Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Mówi się, że najlepsza whisky pochodzi ze Szkocji. Ma w końcu bogatą historię i tradycję, z której znana jest ludziom na całym świecie. Wielu ekspertów twierdzi, że smaku szkockiej whisky w żaden sposób nie da się podrobić. Rzecz w tym, że nie każdy producent dąży do odtworzenia dokładnie takiego samego aromatu, jakiego dostarcza jeden z krajów przynależących do Wielkiej Brytanii.
Sporym konkurentem dla Szkocji w świecie whisky jest jej południowo-zachodni sąsiad – Irlandia. Pomimo wielu podobieństw gatunków, trunki pochodzące z obu tych krajów różnią się od siebie. Jak odróżnić szkocką whisky od irlandzkiej, nie będąc jednocześnie wyrafinowanym smakoszem tego typu trunków? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Każdy kraj dysponujący recepturą na dany alkohol posiada pewne wymogi prawne, związane z jego produkcją. Aby producent mógł umieścić na etykiecie butelki sygnaturę „Irish Whiskey”, koniecznie będzie musiał spełnić wszystkie określone wymogi:
Najczęściej występującym w Irlandii gatunkiem whiskey jest znana już na całym świecie Blended Irish Whiskey. To inaczej mieszanka trunków powstałych z destylatów słodu jęczmiennego oraz zboża. Większość popularnych na owym rynku produktów jest tworzona właśnie na bazie tej receptury. Chcąc spróbować irlandzkiego blenda, zawsze znajdziemy go w takich miejscach jak whisky sklep online.
Odmianą równie często pojawiającą się w państwie wyspiarskim jest Single Malt Irish Whiskey. Jej receptura bazuje poniekąd na whisky szkockiej, a głównym produktem potrzebnym do wykonania jest słód jęczmienny. Ważne też, aby cały proces produkcji przebiegał w jednej destylarni.
Do grona mniej popularnych gatunków zaliczymy natomiast Single Pot Still Irish Whiskey, Grain Irish Whiskey oraz Cask Strength Irish Whiskey. Każda z tych odmian znacząco różni się od siebie pod względem procesu produkcji. Do wykonania niektórych trunków Irlandczycy używają nawet kukurydzy – składowej charakterystycznej dla Whisky pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych.
Pierwszą rzeczą, po której da się odróżnić whisky pochodzące z obu omawianych regionów jest pisownia. Wspominając o Whisky szkockiej nie znajdziemy w jej nazwie litery „e”. Dla irlandzkiej odmiany tego trunku, poprawną pisownią będzie natomiast „Whiskey”. W kontekście smaku Irish Whiskey zawsze okaże się delikatniejsza i łagodniejsza dla podniebienia. Spowodowane jest to procesem potrójnej destylacji, której nie wykonuje się ani w Szkocji, ani w USA. Dodatkowo, whiskey irlandzka zawsze będzie pozbawiona aromatów dymnych i ziemistych. W tym kraju nie stosuje się torfu w trakcie suszenia słodu jęczmiennego.