Czym jest bikram joga? Poznaj zalety tych ćwiczeń

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bikram joga staje się coraz bardziej popularna. To wspaniała forma sportu dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Jeśli lubisz rozluźniające ćwiczenia, a siłownia za tobą nie przemawia, sprawdź koniecznie tajniki Bikram jogi!

Czym jest Bikram joga?

Jest to odmiana jogi, która składa się z prostych pozycji. Jej głównym celem jest rozluźnienie mięśni. Jeśli wszelka aktywność fizyczna jest Ci obca, to Bikram joga może być świetnym początkiem do uprawiania sportu. To 90-minutowe zajęcia, które składają się z 26 asan – pozycji jogi. Niektóre z pozycji utrzymujemy nieco dłużej, a ruch musi być pogłębiony. Bikram jogę wykonuje się w specyficznych warunkach – w sali musi być bardzo ciepło, a wilgotność powietrza powinna być na poziomie nawet 50%. Takie tropikalne warunki sprawiają, że mięśnie stają się rozluźnione, a co za tym idzie również podatne na ruch. W trakcie zajęć pocimy się, dzięki czemu oczyszczamy organizm z toksyn. Pocenie się skutecznie schładza organizm, więc wysoka temperatura w sali nie jest aż tak odczuwalna. Asany wykonywane podczas Bikram jogi pochodzą z łatwiejszej odmiany jogi – Hatha jogi. Jeśli dany uczestnik nie jest w stanie wykonać danej pozycji, może wrócić do poprzedniej, która była łatwiejsza. W konsekwencji powtarzania asan oraz pogłębiania ruchów w trakcie ich wykonywania, organizm przyzwyczaja się stopniowo do ruchu i wysiłku.

Fot. Alexy Almond/Pexels

Jakie są korzyści trenowania Bikram jogi?

 Bikram joga niesie ze sobą wiele korzyści. Są nimi:

 • usprawnienie aparatu ruchu,
 • rozluźnienie mięśni,
 • wzmocnienie mięśni i więzadeł,
 • pozbycie się blokad mięśniowych oraz bólu pleców,
 • wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych,
 • nauka prawidłowego oddechu,
 • uspokojenie ciała i duszy,
 • relaks i rozluźnienie,
 • zwiększenie wydzielania endorfin,
 • polepszenie elastyczności ciała,
 • pozbycie się toksyn z organizmu. 

Czy Bikram joga pomaga w odchudzaniu?

Jak każda aktywność fizyczna, również bikram joga może bardzo pomóc w odchudzaniu. Podczas 1,5-godzinnych zajęć spalisz aż 1000 kcal. Odchudzaniu sprzyja również wysoka temperatura i wilgotność panująca na sali treningowej. Organizm pozbywa się toksyn, dzięki czemu znacznie szybciej można schudnąć.

Dla kogo Bikram joga?

Bikram joga będzie odpowiednia dla osób, które nie są przyzwyczajone do intensywnych treningów i mają słabą kondycję. To  sport, który nie wymaga dużego wysiłku fizycznego i opiera się na rozciąganiu oraz rozluźnianiu mięśni. Bikram joga jest więc dedykowana tym, którzy mają duże problemy z napięciem mięśniowym, są po rehabilitacji związanej z leczeniem zapalenia stawów czy rwy kulszowej. Dzięki mało skomplikowanym asanom mięśnie mogą przyzwyczaić się do wysiłku oraz wzmacniać się. To także dobra propozycja dla osób otyłych, dla których długie spacery czy jogging, są zbyt męczące. Ten rodzaj jogi nie obciąża mięśni ani stawów kolanowych, dlatego osoby, które nie potrafią pływać oraz mają problem z nadmiernymi kilogramami, powinny rozpocząć swoją przygodę ze sportem właśnie od Bikram jogi.

Bikram joga składa się z prostych asan, które łatwo zapamiętać. Można ją z powodzeniem trenować w domu. Wystarczy jedynie wygodna mata oraz butelka wody. Nawodnienie organizmu to podstawa.   

Przeciwwskazania do Bikram jogi

Na sali treningowej panuje dość wysoka temperatura i wilgotność, dlatego Bikram joga nie jest odpowiednia dla osób, które mają astmę i niewydolność krążeniową. Osoby po zawale serca lub kobiety w trakcie menopauzy również mogą odczuwać dyskomfort. Nie oznacza to, że muszą całkowicie rezygnować z takiej formy aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie – Bikram joga może pomóc w tych dolegliwościach. Należy jednak poinformować trenera o chorobach i przeciwwskazaniach, by mógł dobrać asany oraz warunki na sali, które będą dla nas odpowiednie.

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Inwestycja w rozwój: jak szkolenia branżowe przekładają się na konkurencyjność firmy
/
Inwestycja w rozwój: jak szkolenia branżowe przekładają się na konkurencyjność firmy
Inwestowanie w szkolenia branżowe stanowi kluczowy element strategii rozwoju każdej firmy, która aspiruje do udziału w dynamicznie rozwijającym się rynku zamówień publicznych.
Zdrowy styl życia: Klucz do długowieczności i dobrej kondycji
/
Zdrowy styl życia: Klucz do długowieczności i dobrej kondycji
Zdrowy styl życia to klucz do długowieczności i dobrej kondycji. Odkryj trzy podstawowe filary dla zdrowego życia!
Kluczowe korzyści ze szkoleń z Excela: Jak zwiększyć efektywność pracy w arkuszach kalkulacyjnych
/
Kluczowe korzyści ze szkoleń z Excela: Jak zwiększyć efektywność pracy w arkuszach kalkulacyjnych
W tym artykule przyjrzymy się kluczowym korzyściom płynącym ze szkoleń z Excela.