Chcesz zadbać o swoją sylwetkę? Oto najlepsze powody, dla których warto ćwiczyć pilates

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zajęcia pilates to świetny wybór niemal dla każdego – mogą w nieagresywny sposób pomóc w aktywizowaniu zastanego ciała lub stanowić fantastyczny trening uzupełniający dla osób ćwiczących regularnie. 

Pilates ma wiele zalet, a te najbardziej efektowne? Smukła i zgrabna sylwetka.

Zalety pilatesu – wielka moc małych ćwiczeń

Dla tych, którzy marzą o tym, aby poprawić swoją kondycję fizyczną, a przede wszystkim zgubić kilka kilogramów i ukształtować swoją sylwetkę bez przesadnego obciążania organizmu katorżniczymi treningami, pilates wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Mimo że urosło wokół niego przekonanie, jakoby był sportem tylko dla kobiet, prawda jest taka, że nadaje się idealnie dla każdego – niezależnie od płci, wieku i sprawności fizycznej.

Pilates, czyli co?

Dla tych, którzy nie do końca są obeznani w terminologii fitness i różnych typach treningów, warto rozwinąć tę enigmatyczną nazwę. Pilates to forma ćwiczeń, która ma na celu wzmocnienie mięśni przy jednoczesnym wyrównaniu postawy i poprawie elastyczności ciała.

Jedną z jego kluczowych cech jest jego łagodność i subtelność w porównaniu, np. do treningów siłowych. W przeciwieństwie do nich nie obciąża on układu mięśniowo-szkieletowego praktykujących. Większość ćwiczeń skupiona jest wokół tułowia i mięśni brzucha, ale profesjonalny trening zawsze angażuje również resztę ciała. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z pilatesem, świetnym rozwiązaniem może się okazać udział w dedykowanym kursie – tym sposobem sprawdzisz, czy jest to sport dla Ciebie.

Korzyści płynące z pilatesu

1. Korekcja postawy ciała

W pilatesie chodzi o wydłużanie, za pomocą powolnych i długich ruchów, a także o łączenie się z mięśniami przy udziale oddechu, dlatego jedną z głównych korzyści, jakie daje jego praktyka, jest lepsza, bardziej stabilna postawa ciała.

Jak podkreślają trenerzy pilatesu, poprzez duże skupienie na ruchach, budujemy świadomość ciała i uczymy się, jak znaleźć wsparcie dla właściwej postawy za pomocą mięśni. Większe zrozumienie i wiedza na temat tego, jak zarządzamy naszym ciałem, również odgrywa w tym dużą rolę. Pilates uczy prawidłowego pozycjonowania kręgosłupa i tego, jak wspierać się nogami, pośladkami i mięśniami brzucha.

2. Zwiększona elastyczność

Regularnie ćwicząc mięśnie w ich pełnym zakresie ruchu nabywamy kolejnej, niezwykle istotnej cechy – elastyczności. Jak przekonuje jeden z trenerów pilatesu i fizjoterapeuta Aaron Alexander: „Pilates to prawdziwy skarb, jeśli chodzi o trening elastyczności, ponieważ koncentruje się na integracji mięśni”. Dodatkowo pilates wykorzystuje wiele kompleksowych technik rozciągających, przez co pomaga w rozluźnieniu nawet najbardziej zastanych miejsc w ciele.

3. Lepsza wydajność w innych treningach

Pilates to także świetny rodzaj treningu uzupełniającego. Ćwicząc go regularnie, będziemy mogli zaobserwować znaczący wzrost umiejętności podczas innych treningów, które wykonujemy. Skąd taka zmiana? Największą rolę odgrywa fakt, że pilates wprowadza element samoświadomości o naszym ciele, ruchu i codziennych posturalnych wzorcach ruchowych. Prościej mówiąc, integruje wszystkie mięśnie w naszym ciele.

4. Ulga w bólu pleców

Pilates polecany jest każdemu, kto zmaga się z bólami kręgosłupa lub nie panuje nad garbieniem się. Dzięki ruchom wydłużającym ciało w praktyce pilatesu kręgosłup ulega dekompresji, co jest szczególnie korzystne dla osób spędzających większość czasu w pozycji siedzącej. Badania wykazały, że regularne ćwiczenia przynoszą pozytywne efekty w walce z przewlekłym bólem odcinka lędźwiowego.

Zdj. główne: Alex Shaw/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Buty damskie na plażę: Najlepsze modele na gorące dni
/
Buty damskie na plażę: Najlepsze modele na gorące dni
W tym artykule przedstawimy Ci najpopularniejsze modele, które są zarówno stylowe, jak i funkcjonalne, idealne na gorące dni nad wodą.
Pranajama, czyli sztuka oddychania
/
Pranajama, czyli sztuka oddychania
Czy wiesz czym jest pranajama? Przygotowaliśmy garść informacji na temat tej interesującej sztuki.
Jak tworzyć pozytywny mindset: sposoby na zmianę myślenia i radzenie sobie z wyzwaniami
/
Jak tworzyć pozytywny mindset: sposoby na zmianę myślenia i radzenie sobie z wyzwaniami
Nasze myśli i podejście do życia mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i sposób radzenia sobie z trudnościami. W tym artykule omówimy techniki, które pomogą nam zmienić nasze myślenie i podejście do życia, a także pozwolą na lepsze radzenie sobie z wyzwaniami.