Domowe sposoby na ból głowy

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ból głowy może szybko wyprowadzić z równowagi oraz zmienić nasz dzień w koszmar. Nie musisz sięgać od razu po paracetamol. Istnieją sprawdzone, domowe sposoby, dzięki którym ból głowy będzie tylko niemiłym wspomnieniem! 

Domowe sposoby na ból głowy okazują się bardzo skuteczne. Oto niektóre z nich:

Zimny okład na czoło 

To znany sposób na ból głowy, który może pomóc, zwłaszcza w przypadku ataku migrenowego. Lekko zwilżoną szmatkę chłodną wodą pozostaw na czole i połóż się w ciemnym miejscu. Oddychaj spokojnie i miarowo. Chłód pochodzący z okładu daje nam ukojenie, jednocześnie prowadzi do skurczenia się naczyń krwionośnych. Może pomóc w przypadku bólu głowy spowodowanego zbyt wysokim ciśnieniem krwi. 

Wypicie wody mineralnej 

Jeśli ból głowy pojawił się po spacerze w miejscu, gdzie nie było cienia lub temperatura powietrza była wysoka, warto w takim wypadku wypić nieco wody mineralnej. Ból głowy jest częstym objawem odwodnienia organizmu, dlatego można również napić się elektrolitów lub wypić izotonik, który ukoi pragnienie bardzo szybko. Ten sposób na ból głowy może zdziałać cuda i uchroni cię przed zażywaniem tabletek przeciwbólowych. 

Fot. milanmarkovic78/Adobe Stock

Zjedzenie pełnowartościowego posiłku

Osoby z zaburzeniami metabolizmu mają problem z wchłanianiem składników odżywczych. Dotyczy to również cukrzyków. Ból głowy wcale nie musi być związany z przemęczeniem, czy też stresem – powodem często jest zbyt niski poziom cukru we krwi oraz składników mineralnych. Zamiast szybkich przekąsek wybierz pełnowartościowy posiłek. Może być to owoc z jogurtem naturalnym i płatkami owsianymi lub pożywna zupa. W ten sposób stopniowo zwiększysz poziom glukozy i tym samym pozbędziesz się uciążliwego bólu głowy.  

Krótki odpoczynek 

Bóle głowy często spowodowane są przez zbyt duży stres i wiele obowiązków. Przemęczenie organizmu jest bardzo popularne, zwłaszcza u osób pracujących w systemie zmianowym. Chwila odpoczynku w takim wypadku może okazać się zbawienna. Jeśli masz taką możliwość, zdrzemnij się lub pójdź nawet na kilkunastominutowy spacer. Dotlenisz organizm i łatwiej będzie Ci wrócić do obowiązków.  

Herbata z rumiankiem 

Obecnie coraz bardziej doceniamy moc ziołolecznictwa. Rumianek może pomóc nam nie tylko w problemach zdrowotnych związanych z żołądkiem, ale również bólem głowy. Suszony rumianek należy zalewać wodą o temperaturze około 80 stopni Celsjusza. Dzięki temu wszystkie ważne mikroelementy zawarte w tym ziele – pozostaną w naparze.  

Masaż głowy

Delikatny masaż głowy pomoże nam się rozluźnić oraz zmniejszyć ból. Masaż wykonujemy od skroni do czubka głowy. Bardzo delikatnie uciskamy skronie, wykonując koliste ruchy. Później opuszkami palców masujemy czubek głowy – tak jak podczas mycia. Do masażu możemy używać rozcieńczonego olejku eterycznego. Najlepiej rozrobić go z olejem o neutralnym zapachu.  

Aromaterapia za pomocą olejku eterycznego 

Na ból głowy idealnie sprawdza się olejek eukaliptusowy oraz miętowy. Są lekko pobudzające i sprawiają, że poprawia się nasz nastrój. Do aromaterapii używaj tylko sprawdzonych i certyfikowanych olejków. Unikaj tanich produktów oraz olejków eterycznych o ciężkiej woni, np. z róży i paczuli – te mogą tylko pogorszyć nasz problem. 

Aktywność fizyczna 

Przy silnym bólu głowy ostatnie, o czym myślimy, to ostry trening. Należy pamiętać jednak, że na lekki ból głowy ćwiczenia mogą być zbawienne. Wystarczy jedynie powolny spacer, rozciąganie lub kilka minut tańca. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie wysiłku fizycznego poprawia się ukrwienie mózgu oraz innych narządów, przez co normuje się ciśnienie krwi.

Zdjęcie główne: Damir Khabirov/Adobe Stock     

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
5 pomysłów na randkę
/
5 pomysłów na randkę
Nie masz pomysłu na randkę? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na udany wieczór ze swoim partnerem lub partnerką!
Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do codziennej rutyny
/
Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do codziennej rutyny
Zdrowe nawyki żywieniowe są kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Jedzenie zrównoważonej diety, która składa się z różnorodnych, świeżych produktów spożywczych, może pomóc w zapewnieniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, zwiększeniu energii i zmniejszeniu ryzyka chorób przewlekłych
Jak utrzymywać work-life balance?
/
Jak utrzymywać work-life balance?
Chcesz utrzymać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym? Przygotowaliśmy wskazówki, jak to zrobić.