Harmonogram spłaty kredytu – czym jest i co warto wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przed złożeniem wniosku, należy się bezwzględnie zapoznać z treścią regulaminu kredytu. Określa on zasady i warunki przyznawania środków oraz informacje o sposobie uregulowania zadłużenia. Znajdziesz tam też zapis o konieczności terminowego wywiązywania się z harmonogramu spłat. Na czym to polega i jakie ma znaczenie dla kredytobiorcy? Wyjaśniamy!

Czym jest harmonogram spłaty?

Kredyt jest zazwyczaj zobowiązaniem długoterminowym, które będziesz spłacał przez kilka lat. Jego wysokość powinna być dopasowana do Twoich możliwości finansowych, abyś nie miał problemu z uregulowaniem zadłużenia. Wiele banków udziela kredytów z wydłużonym terminem spłaty, dzięki czemu można rozłożyć kwotę na mniejsze raty. Podpisując umowę, zobowiązujesz się do przestrzegania jej warunków oraz terminowego realizowania harmonogramu spłat. To dokument, który otrzymasz jako załącznik do umowy kredytowej. Zawiera on informacje o wysokościach i terminach wpłaty kolejnych rat. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/plac-czas-czyli-harmonogram-splaty-kredytu/. Regulowanie należności zgodnie z harmonogramem spłat pozwoli Ci uniknąć karnych odsetek za opóźnienia. Są one naliczane już od jednego dnia zwłoki, co przy częstym niedotrzymywaniu terminów może generować wysokie koszty.

Jakie informacje zawiera harmonogram spłaty?

Harmonogram spłaty jest integralnym elementem umowy, dlatego jej podpisanie jest równoznaczne z akceptowaniem terminarza regulowania rat. Może być sporządzony w formie papierowej lub elektronicznej, co najczęściej praktykuje się w przypadku kredytów online. Nie istnieją żadne oficjalne wytyczne, dotyczące wymogów formalnych i zachowania ujednoliconej formy dokumentu. Każdy bank samodzielnie opracowuje projekt harmonogramu spłat, jednak zazwyczaj przedstawia on tabelę z rozpisanymi ratami przez cały okres kredytowania. W dokumencie powinny być zawarte takie informacje, jak:

 • wysokość raty,
 • terminy spłat,
 • kwotę odsetek i kapitału,
 • początkową wysokość kredytu,
 • pozostałą kwotę do uregulowania, pomniejszoną o kolejne raty.

W harmonogramie spłat znajdziesz też dane dotyczące zaciągniętego kredytu. Obejmują one takie informacje jak:

 • rodzaj kredytu,
 • datę udzielenia kredytu,
 • kwotę kredytu wraz z opłatami dodatkowymi,
 • okres kredytowania,
 • oprocentowanie,
 • sumę rat kapitałowych i odsetkowych,
 • indywidualny numer rachunku do dokonywania wpłat.

Harmonogram spłat to nic innego, jak rozpiska, zgodnie z którą należy się rozliczać z zaciągniętego zadłużenia. Jest on ustalany indywidualnie na podstawie wniosku kredytowego złożonego przez kredytobiorcę. Krótszy okres spłaty pozwoli Ci szybko uregulować zadłużenie i obniży odsetkowe koszty kredytu. Rozłożenie zobowiązania na mniejsze raty będzie z kolei mniejszym obciążeniem dla budżetu domowego, ale wiąże się z wyższym kosztem kredytu i wydłużonym harmonogramem spłat. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować przy wnioskowaniu o udzielenie wysokiej kwoty kredytu, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji.

Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szkolenia dla coachów – jak poszerzyć swoje umiejętności i zwiększyć skuteczność coachingowej pracy
/
Szkolenia dla coachów – jak poszerzyć swoje umiejętności i zwiększyć skuteczność coachingowej pracy
Szkolenia dla coachów stanowią nieodłączny element rozwoju zawodowego każdego profesjonalisty z tej dziedziny. W dalszej części artykułu przyjrzymy się, dlaczego warto korzystać z oferty szkoleń, jakie rodzaje szkoleń dla coachów istnieją i jakie korzyści płyną z uczestnictwa w nich.
Opakowania biodegradowalne – co to jest i jakie korzyści przynoszą?
/
Opakowania biodegradowalne – co to jest i jakie korzyści przynoszą?
W dzisiejszych czasach coraz więcej firm i konsumentów zwraca uwagę na wpływ swojego stylu życia na środowisko naturalne. Jednym z aspektów, na które coraz częściej zwraca się uwagę, są opakowania. Opakowania biodegradowalne to jedno z rozwiązań, które przyczyniają się do ochrony środowiska.
Dlaczego odpowiednie nawadnianie organizmu jest tak ważne? Sprawdź, co się dzieje, gdy pijesz zbyt mało wody
/
Dlaczego odpowiednie nawadnianie organizmu jest tak ważne? Sprawdź, co się dzieje, gdy pijesz zbyt mało wody
Picie wody jest konieczne do życia, tak samo jak jedzenie. Sprawdź, do czego prowadzi odwodnienie i jakie są jego objawy.