Jak wzmacniać pewność siebie?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każdy z nas ma w sobie odpowiednie pokłady pewności siebie. To rzutuje na nasze relacje z bliskimi, ale także pracę. Jak skutecznie pozbyć się przytłaczających myśli i wreszcie uwierzyć we własne możliwości?

Nie doceniamy siebie

Zamiast skupiać uwagę na swoich mocnych stronach, często nie doceniamy siebie, dostrzegając przede wszystkim wady, poddając się negatywnym emocjom. Rozmyślamy nad tym, co nam nie wyszło, zamiast cieszyć się z tego, co zdołaliśmy osiągnąć. Jak to zmienić?

Nie od razu

Proces wzmacniania swojej pewności siebie jest długotrwały, rozwija się stopniowo. Musimy wypracować szereg zmian, w które się mocno zaangażujemy, nowe myślenie o sobie samym. Z pracy nad sobą składa się specjalna wiedza, która odbuduje naszą świadomość, do tego adekwatne narzędzia oraz system nowych nawyków. Braku pewności siebie nie dziedziczymy, a dzięki ćwiczeniom, samoświadomości i zwiększonej kontroli nad emocjami możemy w każdej chwili zacząć inaczej funkcjonować.

Pracuj nad sobą!

Czasami pomaga nam rozmowa z bliską osobą lub psychologiem, który wskaże nam drogę, jak wybrnąć ze swojej „czarnej dziury”. Niektóre jednak rzeczy możemy zmienić od razu, sami, szczególnie jeśli wiemy, gdzie szukać.

Zadbaj o siebie

Każdy z nas jest wyjątkowy, inny na swój sposób. Analizowanie raz po raz błędów oraz ciągła krytyka zachowań nie ma sensu, ważniejszy jest krok naprzód, a nie do tyłu. Zaakceptuj swoje wady, wygląd, zacznij traktować siebie jak kogoś wartościowego, aby świat też to zauważył. Zmień nastawienie.

Prawidłowa postawa ciała

Wyprostuj się. Może to dziwne i brzmi jak reklama „Pajączka” sprzed lat, ale jednak jest to stopień do poczucia w sobie zalążku mocy. Prawidłowa postawa ciała wspiera dobre funkcjonowanie wewnętrznych organów, sprawia, że wyglądamy na wyższych, zdecydowanych. Łatwiej nam wtedy powiedzieć „nie”.

Fot. Moose Photos/Pexels

Sposób mówienia

Osoba niepewna często mówi szybko, niewyraźnie, „półgębkiem”, jakby bała się, że zaraz jej ktoś przerwie i nie będzie miała więcej możliwości, aby wyrazić swoje zdanie. Gdy mówimy wolniej, mamy szansę zastanowić się nad odpowiednim doborem słów, zadbać o ich wyrazistość oraz zaakcentować ważniejsze naszym zdaniem określenia.

Mimika

Patrz na ludzi, nie bój się ich. Nie spuszczaj wzroku z rozmówcy, gestykuluj. Nikt Ci nie każe wychodzić na ulicę i uśmiechać się do przypadkowych ludzi, ale… może warto się nad tym zastanowić? Naturalny, pozytywny wyraz twarzy wpływa dobrze na otoczenie, to żadna tajemnica. Załatwiając coś na poczcie, uśmiechnijmy się, a nasz rozmówca na pewno podejdzie do nas inaczej. Uśmiech sprawia, że wyglądamy na pogodnych i pewnych siebie.

Podejmuj inicjatywę

Boisz się, że ktoś uzna twoje pomysły lub zdanie za nic niewarte? Dowiemy się o tym tylko w jeden sposób. Podejmij test, dziel się swoimi przemyśleniami, próbuj, popatrz, co się stanie. Najwyżej ktoś się z tobą nie zgodzi, a inny przeciwnie. Masz prawo do własnych poglądów, tego nikt Ci nie odbierze.

Motywacja

Motywuj siebie do działania, nie poddawaj się negatywnym emocjom. Spróbuj przeżyć dzień bez narzekania, a potem kolejny i następny. Pozytywna wizja przyszłości nastawi cię optymistycznie do działania, zwiększy predyspozycje Twojej siły.

Kompetencje

Jeżeli czujemy się słabi w pewnej dziedzinie to znak, że powinniśmy się więcej uczyć, a nie poddawać. To wyzwanie od życia! Nie każdy musi być idealny we wszystkim, co robi, możemy przyznać się do błędów i je naprawiać. Jeżeli czujemy się dobrze w jakimś rejonie wiedzy, może powinniśmy ją zgłębiać?

Praca w stronę marzeń

Pewność siebie to szereg powiązanych ze sobą cech, takich jak poczucie własnej wartości, samoakceptacja, zaufanie i wiara czy pozytywne nastawienie na możliwości. Bez niej nigdzie się nie ruszymy, nie podejmujemy ryzyka, za bardzo obawiając się konsekwencji. A przecież nie tak dochodzi się do marzeń!

Zdjęcie główne: andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
O czym pamiętać, organizując wakacje na własną rękę?
/
O czym pamiętać, organizując wakacje na własną rękę?
Co zrobić, żeby wakacje organizowane samemu były bezpieczne i udane? Oto kilka sprawdzonych sposobów!
Korzyści i zastosowanie kolagenu dla zdrowia i urody
/
Korzyści i zastosowanie kolagenu dla zdrowia i urody
Kolagen jest jednym z najważniejszych białek w organizmie człowieka. Ma kluczowe znaczenie dla zdrowia skóry, stawów, kości i włosów.
Lubisz współpracować z innymi? Poznaj zasady efektywnej współpracy
/
Lubisz współpracować z innymi? Poznaj zasady efektywnej współpracy
Efektywna współpraca jest celem budowania każdego zespołu. Te rady pomogą ją osiągnąć.