Na Islandii testowano 4-dniowy tydzień pracy. Wstępne rezultaty są obiecujące!

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badania zostały przeprowadzone na grupie kilku tysięcy pracowników.

Powodem, dla którego naukowcy zdecydowali się na przeprowadzenie eksperymentu był wzrastający stres i poczucie wypalenia zawodowego wśród pracowników na całym świecie. Jednym z pierwszych krajów, który zdecydował się na rozpoczęcie eksperymentu była Islandia. Pierwszy projekt uruchomiła w 2015 roku, z kolei drugi ruszył w 2017 roku i zakończył się dwa lata później. W pilotażowym programie wzięli głównie udział pracownicy na etacie (pracujący w godzinach 9-17), ale nie zabrakło także firm oferujących niestandardowe godziny pracy. Grupę badaną stanowił około 1% obywateli Islandii uprawniony do legalnej pracy, w tym pracownicy biur, szpitali, przedszkoli, domów opieki społecznej czy urzędów.

Wyniki eksperymentu

Z opublikowanego raportu wynika, że uczestnicy programu pracujący w systemie 4-dniowego tygodnia roboczego, wyżej oceniali swoje ogólne samopoczucie i czuli się zdrowsi, dzięki czemu byli bardziej efektywni w czasie wykonywania obowiązków. Prawie wszystkie grupy wiekowe odnotowały zmniejszony poziom stresu i słabsze poczucie wypalenia zawodowego. Krótszy tydzień pracy może być nie tylko korzystny dla pracowników i pracodawców, ale także stanowić kolejny element światowej ochrony środowiska i poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Zobacz także: Czterodniowy tydzień pracy. Czy to w ogóle ma sens?

Zdjęcie główne: pikselstock/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Afirmacja – jak ją stosować na co dzień?
/
Afirmacja – jak ją stosować na co dzień?
Chcesz poznać tajniki afirmacji? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym jest i jak ją stosować na co dzień.
Dlaczego odpowiednie nawadnianie organizmu jest tak ważne? Sprawdź, co się dzieje, gdy pijesz zbyt mało wody
/
Dlaczego odpowiednie nawadnianie organizmu jest tak ważne? Sprawdź, co się dzieje, gdy pijesz zbyt mało wody
Picie wody jest konieczne do życia, tak samo jak jedzenie. Sprawdź, do czego prowadzi odwodnienie i jakie są jego objawy.
Dlaczego warto sięgać po zieloną herbatę. Poznaj jej wyjątkowe właściwości
/
Dlaczego warto sięgać po zieloną herbatę. Poznaj jej wyjątkowe właściwości
Od dawna wiadomo, że zielona herbata to cudowny napój, ale mało kto wie, jakim właściwościom zawdzięcza swoją popularność. Dowiedz się, dlaczego warto pić ją każdego dnia!