Najlepsze techniki relaksacyjne

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niespokojne czasy, a także trwające obostrzenia sprawiają, że coraz więcej osób odczuwa stres, niepokój, a także gniew. Te emocje są całkowicie naturalne, jednak długotrwały niepokój może znacznie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Poznaj niezawodne techniki relaksacyjne, które mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Czy każdy relaks faktycznie działa na nas kojąco?

Może wydawać się, że zakupy, czy to w sklepie stacjonarnym, czy też online, idealnie wpływają na samopoczucie. Jest to jednak błędne koło – w czasach kryzysu należy oszczędzać. Chwilowa euforia wywołana zakupami zmienia się w poczucie winy. Nie dla każdego zakupy są sposobem na uspokojenie, a często są one ucieczką od otaczającej nas rzeczywistości.

Podobnie dzieje się w przypadku scrollowania mediów społecznościowych – oglądanie przekolorozywanych zdjęć i czytanie informacji ze świata może budzić frustrację i lęk. W przypadku takiej rozrywki wiele osób również odczuwa poczucie winy. Wydaje im się, że ich życie nie jest tak wspaniałe, jak to pokazywane przez znanych influencerów.

Jakie są najlepsze techniki relaksacyjne?

Codziennego stresu nie można tak łatwo poskromić, ponieważ towarzyszy nam na co dzień. To proces stopniowy i długotrwały. Warto też wiedzieć, jak dać ujście emocjom.  

Na początku warto więc znaleźć zajęcie, które nas wyciszy i zajmie myśli. Możemy przeczytać książkę lub obejrzeć dobry film. Wykonywanie czynności, które lubimy, sprawi, że codzienny stres nie będzie aż tak dokuczliwy. 

Fot. Lenin Estrada/Unsplash

Oddychanie

Świadome i głębokie oddychanie może bardzo pomóc się zrelaksować. Dotleniony mózg jest wydajniejszy, a my jesteśmy spokojniejsi. Bardzo często nasz oddech jest nieświadomy i zbyt płytki. Niestety w ten sposób nie dostarczamy wystarczającej ilości tlenu do naszego organizmu, a im więcej tlenu w komórkach, tym lepiej funkcjonujemy – świadome wdechy i wydechy pomagają w szybszym zasypianiu. 

Aby się zrelaksować, należy usiąść w spokojnym i cichym miejscu. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój oddech jest głęboki i równomierny, połóż dłonie na klatce piersiowej. Podczas oddechu należy zaangażować przeponę – tak robią mężczyźni, którzy według obserwacji naukowców częściej oddychają przeponą. Kobiety z kolei mocniej oddychają klatką piersiową. Oddychanie przez nos i powolne wciąganie powietrza sprawi, że więcej tlenu dotrze do mózgu. Podczas wdechów można zacząć liczyć do pięciu, by nabrać jak najwięcej powietrza. Przy ćwiczeniach rozciągających wydech z kolei powinien być dwa razy dłuższy niż wdech. Z czasem przyzwyczaimy się do takiego sposobu oddychania i stanie się on dla nas znacznie łatwiejszy.

Kolorowanki dla dorosłych

Rysowanie to nie tylko zajęcie dla małych dzieci. Kolorowanki dla dorosłych stają się coraz bardziej popularne. Dzięki kolorowankom jesteśmy w stanie się wyciszyć i zrelaksować. Powtarzalna czynność, jaką jest rysowanie lub kolorowanie, potrafi zająć nasze myśli oraz bardzo pomaga w obniżeniu poziomu stresu.

Ruch – spacer, taniec, rozciąganie i inne formy aktywności fizycznej

Podczas aktywności fizycznej nasz organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia. Ćwiczenia na  świeżym powietrzu świetnie dotleniają organizm, dzięki czemu czujemy się szczęśliwsi i pełni energii. Osoby, które regularnie ćwiczą lub pracują w ogrodzie, są  spokojniejsze, dużo lepiej śpią i mają mniej natrętnych myśli. Swój stres lub gniew mogą wyładować podczas ruchu, co poprawia codzienne funkcjonowanie.

Wizualizacja

Podczas stresującej pracy zdalnej dobrym sposobem na ukojenie nerwów jest wizualizacja. Puszczenie wodzów fantazji i myślenie na temat przyjemnej wycieczki, jaką się odbyło, wyobrażanie sobie wakacji czy spotkania z przyjaciółmi pozwoli nam się zrelaksować. Mimo trudnych chwil, jakie przeżywamy w dobie pandemii, warto przynajmniej na chwilę oderwać się od codziennych trosk. W ten sposób łatwiej będzie znieść trudne chwile. 

Fot. Mikhail Nilov/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Grafika reklamowa jako jedna z form promowania firmy
/
Grafika reklamowa jako jedna z form promowania firmy
Szukasz sposobu na wypromowanie swojej firmy? Zainwestuj w grafikę reklamową, dzięki której Twoja firma zaistnieje w świadomości klientów!
Co poprawi jakość snu?
/
Co poprawi jakość snu?
Bóle głowy, rozdrażnienie, obniżona odporność to tylko niektóre ze skutków niedoboru snu. Przeczytaj co zrobić, żeby poprawić jego jakość.
Kasy samoobsługowe: innowacyjne rozwiązanie ułatwiające codzienne zakupy
/
Kasy samoobsługowe: innowacyjne rozwiązanie ułatwiające codzienne zakupy
Kasy samoobsługowe: nowoczesne rozwiązanie, które przyspiesza zakupy i zwiększa wygodę klientów.