Strój do jogi – jaki wybrać?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, czy zamierzasz chodzić na zajęcia z jogi, czy planujesz ćwiczyć w domu, potrzebujesz odpowiedniego stroju. Takiego, który nie będzie ograniczał Twoich ruchów i będzie wygodny podczas treningu. Jakie ubranie powinnaś więc kupić, by czuć się w nim dobrze?

Wybór stroju do jogi – czym się kierować?

Bardzo ważną kwestią przy wyborze ubrań, w których będziesz ćwiczyć jogę, jest ich funkcjonalność. Najważniejsze jest to, aby strój był wygodny i nie krępował Twoich ruchów. Warto zdecydować się na luźniejszy ubiór wykonany z naturalnych, przewiewnych tkanin, dzięki czemu będziesz mogła swobodnie wykonywać wszystkie pozycje jogi.

Jeśli jednak jesteś osobą początkującą i uczęszczasz na zajęcia praktyczne oraz masz własnego nauczyciela, powinnaś unikać przesadnie luźnych koszulek i spodni. Będzie to skutkować tym, że instruktor jogi nie zauważy nieprawidłowej postawy ciała i ewentualnych błędów technicznych, co uniemożliwi ich korektę.

Elementy stroju do jogi

Kobiecy strój do jogi powinien się składać z legginsów i bluzki z krótkim albo długim rękawem lub ewentualnie na ramiączkach. Będziesz potrzebowała też sportowego biustonosza, który zapewni podparcie dla biustu i umożliwi utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Szczególnie ważne jest to dla kobiet, które posiadają obfity biust.

Możesz dołączyć również bluzę z długim rękawem, szczególnie na początku treningu, kiedy nie jesteś jeszcze rozgrzana. Przyda się ona także na koniec treningu, czyli w trakcie relaksacji.

Jeżeli ćwiczenia wykonujesz w domu, możesz zainwestować w body. Ten strój jest dosyć często wybierany przez kobiety, które ćwiczą jogę w swoim mieszkaniu.

Jeśli chodzi natomiast o strój do jogi dla mężczyzn, wystarczą krótkie lub długie spodnie bawełniane i przewiewna koszulka, również z krótkim lub długim rękawem albo na ramiączkach. Podobnie jak w przypadku kobiet, przed porządnym rozgrzaniem się i na koniec ćwiczeń warto założyć bluzę.

Buty do jogi – czy warto je kupić?

Prawidłowym rozwiązaniem jest wykonywanie asan na boso. Dzięki temu łatwiej będzie w pełni panować nad ruchami swojego ciała i zachować prawidłową postawę we wszystkich pozycjach jogi. 

Jeśli jednak wolisz ćwiczyć w obuwiu, wybierz takie, które jest wykonane z lekkiego i elastycznego materiału. Pamiętaj jednak o tym, że buty w trakcie ćwiczeń z jogi uniemożliwiają prawidłowy kontakt stóp z podłożem. Nigdy nie praktykuj jogi w samych skarpetkach. Jest to niebezpieczne, ponieważ w trakcie wykonywania asan możesz się poślizgnąć, co może przyczynić się także do wystąpienia poważnych kontuzji, które nierzadko bardzo długo się leczy.

Podsumowanie

Na ćwiczenia z jogi powinnaś ubierać strój, który jest wygodny, nieograniczający Twoich ruchów, a przy tym można w nim bez problemu zweryfikować, czy prawidłowo wykonujesz ćwiczenia pod względem technicznym i czy twoja postawa ciała jest prawidłowa. Warto również wybrać przewiewny i delikatny materiał. Odradza się natomiast zakładanie obuwia w trakcie treningu.

Zdjęcie główne: Alexy Almond/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
4 zawody, w których możesz wykazać się kreatywnością
/
4 zawody, w których możesz wykazać się kreatywnością
Chcesz związać swoją przyszłość z jakimś kreatywnym zawodem, ale nie wiesz, z jakim? Oto kilka propozycji prac, w których niezbędne jest twórcze myślenie.
Odnowa. Więcej Energii – warsztaty online
/
Odnowa. Więcej Energii – warsztaty online
Chcesz mieć więcej energii? Zobacz, jak wykorzystać założenia ajurwedy w swoim codziennym życiu.
Wizyta u psychologa – czy jest się czego obawiać?
/
Wizyta u psychologa – czy jest się czego obawiać?
Wizyta u psychologa potrafi być dla nas bardzo stresującym przeżyciem. Czy jednak jest się czego obawiać i czy można przygotować się na spotkanie z takim specjalistą?