Na czym polegają ćwiczenia tybetańskie?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ćwiczenia tybetańskie mogą pomóc Ci w porannym pobudzeniu organizmu do działania, a także są pierwszym krokiem do regularnych ćwiczeń fizycznych. Sprawdź, czym są ćwiczenia tybetańskie i czemu warto je wykonywać.

Czym są ćwiczenia tybetańskie?

Ćwiczenia tybetańskie polegają na 5 rytuałach – prostych ćwiczeniach, które mają nastroić nas na nadchodzący dzień, ale też pomóc się rozluźnić. Składają się na ćwiczenia rozciągające, wykonywane na macie.

Pierwszy Rytuał Tybetański

Stań na macie tak, aby plecy były wyprostowane, a stopy się dotykały. Rozłóż ręce na boki – muszą być cały czas wyprostowane w łokciach. Zacznij powoli obracać się zgodnie ze wskazówkami zegara. Jeśli poczujesz zawroty głowy, przerwij na chwilę obracanie się. Wykonaj 6 obrotów w jedną i 6 obrotów w drugą stronę. Po wykonanych obrotach rozstaw stopy na szerokości bioder i przybliż dłonie do siebie, aby dotykały się na wysokości klatki piersiowej. Uspokój oddech i przejdź do kolejnego ćwiczenia.

Drugi Rytuał Tybetański

Drugi Rytuał Tybetański wpływa pozytywnie na pracę tarczycy i otrzewnej. Można wykonać go w domu lub na zewnątrz. Jest również idealny na wzmocnienie mięśni brzucha oraz szyi. Połóż się płasko na macie, a następnie ustaw ręce wzdłuż ciała. Nogi powinny być wyprostowane w kolanach. Unoś delikatnie obie nogi ku górze, nie zginając kolan. Jednocześnie staraj się podciągać brodę do klatki piersiowej. Podczas tego ćwiczenia nie odrywaj pleców od maty. Powinny pracować mięśnie nóg oraz brzucha. Wykonując takie spięcia, wzmocnisz tę część ciała, a także ustabilizujesz postawę. Poprawią one również krążenie krwi.

Trzeci Rytuał Tybetański

Uklęknij na macie i wyprostuj plecy. Połóż dłonie na odcinku lędźwiowym i wykonuj delikatne odgięcia w tył. Brzuch powinien być cały czas wciągnięty i napięty. Podczas odginania się do tyłu odginaj również głowę do tyłu. Ćwiczenie to pomaga rozluźnić mięśnie bioder, a także szyję. Jest idealne dla osób zmagających się z bólem kręgosłupa oraz mających siedzącą pracę.

Czwarty Rytuał Tybetański

Usiądź na macie z wyprostowanymi nogami. Dłońmi podeprzyj się na wysokości bioder, aby dłonie były ułożone w kierunku stóp. Powoli podnieś biodra do góry, jednocześnie zginając kolana. Plecy i biodra powinny być ustawione w jednej linii. Napnij brzuch i pozostań przez chwilę w tej pozycji. To ćwiczenie idealnie wzmacnia mięśnie brzucha, kręgosłup i barki. Dzięki niemu można również w łatwy sposób rozluźnić mięśnie pleców. Wykonywane codziennie może pomóc wysmuklić sylwetkę.

Piąty Rytuał Tybetański

Ostatni Rytuał Tybetański rozluźnia plecy, a także wzmacnia mięśnie nóg oraz rąk. Podeprzyj się rękami z przodu, aby były na szerokości barków. Ręce powinny być cały czas wyprostowane w łokciach. Podobnie oprzyj się na stopach. Stopy muszą być na szerokości bioder, by pozycja była stabilna. Głowę trzymaj pomiędzy ramionami, a biodra jak najwyżej, aby ciało miało kształt odwróconego V. Pozostań w tej pozycji przez około 2 minuty. Powróć do klęku podpartego, a następnie z powrotem unieś biodra ku górze.

Aga Yoga – 5 Rytuałów Tybetańskich

W czym pomagają ćwiczenia tybetańskie?

Ćwiczenia tybetańskie to idealny sposób na wzmocnienie organizmu oraz rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni. Są szczególnie polecane osobom, które czują się zmęczone i zestresowane. Dzięki nim poczujemy się znacznie lepiej bez dużego wysiłku. To idealnie dobrane ćwiczenia dla osób starszych oraz mających problemy zdrowotne.

Ćwiczenia Tybetańskie pomagają przy:

  • bólach pleców,
  • zastojach limfatycznych,
  • bólach o podłożu neurologicznym,
  • permanentnym stresie,
  • problemach ze snem.

Można stosować je codziennie. By je wykonywać, będziemy potrzebować jedynie maty do jogi. Ma odpowiednią amortyzację oraz chroni przed ślizganiem się po podłodze. Wystarczy tylko ubrać wygodny strój, np. legginsy oraz T-shirt i wybrać dobrze przewietrzone pomieszczenie. Warto również ćwiczyć na zewnątrz.

Fot. Elly Fairytale/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak aktywny wypoczynek i poznawanie kultury wpływa na budowanie przyjaźni?
/
Jak aktywny wypoczynek i poznawanie kultury wpływa na budowanie przyjaźni?
Odkryj, jak podróżowanie i aktywny tryb życia mogą sprzyjać tworzeniu trwałych przyjaźni poprzez poznawanie różnych kultur.
„Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje?” – premiera książki
/
„Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje?” – premiera książki
Poradnik o logicznym myśleniu może odmienić sposób postrzegania źle podjętych decyzji.
Sposoby na wyciszenie się po pracy
/
Sposoby na wyciszenie się po pracy
Po pracy nie możesz zapomnieć o denerwującej koleżance i goniących deadline’ach? Wciąż jesteś zestresowana tym, co czeka Cię rano w biurze? Zobacz, co możesz zrobić, aby po pracy wyciszyć się i zrelaksować.