TOP 10 miejsc, gdzie warto wyjechać na weekend! Sprawdź mniej znane miejscówki

/
Potrzebujesz ok. 10 min. aby przeczytać ten wpis

Weekend to czas odpoczynku, dlatego często myślimy wtedy o wyjeździe z domu. Problem zaczyna się w momencie, w którym nie wiemy dokąd się udać. Jeżeli jesteście osobami, które uważają popularne miejscowości za oklepane, w tym artykule dowiecie się, jakie są mniej znane polskie miasta i wsie, do których warto się wybrać.

  1. Sieraków

Sieraków jest malowniczym miastem w województwie wielkopolskim. Wyjeżdżając tam na weekend, nie ma opcji, że będziesz się nudzić. Miasto to słynie głównie z czystego jeziora, na którym jest wiele atrakcji dla dzieci oraz pięknej plaży, przy której znajdziesz budki z lodami czy goframi. Warto tam również wypożyczyć rowerki wodne, a kiedy wieczorem złapie Cię nuda, możesz położyć się na hamaku i zrelaksować się przy muzyce w cudownym klimacie lampek. 

Jednak miasto to, to nie tylko plaża. Miłośnicy natury również znajdą tam dla siebie azyl, bowiem w Sierakowie znajduje się piękny Park Krajobrazowy. Oprócz przepływającej tam rzeki Warty, na jego terenie możemy znaleźć 52 jeziora polodowcowe oraz inne mniejsze wodne zbiorniki. Jest kilka sposobów, by zwiedzić Sierakowski Park Narodowy m.in. przejście jedną z kilku ścieżek dydaktycznych lub szlak pieszy, rowerowy czy kajakowy nad rzeką Wartą.

Oprócz tego, możecie także przejść się po mini deptaku, zagrać w paintballa czy zwiedzić malownicze pobliskie miejscowości. Jeśli jednak boicie się brzydkiej pogody, nic straconego! W hali OSIR Sieraków można zagrać w bilard, bowling czy skorzystać z siłowni.

  1. Wolsztyn 

Wolsztyn to kolejne miasto, znajdujące się w województwie wielkopolskim, do którego warto wybrać się na weekend. Jeśli lubisz zwiedzać, jest to strzał w dziesiątkę! Zaczynając od muzeów, warto odwiedzić Muzeum dr Roberta Kocha – znakomitego lekarza i naukowca. Wybierając się do tego miejsca, dowiesz się o jego życiu i działalnościach naukowych, a także zobaczysz miejsce w którym mieszkał i pracował oraz narzędzia, jakich używał w pracy Koch. Muzeum jest otwarte od wtorku do soboty w godzinach 9:00-16:00 i można zakupić tam bilet już od złotówki.

Kolejnym miejscem wartym zwiedzenia w Wolsztynie jest Parowozownia. W tej jedynej w Europie, nadal czynnej lokomotywowni, możesz obejrzeć piękne parowozy, urządzenia oraz warsztaty, a także ich zaplecze techniczne i naprawy tych ogromnych maszyn. W środku znajduje się również sala muzealna, gdzie można zobaczyć m.in. oryginalny plan rozbudowy parowozowni z 1909 r. czy zbiory modeli kolejowych. Dlatego, jeśli jesteś fanem buchających maszyn, chcesz dowiedzieć się nieco o ich historii lub po prostu jesteś ciekawy, jak parowozy wyglądają z bliska, te miejsce jest właśnie dla Ciebie!

źródło:Alexnewworld/pixabay.com
źródło:Alexnewworld/pixabay.com
  1. Radków

Jeśli jesteś miłośnikiem górskich wędrówek, koniecznie musisz odwiedzić Radków położony w województwie dolnośląskim. Warto wybrać się na szlak, na którym odwiedzisz słynne Skalne Grzyby, czyli ogromne skały, które zapierają dech w piersiach. Idąc dalej tą trasą, spotkasz Pielgrzyma i Radkowskie Skały, na których znajduje się również punkt widokowy. Zwiedzając to wszystko na żywo można poczuć się jak w magicznej krainie, szczególnie, jeśli w powietrzu wisi lekka mgła. Oprócz tego, można się wykąpać w zalewie Radkowskim, odwiedzić szlak Białych Skał czy zwiedzić Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych z pięknym widokiem oraz skalnym labiryntem. Miejsce to zapewnia wiele atrakcji, dlatego nie ma opcji na nudę, przyjeżdżając tam na weekend.

  1. Nałęczów

Nałęczów to kolejne miasto w rankingu, do którego warto udać się na weekend. Znajduje się ono w województwie lubelskim i posiada wiele atrakcji turystycznych, którymi łatwo wypełnić swój dzień. Na początek warto się wybrać do Parku Zdrojowego, w którym znajduje się m.in. malownicza rzeka, tzw. Wyspa Miłości, piękne parkowe aleje czy ławka Bolesława Prusa, który tak samo jak Stefan Żeromski, Ignacy Jan Paderewski czy Henryk Sienkiewicz, często w Nałęczowie bywali. To właśnie muzea Żeromskiego i Prusa również można tam zwiedzić. Dom Zdrojowy, w którym znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych oraz czekolady, także można znaleźć we wspomnianym parku. Dodatkowo, znajduje się tam także palmiarnia.

Jeżeli jednak po ciężkim dniu złapie Cię zmęczenie, warto odwiedzić Uzdrowisko i wybrać się na masaże SPA czy różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. Dostępny jest tam również basen, sauna i wiele innych atrakcji. Oprócz tego wszystkiego, można w mieście także zwiedzić zabytkowe wille z XIX I XX w. czy piękny drewniany kościół pw. św. Karola Boromeusza. 

  1. Rogowo i okolice

Jeżeli interesują Cię atrakcje w województwie kujawsko-pomorskim, zdecydowanie warto wybrać się do jednego z tamtejszych miejscowości, a mianowicie do Rogowa. Znajduje się tam wiele niespodzianek, które spodobają się szczególnie tym najmłodszym. Jedną z nich jest jeden z największych Parków Dinozaurów w Polsce – ,,Zaurolandia”. To właśnie tam można obejrzeć figury wymarłych już stworzeń, stworzone w skali 1:1. Jest to nie lada przeżycie, które pozostaje w pamięci przez bardzo długi czas. W Rodzinnym Parku Rozrywki, oprócz zdobycia wiedzy na temat dinozaurów oraz naszej planety, można także miło spędzić czas na torze gokartowym, quadach czy w parku linowym. 

Jeśli jednak najdzie Cię ochota na zwiedzanie, 11 km dalej znajduje się Biskupin, czyli miejsce, które należy przynajmniej raz w życiu odwiedzić. Jest to mała wioska, która stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w Europie. To właśnie tam możesz zobaczyć pradziejową osadę, Muzeum Archeologiczne czy pawilon muzealny, gdzie poznasz historię wioski. Będąc tam możesz także trafić na jeden z festynów archeologicznych Biskupina, które są ciekawym przeżyciem. Jeśli interesują Cię klimaty pradawnych osad i tego, jak tam wyglądało lata temu, to miejsce jest idealnie dla Ciebie.

źródło:WikimediaImages/pixabay.com
źródło:WikimediaImages/pixabay.com
  1. Łagów

Pragniesz weekendu, gdzie będziesz mógł odpocząć? A może wolisz połączyć relaks z małą aktywnością? Jeżeli Twoja odpowiedź na którekolwiek z tych pytań to ,,tak”, Łagów znajdujący się w województwie lubuskim jest miejscem, którego nie możesz przeoczyć. To właśnie tam połączysz zwiedzanie starego zamku, w którym 35-metrowa wieża prowadzi do pięknego widoku na jezioro, z przyjemnymi spacerami po zielonym Łagowskim Parku Narodowym. Zwiedzając Łagów, czy to rowerem czy długim spacerem po pieszych szlakach, możesz również trafić na słynny wiadukt kolejowy, który przyciąga wielu turystów. Jeżeli zechcesz na niego wejść, również stamtąd będziesz w stanie podziwiać malownicze widoki wioski. Oprócz tego, możesz spędzić swój czas także pływając na rowerkach wodnych i tym samym nabierać siły na kolejne tygodnie. 

  1. Gniew

Gniew jest malowniczym miastem w województwie pomorskim, które cechuje architektoniczno-urbanistyczna zabudowa, ukształtowana w czasach średniowiecznych.

Jeśli pragniesz zobaczyć bajkową panoramę z widokiem m.in. na ujście rzeki Wierzycy, to miejsce jest właśnie dla Ciebie. Oprócz tego, w Gniewie można zwiedzić kościół gotycki św. Mikołaja oraz zamek Krzyżacki, w którym mieści się luksusowy czterogwiazdkowy hotel. Zobaczyć można również Pałac Marysieńki zbudowany przez Jana Sobieskiego. W Starym Mieście natomiast, można przejść się po pięknym, kwadratowym rynku z ratuszem i najcenniejszymi na pomorzu zabytkowymi kamienicami. W Gniewie można także znaleźć pozostałości murów obronnych, które zaczęto wznosić już w okolicach 1297 roku. Te ważne dla zakonu krzyżackiego miasto z pewnością warto odwiedzić i zwiedzić jego piękne zabytki.

źródło:zamek-gniew
zamek-gniew
  1. Stargard

Kolejnym miejscem w naszym rankingu jest Stargard. Jest to miasto znajdujące się w województwie zachodniopomorskim, które cechuje wiele zabytków. Większość z nich, takie jak malownicze kamienice czy Kolegiata Mariacka, znajduje się na rynku. W mieście tym można zwiedzić również wiele średniowiecznych bram, jak np. Brama Młyńska, które są zabytkami stylu gotyckiego. Warto dodać, iż zostały one mianowane pomnikami historii.

Jeśli chodzi o spacery, warto w Stargardzie odwiedzić tamtejsze Planty, czyli zespół parków otaczających Stare Miasto. Zespół ten liczy łącznie 3,15 km i znajdują się tam m.in. Park Jagielloński, Park Bolesława Chrobrego czy Park Zamkowy. W Stargardzie nie brakuje także muzeów. To właśnie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym można zaleźć zabytki m.in archeologiczne, fotograficzne czy archiwistyczne. Dlatego jeśli ciekawi Cię klimat zabytków, warto koniecznie odwiedzić to miasto.

  1. Włocławek

Jeżeli interesuje Was weekend w województwie kujawsko-pomorskim, warto zajrzeć do Włocławka. W mieście tym najbardziej znaną atrakcją jest Włocławska bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, której budowa trwała około 200 lat. Warto dodać, że jest to jeden z najwyższych kościołów w Polsce. We Włocławku znajduje się także miejsce upamiętniające śmierć księdza Popiełuszki, które można dostrzec z punktu widokowego. W mieście tym można także zwiedzić Plac Kopernika z jego pomnikiem czy Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, położonego wzdłuż lewego brzegu Wisły, gdzie odbywa się wiele masowych imprez. Jak w większości miast, także tutaj znajdziesz Stary Rynek oraz wiele zabytkowych kamienic. Nie zabraknie także pięknych parków, m.in. jeden z najstarszych w Polsce – Park im. Henryka Sienkiewicza.

źródło:jakubsteve/pixabay.com
źródło:jakubsteve/pixabay.com
  1. Skorzęcin

Ostatnim, chociaż absolutnie nie najgorszym miejscem, do którego warto się wybrać na weekend, jest Skorzęcin, czyli wieś znajdująca się w województwie wielkopolskim. Jest to idealne miejsce, jeśli chcesz poczuć morski klimat, chodząc po deptaku, ale przy okazji mieć zapewnioną ciepłą wodę w jeziorze. To właśnie tam ludzie wylegują się na plaży, spędzają czas na gokartach czy zajadają się smażoną rybką. Atrakcji nie brakuje szczególnie wieczorem, kiedy to odbywają się codziennie różnorodne imprezy oraz koncerty. Dodatkowym atutem jest pole kempingowe, na którym stoi mnóstwo kamperów. Jeśli jednak wolisz wynająć domek, możesz wybrać między tymi w zaciszu, z miejscem na grilla, a pokojem przy samej plaży. Wybierając się na spacer, oprócz lasów i zwiedzania atrakcji, warto także przejść się tamtejszym molo. Przeszukaj ofert i już teraz zaplanuj swój weekend!

Jak widać, mamy wiele mniej znanych, ale równie ciekawych miejscowości w Polsce, do których warto wybrać się na weekend. W tym rankingu znajdziesz miejsce dopasowane idealnie do Twoich oczekiwań, nieważne czy stawiasz na zwiedzanie, aktywnie spędzony czas czy po prostu odpoczynek w zaciszu. Serdecznie polecamy!

Zdj. główne:carloyuen/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kolorowanki antystresowe – dlaczego warto z nich korzystać?
/
Kolorowanki antystresowe – dlaczego warto z nich korzystać?
Relaks i wyciszenie dzięki zwykłej kolorowance? Tak, to możliwe!
Czym powinny charakteryzować się dobre rolki dla dzieci?
/
Czym powinny charakteryzować się dobre rolki dla dzieci?
Dobra jakość rolek dla dzieci jest niezwykle istotna, ponieważ ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort malucha podczas jazdy.
Czy internetowy styl życia wpływa na naszą produktywność?
/
Czy internetowy styl życia wpływa na naszą produktywność?
Rozważamy, jak cyfrowy tryb życia wpływa na naszą efektywność w pracy i życiu osobistym. Czy stałe podłączenie do sieci jest błogosławienstwem czy przekleństwem dla naszej produktywności?