Fat burning — na czym polega?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest fat burning? Czy to trening odpowiedni dla każdego? Jakie efekty przynosi oraz czy jest bezpieczny dla zdrowia? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Fat burning, czyli „spalanie tłuszczu” to intensywny trening fitness łączący ćwiczenia z tańcem w rytm energicznej muzyki. Składa się on z ćwiczeń rozciągających i wzmacniających oraz figur tanecznych — całość przebiega w postaci choreografii ułożonej przez trenera. Fat burning może być wykonywany zarówno w grupie podczas zajęć fitness prowadzonych pod okiem trenera, jak i samodzielnie w domu.

Jak wygląda trening fat burning?

Fat burning aktywizuje całe ciało, bazując na ćwiczeniach aerobowych. Głównie jednak skupia się na mięśniach brzucha, udach, biodrach i pośladkach. Poza tym znajdą się w nim ćwiczenia rozciągające i rozgrzewające, które przygotowują ciało do spalania tkanki tłuszczowej.

Choreografia ćwiczeń wykonywanych podczas fat burning składa się z figur tanecznych, kroków wykonywanych w rytm muzyki oraz klasycznych ćwiczeń sportowych takich jak przysiady, podskoki, intensywny marsz w miejscu, czy rowerek w pozycji leżącej na plecach.

Jakie efekty może przynieść fat burning?

Trening ten aktywizuje przede wszystkim takie partie ciała jak uda, pośladki i mięśnie brzucha. Oprócz tego jednak wzmacnia całe ciało i pozytywnie wpływa na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy oraz przyśpiesza metabolizm.

Podczas godzinnego treningu możemy spalić nawet 600 kcal. Jednak należy pamiętać, że proces spalania tłuszczu rozpoczyna się dopiero po około 30 minutach ćwiczeń. 

Widoczne rezultaty może zatem przynieść regularny trening 3 razy w tygodniu, trwający co najmniej pół godziny. Poziom ćwiczeń powinien być dopasowany do możliwości i kondycji ćwiczącego.

Kiedy najlepiej wykonywać trening fat burning

Aby przyspieszyć przemianę materii i uzyskać możliwie najbardziej widoczne efekty w jak najkrótszym czasie, zaleca się trening fat burning w godzinach porannych lub wieczornych. W tym drugim wypadku, po treningu nie powinniśmy jeść nic ciężkiego, co najwyżej lekkostrawną kolację. 

Rodzaje treningu fat burning

Trenując w klubie fitness pod okiem trenera, możemy mieć do wyboru dwa rodzaje treningu fat burning – fat burning low oraz fat burning high. Różnią się one intensywnością oraz stopniem trudności wykonywanych ćwiczeń.

Fat burning low to trening o spokojniejszym tempie i mniejszym stopniu zaawansowania ćwiczeń. Nie wykonuje się tutaj np. skoków, czy szybkiego biegu w miejscu. Ten rodzaj treningu będzie zatem bardziej odpowiedni dla początkujących, czy osób, które przez dłuższy czas nie wykonywały żadnej aktywności fizycznej.

Fat burning high z kolei charakteryzuje się wyższym poziomem trudności oraz intensywności ćwiczeń. Układ choreograficzny jest bardziej dynamiczny i znajdują się w nim elementy takie jak podskoki, czy szybki bieg w miejscu. Z tego względu nie poleca się go osobom, które skarżą się na dolegliwości związane ze stawami. Fat burning high będzie odpowiednią formą ćwiczeń dla osób o dobrej kondycji fizycznej, lubiących intensywne ćwiczenia w rytm muzyki.

Zdj. główne: Siora Photography/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pranajama, czyli sztuka oddychania
/
Pranajama, czyli sztuka oddychania
Czy wiesz czym jest pranajama? Przygotowaliśmy garść informacji na temat tej interesującej sztuki.
Luty miesiącem walki z rakiem!
/
Luty miesiącem walki z rakiem!
Zadbaj o swoje zdrowie i przebadaj się w kierunku zmian onkologicznych!
Mentoring – na czym polega?
/
Mentoring – na czym polega?
Mentoring to rodzaj relacji partnerskiej, która może przynieść prawdziwy rozwój zarówno mentorowi, jak i jego uczniowi. Zobacz, czym jest mentoring i jaką siłę, można z niego czerpać.