Ból pleców jest częstym problemem, który może poważnie zakłócać pracę i uprzykrzać życie osobiste danej osoby. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które pomagają złagodzić ten uciążliwy stan i ponownie cieszyć się sprawnością.
Ból pleców, zwłaszcza ich dolnej części, jest obecnie powszechnym problemem, powodującym bardziej globalną niepełnosprawność niż jakikolwiek inny stan, a na okresowe bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa skarży się według niektórych danych aż 70% społeczeństwa. Do tego dochodzi odsetek osób, który zmaga się z bólem środkowej i górnej części pleców.
Dbanie o kręgosłup jest szalenie ważne, ponieważ to on wspiera znaczną część masy ciała. Dlatego właśnie ból pleców powinien być sygnałem do podjęcia działań prozdrowotnych. O ile leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen lub paracetamol, mogą pomóc złagodzić ból, zdecydowanie lepiej jest wprowadzić kilka zdrowych nawyków i zadbać o swoje plecy od innej strony. Co może pomóc?
W przypadku uporczywego bólu pleców spanie może być trudne. Często to błędne koło, ponieważ gdy nie śpimy wystarczająco dużo, ból tylko się nasila. Zła pozycja również może pogorszyć dolegliwości. Rozwiązaniem, które często pomaga, jest spanie na boku, z umieszczoną między kolanami poduszką. W ten sposób utrzymujemy kręgosłup w neutralnej pozycji i odciążamy plecy. Koniecznie musimy zaopatrzyć się także w dobry materac.
Rodzice i dziadkowie, zwracający nam uporczywie uwagę na garbienie się, mieli rację – to złe dla naszego kręgosłupa. Słaba, niestabilna postawa może pogorszyć ból pleców, zwłaszcza jeśli większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej.
Nigdy nie powinniśmy pochylać się nad klawiaturą. Najlepiej jest siedzieć prosto, z rozluźnionymi ramionami i oparci o oparcie krzesła. Stopy powinny znajdować się płasko na podłodze.
Fizjoterapeuci mogą nauczyć nas, jak siedzieć, stać i poruszać się w sposób, który utrzymuje kręgosłup w odpowiednim ustawieniu i maksymalnie łagodzi obciążenie pleców. Mogą również zapoznać nas ze specjalistycznymi ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie, które podtrzymują plecy. Silny gorset mięśniowy to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania bólom kręgosłupa w przyszłości. Badania pokazują, że kiedy zwiększamy swoją siłę, elastyczność i wytrzymałość, ból pleców zmniejsza się, ale wymaga to czasu i konsekwencji.
Regularne nakładanie lodu na bolesne miejsca na plecach może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny spowodowany urazem. W przypadku silnego bólu warto stosować tę metodę kilka razy dziennie przez maksymalnie 20 minut. Worek z lodem powinien być owinięty cienkim ręcznikiem, aby chronić skórę. Po kilku dniach należy przełączyć się na ciepło. W ten sposób mięśnie rozluźnią się i zwiększy się przepływ krwi do dotkniętego bólem obszaru. Możemy także spróbować ciepłych kąpieli, które pomogą się zrelaksować.
Wizyta u psychologa przez ból pleców może wydawać się dziwna, jednak badania pokazują, że terapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skuteczna w perspektywie krótko- i długoterminowej w leczeniu przewlekłego bólu pleców.
Zdj. główne: Sasun Bughdaryan/unsplash.com