Wyjazd do pracy za granicę – jak się przygotować?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Po raz pierwszy wyjeżdżasz do pracy za granicą i chcesz wiedzieć, o czym nie możesz zapomnieć? Duże zmiany wymagają odpowiedzialności, a podjęcie pracy w kraju, w którym nigdy nie byłeś, z pewnością wiąże się ze stresem. Żeby sobie z nim poradzić, sprawdź, o co zadbać przed wyjazdem!

Dokumenty

Kluczową kwestią są dokumenty. Pamiętaj, że jeśli będziesz poruszać się po terenie Unii Europejskiej, musisz mieć przy sobie ważny dowód osobisty. Jeśli natomiast podejmujesz pracę poza granicami UE – koniecznie upewnij się, że dysponujesz ważnym paszportem. Dokumenty tożsamości to jeszcze nie wszystko. Nie zapomnij zaopatrzyć się w stosowane ubezpieczenia. W tym celu warto wyrobić sobie EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szczegóły dotyczące zakresu tego ubezpieczenia znajdziesz na rządowych stronach.

Transport

O zorganizowaniu przejazdu pomyśl z wyprzedzeniem! Jeśli zmierzasz stosunkowo blisko, na przykład tuż za zachodnią granicę, przewóz osób polska niemcy będzie dość łatwy do znalezienia i zaplanowania. Zastanów się, jakim środkiem transportu chcesz podróżować i dobrze oszacuj koszty. Nie zapominaj też, że – zwłaszcza, jeśli wybierasz się za granicę na przynajmniej kilka miesięcy – będziesz musiał zabrać ze sobą bagaż, za który w niektórych przypadkach trzeba dodatkowo zapłacić. 

Zakwaterowanie

Upewnij się, że nowy pracodawca zapewnia Ci przysłowiowy „dach nad głową”. Zapytaj też o warunki lokalowe – dostęp do prądu, gazu, bieżącej i ciepłej wody. Warto też zorientować się, z iloma osobami będziesz dzielił zakwaterowanie, ile osób będzie korzystało z jednej łazienki i kuchni oraz czy pracodawca oferuje Ci jakieś zabezpieczenie majątku – chociażby dostęp do skrytki zamykanej na klucz albo zamek w pokoju. Dzięki tym informacjom z pewnością łatwiej będzie Ci wybrać rzeczy, które chcesz zabrać na wyjazd i będziesz czuł się bezpieczniej. 

Warunki pracy

Ustalenie warunków pracy, wynagrodzenia i czasu jego wypłaty jest równie istotne. Zadbaj o wszystkie szczegóły, żeby nie czuć się niedoinformowanym. Dodatkowo, zorientuj się, ile będzie kosztować Cię życie w miejscu pracy. Pamiętaj, że musisz kupować produkty spożywcze, higieniczne i chemiczne, które są niezbędne do funkcjonowania. Twój pracodawca może nie zapewniać wyżywienia, więc musisz nastawić się na odliczenie kosztów życia od swojego wynagrodzenia.

zdj. główne: Ingo Doerrie/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kawa – Czarne złoto dla podniebienia i zmysłów
/
Kawa – Czarne złoto dla podniebienia i zmysłów
Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością i ma niezwykłe znaczenie kulturowe.
Czym jest masaż balijski?
/
Czym jest masaż balijski?
Masaż balijski dostępny jest w wielu gabinetach masażu, więc spotkasz się z nim nie tylko na Bali. Jeśli chcesz zharmonizować ciało i umysł, ten zabieg będzie idealny dla Ciebie.
Najlepsza dieta na stres
/
Najlepsza dieta na stres
Dieta na stres jest niewyszukana i sycąca. Przepisy należy dobierać z rozwagą, żeby wzmocnić układ nerwowy, ale nie przybrać na wadze!