Co wyróżnia produkty bogate w polifenole?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Polifenole to związki chemiczne o silnym działaniu antyoksydacyjnym, obecne w wielu roślinach. Odgrywają kluczową rolę w jadłospisie człowieka, wspierając zdrowie serca i mózgu. Aby je włączyć do diety, trzeba je jednak znać. Co to za produkty i co przyniesie Ci ich jedzenie?

Rola polifenoli w diecie

Polifenole odgrywają jedną z ważniejszych roli w diecie i zdrowiu człowieka dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym. Pomagają neutralizować wolne rodniki, co może zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i nowotwory. Ponadto wspierają układ immunologiczny, poprawiając ogólną odporność organizmu. Regularne spożywanie polifenoli z różnych źródeł, takich jak owoce, warzywa, orzechy i przyprawy, przyczynia się do utrzymania zdrowia i dobrej kondycji.

Najbogatsze źródła polifenoli – jak je znaleźć?

Najbogatsze źródła polifenoli to przede wszystkim owoce, warzywa, orzechy, zioła i przyprawy. Szczególnie warto sięgać po:

  • jagody, 
  • winogrona, 
  • jabłka, 
  • cebule, zarówno tradycyjną żółtą jak i mniej znane odmiany,
  • szpinak, 
  • orzechy włoskie,
  • migdały. 

Również napoje, takie jak zielona herbata, czerwone wino i kawa, są doskonałymi źródłami tych cennych związków. Zawartość polifenoli wzrasta, im mniejszą obróbkę przebyły produkty przed ich spożyciem, dlatego najwięcej polifenoli dostarczysz organizmowi, spożywając surowe produkty, a także surówki i np. produkty blanszowane, które były poddane wysokiej temperaturze tylko przez krótki czas. Warto również zadbać o zróżnicowanie używanych w kuchni przypraw – oregano i kurkuma także są dobrym źródłem polifenoli i mogą być użyte zarówno w gorących posiłkach, jak i jako część dressingu sałatek.

Jak włączyć więcej polifenoli do swojej diety?

Aby włączyć więcej polifenoli do swojej diety, zacznij od urozmaicenia posiłków o świeże owoce i warzywa, w szczególności te wspomniane we wcześniejszym akapicie. Wzbogać swoje dania o orzechy, nasiona, a także przyprawy, takie jak kurkuma i oregano. Zastąp zwykłą herbatę zieloną lub sięgnij po napary ziołowe. Pamiętaj również o umiarkowanym spożyciu czerwonego wina, które jest znanym źródłem tych związków. Wraz ze zmianą diety możesz wprowadzić także suplementację środkami posiadającymi wysoką zawartość polifenoli – na przykład na stronie https://belinal.pl/ znajdziesz suplement, którego skład to  szacunkowo 70% polifenoli.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania polifenoli

Spożywanie polifenoli przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Te naturalne związki chemiczne mają silne właściwości antyoksydacyjne, które pomagają neutralizować wolne rodniki, redukując stres oksydacyjny i ryzyko związanych z nim chorób przewlekłych. Polifenole wspierają zdrowie serca, poprawiając funkcję naczyń krwionośnych i obniżając ciśnienie krwi. Ponadto mogą wzmacniać układ immunologiczny, poprawiać trawienie oraz chronić przed niektórymi rodzajami nowotworów. Regularne spożywanie produktów bogatych w polifenole przyczynia się do ogólnej poprawy zdrowia i samopoczucia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wzmacniać pewność siebie?
/
Jak wzmacniać pewność siebie?
Nie wierzymy we własne siły, poddajemy się, zanim jeszcze nie spróbujemy. Przedstawiamy kilka sposobów, jak skutecznie pracować ze sobą, aby odzyskać pewność siebie.
W jakich przypadkach warto skorzystać z psychoterapii indywidualnej?
/
W jakich przypadkach warto skorzystać z psychoterapii indywidualnej?
Psychoterapia indywidualna jest formą terapii, która może być niezwykle pomocna w wielu różnych przypadkach.
Kursy i szkolenia – szansa na efektywne przebranżowienie?
/
Kursy i szkolenia – szansa na efektywne przebranżowienie?
Potrzebujesz nowej posady, a może chcesz się sprawdzić w innej dziedzinie? Spróbuj kursów!