Czy warto skorzystać z usług doradcy zawodowego?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy w dobie portali z ofertami pracy doradcy zawodowi są faktycznie potrzebni? Jak najbardziej! W tym artykule odpowiemy na pytanie, czym zajmują się doradcy zawodowi i jak mogą pomóc w znalezieniu idealnej ścieżki zawodowej.

Czym zajmuje się doradca zawodowy?

Ten specjalista pomaga młodzieży oraz osobom dorosłym w wyborze odpowiedniej dla nich ścieżki zawodowej. Może również doradzić kursy, szkolenia lub szkoły, które pomogą w zmianie zawodu, rozwijaniu się w już zdobytym zawodzie lub zwiększaniu kwalifikacji. Na podstawie takich danych, jak: wykształcenie, ukończone kursy i szkolenia, uprawnienia, możliwości psychofizyczne, sytuacja na rynku pracy, możliwości systemu edukacji, zapotrzebowanie na konkretne zawody jest w stanie wybrać możliwe opcje rozwoju kariery. Taka dość dogłębna analiza zarówno naszych umiejętności, jak i zdobytych wcześniej uprawnień pozwala na lepsze dobranie rozwiązań, które pomogą rozwinąć się nam jako pracownikom.

Doradca zawodowy może również pomóc osobom, które nie mają jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego. Takie osoby mogą się dowiedzieć, jak znaleźć pierwszy staż lub praktyki pozwalające na rozwinięcie CV.

W czym może pomóc doradca zawodowy?

Doradca zawodowy na podstawie pozyskanych od nas danych, w tym informacji o naszych zainteresowaniach, oczekiwaniach oraz osobistej sytuacji życiowej, pomoże wybrać ścieżkę zawodową. Doradzi w wyborze pracodawców, a także sporządzeniu dokumentów aplikacyjnych na konkretne stanowisko. Tacy specjaliści mają również wiedzę o kreowaniu efektywnych listów motywacyjnych oraz estetycznych CV, które przyciągną uwagę pracownika HR. Doradcy zawodowi przeprowadzają również udawane rozmowy kwalifikacyjne, które pozwalają na przygotowanie się do spotkania z przyszłym pracodawcą.

Wykonują również z klientem testy psychologiczne sprawdzające ich umiejętności, dzięki czemu łatwiej będzie dobrać idealną funkcję, jaką może pełnić w firmie. Niektóre osoby są bardziej podatne na wpływy, a inne z kolei wolą być u władzy. Dzięki takim testom znacznie prościej jest zakwalifikować nas jako dany typ pracownika. To pozwoli na wybranie odpowiedniego stanowiska, ściśle dopasowanego do naszych umiejętności.

Wiele osób podkreśla, że doradca zawodowy dał im motywację do działania. Tacy specjaliści mają również przygotowanie psychologiczne, dzięki czemu łatwiej im jest znaleźć sposób na motywowanie osób bezrobotnych do zdobywania wykształcenia lub podjęcia konkretnych działań. Sprawią one, że znalezienie wymarzonej pracy stanie się znacznie prostsze.

Fot. Cottonbro/Pexels

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy zawodowego?

Doradca zawodowy może być potrzebny na każdym etapie naszej kariery zawodowej. Wiele osób korzysta z niego również wtedy, kiedy wiedzą, jaki zawód chcą wykonywać. Są jednak sytuacje, w których pomoc takiego specjalisty jest niezbędna:

  • moment, kiedy kończymy szkołę i nie wiemy, jaki zawód lub uczelnię wyższą wybrać;
  • czas, gdy zmieniamy branżę i potrzebujemy pomocy w wyborze szkoleń lub praktyk;
  • przejście z urlopu macierzyńskiego lub tacierzyńskiego do pracy zawodowej.

Spytanie o radę doradcy zawodowego pomoże rozjaśnić niektóre wątpliwości, a także odnaleźć drogę zawodową. Kariera może na pewien czas zahamować lub możemy podjąć decyzję o zmianie zawodu. Dzięki doradcy zawodowemu na pewno łatwiej będzie określić, co chcemy robić i jakich szkoleń potrzebujemy, by zdobyć wymarzony zawód.

Gdzie znajdziemy doradców zawodowych?

Pracują oni w wielu placówkach, które pomagają młodym osobom bezrobotnym w wyborze ścieżki zawodowej. Podczas odnotowywania się w Urzędzie Pracy na pewno zetkniemy się z doradcą zawodowym. Doradcy są również w:

  • centrach informacji i planowania kariery;
  • instytucjach związanych z edukacją;
  • hufcach pracy;
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych;
  • akademickich biurach karier.

Niektóre uczelnie wyższe pomagają swoim studentom w wybraniu zawodu, dlatego organizowane są indywidualne spotkania z doradcą zawodowym w ramach zajęć na studiach.

Fot. mentatdgt/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kulinarne podróże – odkrywaj niezwykłe smaki i tradycje cukiernicze
/
Kulinarne podróże – odkrywaj niezwykłe smaki i tradycje cukiernicze
Zapraszamy na niezwykłą podróż pełną kulinarnych doznań. Odkryj tradycyjne smaki i techniki cukiernictwa z różnych zakątków świata.
Grafika reklamowa jako jedna z form promowania firmy
/
Grafika reklamowa jako jedna z form promowania firmy
Szukasz sposobu na wypromowanie swojej firmy? Zainwestuj w grafikę reklamową, dzięki której Twoja firma zaistnieje w świadomości klientów!
Gwiazdkowe prezenty dla babci i dziadka
/
Gwiazdkowe prezenty dla babci i dziadka
Szukasz pomysłu na prezent dla swojej babci i dziadka? Zobacz, kilka gwiazdkowych pomysłów.