Idealne zawody dla ekstrawertyka

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Typ osobowości może przekładać się na powodzenie w życiu zawodowym. Ekstrawertyk łatwiej odniesie sukces w innych zawodach niż introwertyk. Sprawdź, na jakich stanowiskach ekstrawertycy zrobią karierę.

Jaki jest ekstrawertyk?

Podział osobowości wprowadzony na początku XX wieku przez Carla Junga sprawdza się do dziś. Jung określił dwa typy osobowości: introwertyków i ekstrawertyków. Podział ten został po jakimś czasie uzupełniony o ambiwertyków, którzy przejawiają cechy osobowości zarówno ekstrawertyków, jak i introwertyków. 

W naszym artykule chcielibyśmy wskazać zawody idealne dla ekstrawertyków, jednak zanim to zrobimy, warto nieco przybliżyć cechy charakterystyczne ludzi o tym typie osobowości. Typowy ekstrawertyk:

 • uwielbia być w grupie,
 • jest gadatliwy (często mówi dużo, szybko i głośno),
 • łatwo nawiązuje nowe znajomości, więc ma wielu znajomych, ale relacje z nimi nie są bardzo zacieśnione,
 • lubi być w ciągłym ruchu, ma dużo energii,
 • jest pewny siebie,
 • działa nieco impulsywnie.

Ekstrawertyk w pracy

Ekstrawertyk może być bardzo dobrym pracownikiem, jeśli jego zajęcie pozwoli mu w pełni wykorzystać mocne strony tego typu osobowości. Dla ekstrawertyka zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest praca z biura niż praca zdalna. Ten typ osobowości czuje się doskonale, jeśli ma kontakt z innymi ludźmi. Uwielbia pracę w grupie, a podczas burzy mózgów będzie się czuł jak ryba w wodzie. Jego prezentacje mogą być porywające, gdyż ma naturalny dar do wystąpień publicznych. Kontakt z klientem nie jest dla niego wyzwaniem i budowanie relacji na stopie zawodowej nie sprawia mu trudności.

Z drugiej strony ekstrawertycy bywają wybuchowi, więc mogą czasami powodować konflikty między pracownikami. Ekstrawertyk nierzadko działa impulsywnie, przez co podejmowane przez niego decyzje często nie są poprzedzone wnikliwą analizą danej sytuacji. Osoby o tym typie osobowości lubią być zauważane, dlatego dużą satysfakcję w pracy przyniesie mu zarówno osiągnięty dobry wynik, jak i pochwała przełożonego.

Zawód dla ekstrawertyka

Istnieje kilka zawodów, w których cechy ekstrawertyka bardzo ułatwiają wykonywanie powierzonych przez pracodawcę obowiązków. Oczywiście nie jest wykluczone, że w tych zawodach sprawdzi się np. introwertyk, jednak ze względu na posiadane cechy, rzetelne wykonywanie obowiązków może być dla niego bardziej kłopotliwe. 

W jakich zatem zawodach sprawdzą się ekstrawertycy? Poniżej kilka przykładów.

 • Public relations – jego pewność siebie, umiejętność występowania przed publicznością i łatwość nawiązywania kontaktów zdecydowanie są cechami, które ułatwią pracę w tym zawodzie.
 • HR i rekrutacja – łatwość nawiązywania kontaktów będzie tu nieoceniona.
 • Obsługa klienta, przedstawiciel handlowy – łatwość nawiązywania kontaktów i pewność siebie ekstrawertyka ułatwi mu budowanie relacji z klientami.
 • Organizacja wydarzeń – wiele cech ekstrawertyka przyda się w pracy na tym stanowisku. Z pewnością dużym plusem będzie pewność siebie, umiejętność pracy w grupie, energia i łatwość nawiązywania kontaktów.
 • Nauczyciel – prowadzenie lekcji to również forma wystąpień publicznych. Ekstrawertykowi będzie dużo łatwiej nawiązać kontakt z uczniami niż introwertykowi.

zdj. główne:Redd/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Medytacja od podstaw – bezpłatny webinar
/
Medytacja od podstaw – bezpłatny webinar
Medytacja ma wiele zalet. Sprawdź, jak wprowadzić ją do swojego życia!
Szkolenia – ważny element rozwoju zawodowego
/
Szkolenia – ważny element rozwoju zawodowego
Myślisz, że szkolenia to tylko bezinteresowna teoria? Przekonaj się, że jest to rozwój zawodowy, który pomoże Ci w przyszłej lub obecnej pracy.
Chcesz zacząć przygodę z zumbą? Poznaj zalety tych ćwiczeń
/
Chcesz zacząć przygodę z zumbą? Poznaj zalety tych ćwiczeń
Poznaj zalety zumby! Dowiedz się, czemu warto zainteresować się takim rodzajem treningu i jakie przynosi korzyści.