Jak utrzymywać work-life balance?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Połączyć pracę z domem, rodziną i zainteresowaniami nie jest łatwo. Idea work-life balance to odnalezienie harmonii w tym, co się robi. Zobacz, jak uzyskać równowagę między życiem osobistym a zawodowym.

Idea work-life balance

Praca nie powinna zabierać czasu na życie prywatne ani odwrotnie. Często osoby pracujące za dużo mają wyrzuty sumienia, że nie poświęcają wystarczająco dużo czasu swojej rodzinie albo sobie. Przez to często, nawet mimo tego, że jest się w pracy, można rozpraszać się myślą o tym, co należy jeszcze zrobić w domu. Przez zbytnie skupianie się na obowiązkach służbowych łatwo zapomnieć o tym, co często jest najważniejsze, czyli o bliskich i o należytym odpoczynku.

Co robić, żeby zachować równowagę?

Nie ma jednego prostego przepisu na to, jak powinien wyglądać work-life balance. Dla każdego będzie to oznaczało coś innego, jednak należy pamiętać o zachowaniu harmonii w tym, co się robi. Są jednak pewne zachowania, dzięki którym tę równowagę łatwiej jest osiągnąć.

Rozwijaj się

Jeżeli chodzi o pracę, pomocne może być tworzenie listy obowiązków albo harmonogramu. Pozwoli to określić, które czynności i zadania należy wykonać jak najszybciej, a które można zrobić później. Dzięki temu łatwiej jest się skupić na aktualnych obowiązkach.

Poza pracą istotne jest określenie swoich celów, czyli tego, co jest istotne w życiu i co sprawia radość. W ciągu każdego dnia powinniśmy znajdować czas dla siebie. Dla niektórych będzie to spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, dla innych poświęcenie się pasjom. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozwijanie zainteresowań, które pozwalają spędzać czas na świeżym powietrzu, jak na przykład wędkowanie czy uprawianie sportu. Nieważne, na jaką aktywność się zdecydujesz, warto zadbać o odpowiedni sprzęt czy wyposażenie. W przypadku sportu będzie to na przykład dobry rower albo rolki, a jeżeli chcesz wędkować, idealne do tego będą wędki feeder.

Aktywność fizyczna jest idealna do tego, żeby zachować work-life balance. Pozwala ona się zdystansować i wyzwala w organizmie endorfiny, dzięki którym mimo poczucia zmęczenia czujemy się lepiej. To ważne zwłaszcza w przypadku osób, które wykonują pracę siedzącą i nie mają czasu na ruch. Regularna aktywność fizyczna zmniejsza stres i zwiększa koncentrację.

Znajdź chwilę dla bliskich

Osoby zapracowane często nie mają czasu dla najbliższych. Zdarza się tak, że wyjście do kina czy restauracji wymaga większej ilości wolnego czasu i organizacji, dlatego warto cieszyć się z drobnych chwil, które można dzielić z bliskimi. Zjedzenie domowego obiadu czy obejrzenie filmu przed snem wydają się mało znaczące, ale to właśnie takie momenty budują relacje. To również idealny moment na to, żeby zapomnieć o obowiązkach zawodowych i o stresie. Spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi warto wyłączyć telefon, żeby nie rozpraszać się i w pełni korzystać z tych chwil.

Czas dla siebie

Dni wolne powinno wykorzystywać się zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli odpoczywać i regenerować siły. Dla każdego poświęcenie czasu dla samego czy samej siebie będzie oznaczało coś innego. Są jednak takie czynności, które raz na jakiś czas powinien wykonywać każdy. Może to być na przykład domowe SPA, podczas którego bierze się kąpiel w pachnących płynach albo oddanie się przyjemnemu masażowi. Do tego drugiego idealne będą masażery, które można znaleźć na stronie https://athletic24.pl/pol_m_Fitness-i-Silownia_Sprzet-do-cwiczen-fitness_Masazery-159.html.

Zalety work-life balance

Dzięki stosowaniu się do tej idei można lepiej gospodarować swoim czasem i, co prawdopodobnie najważniejsze, odróżniać rzeczy ważne od tych mniej istotnych. Poprawia się także wydajność w pracy, polepsza samopoczucie i zdrowie.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poranna medytacja – na co zwrócić uwagę, aby była efektywna
/
Poranna medytacja – na co zwrócić uwagę, aby była efektywna
Zaczynasz swoją przygodę z medytacją? Oto sposoby, aby jej poranna dawka była efektywna.
Koniec z retuszowaniem zdjęć przez influencerów? Norwegia stawia na naturalność
/
Koniec z retuszowaniem zdjęć przez influencerów? Norwegia stawia na naturalność
Nowe prawo ma zapobiegać ukazywaniu nierealnych standardów piękna.
W 2021 roku stawiasz na naukę języka? Weź udział w kursie
/
W 2021 roku stawiasz na naukę języka? Weź udział w kursie
Chcesz rozwinąć swoje kompetencje językowe? Weź udział w bezpłatnym webinarze.