7 ćwiczeń, które pomogą Ci przywrócić wewnętrzną równowagę

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nasze codzienne sprawy, obowiązki i wyzwania mogą często powodować uczucie przemęczenia, stres i nerwowość. Jak przywrócić wewnętrzną równowagę? Co pomoże utrzymać ją dłużej? Oto 7 ćwiczeń, które Ci pomogą.

1. Kołysanie ciała

To proste ćwiczenie pomoże nam odzyskać wewnętrzną równowagę po stresującym dniu i uspokoić emocje. Wykonać je możemy w dowolnym miejscu (nawet w biurze). 

Stajemy z zamkniętymi oczami (najlepiej na boso) w lekkim rozkroku. Delikatnie uginamy kolana i rozluźniamy barki. Zaczynamy powoli kołysać całym ciałem w prawo i w lewo. Stopniowo zwiększamy zakres ruchu i po jakimś czasie znów go zmniejszamy, aż wreszcie stajemy w miejscu. Po chwili ponownie rozpoczynamy kołysanie, jednak tym razem robimy to nie na boki, ale do przodu i do tyłu. Ćwiczenie wykonujemy przez 3–5 minut.

2. Box breathing – oddychanie pudełkowe

To technika oddychania opracowana dla amerykańskich żołnierzy i policjantów, którzy na co dzień doświadczają dużych stresów. Ćwiczenie to pomoże zrelaksować się po ciężkim dniu i stresujących spotkaniach. 

Bierzemy głęboki wdech przez około 4 sekundy. Następnie wstrzymujemy oddech przez kolejne 4 sekundy. Teraz robimy wydech również trwający 4 sekundy i ponownie wstrzymujemy oddech na 4 sekundy. Powtarzamy cały cykl kilka razy, aż nasz organizm wyciszy się i uspokoi. 

3. Oddech naprzemienny – balancing breathing

Dzięki temu ćwiczeniu skutecznie wyciszymy swój układ nerwowy oraz zniwelujemy stres. Technika naprzemiennego oddechu ma dodatkowo tę właściwość, że balansuje półkule mózgu.

Prawym kciukiem zasłaniamy prawą dziurkę nosa i bierzemy głęboki wdech lewą dziurką. Następnie dowolnym innym palcem prawej dłoni zatykamy lewą dziurkę i wydychamy powietrze prawą dziurką nosa. Cały czas zatykając lewą dziurkę, bierzemy głęboki wdech prawą dziurką. Teraz znów zasłaniamy kciukiem prawą dziurkę i robimy wydech lewą. Ćwiczenie powtarzamy tyle razy, ile chcemy. 

4. Ćwiczenie oddechowe 4-7-8

To technika oddechowa, która pomoże nam zasnąć po ciężkim dniu. Skupiamy się na głębokim i rytmicznym oddychaniu, które pomaga się zrelaksować i uspokaja układ nerwowy.

Robimy głęboki wdech nosem przez około 4 sekundy. Następnie wstrzymujemy oddech przez 7 sekund, po czym wydychamy powietrze ustami przez 8 sekund. Powtarzamy cykl tyle razy, ile potrzebujemy, aby się odprężyć i zasnąć.

5. Oddychanie ujjayi

Ta metoda oddechowa ma pomóc ukoić nerwy, uspokoić umysł i wyciszyć się. Istotnym elementem ćwiczenia jest charakterystyczny dźwięk (podobny do szumu oceanu), który powinien mu towarzyszyć. 

Bierzemy głęboki wdech nosem, a wydychając powietrze, staramy się zacisnąć głośnię (zaciskając mięśnie przedniej części szyi). Obejrzyj poniższy filmik instruktażowy, aby dobrze opanować tę technikę.

6. Koherencja serca

To stan, w którym serce synchronizuje się z oddechem. Pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę, zredukować stres i zregenerować ciało.

Stan koherencji serca to od 4 do 7 oddechów na minutę. W osiągnięciu go może pomóc muzyka o specjalnie dopasowanym rytmie. Link z wideo znajdziesz poniżej.

7. Ćwiczenie Wintreberta

To ćwiczenie relaksacyjne wykonujemy, leżąc na plecach, poruszamy kolejno wszystkimi kończynami. Zaczynamy od górnych – głowy, ramion i rąk, a kończymy na nogach i stopach. Możemy wykonywać obroty kończyn, krążenia, bierne opuszczanie lub balansowanie.

Zdj. główne: Conscious Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
3 blogi kulinarne, z których warto czerpać inspiracje
/
3 blogi kulinarne, z których warto czerpać inspiracje
Poznaj najpopularniejszych znawców kuchni w internecie!
Gadżety erotyczne dla mężczyzn – przegląd
/
Gadżety erotyczne dla mężczyzn – przegląd
Gadżety erotyczne dla mężczyzn - odkryj ich potencjał do intensyfikacji doznań i eksploracji intymności na nowe poziomy przyjemności.
Znane joginki, które warto obserwować w social mediach
/
Znane joginki, które warto obserwować w social mediach
Szukasz sprawdzonych instruktorek jogi w domu? Sprawdź nasze propozycje!