Czy warto ucinać sobie drzemkę?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na temat drzemki w ciągu dnia panują różne opinie. Jedni mówią, że pomaga się zregenerować, uspokoić nerwy, a nawet zwiększyć wydajność organizmu. Inni znów twierdzą, że zakłóca zegar biologiczny i wytrąca z rytmu pracy. Kto ma rację?

I jedni, i drudzy. Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach. Przyjrzyjmy się najpierw korzyściom płynącym z krótkiej drzemki.

Drzemka regeneruje mózg

Dowiedziono, że w czasie drzemki wzrasta produkcja i cyrkulacja płynu mózgowo-rdzeniowego. Jego intensywny obieg przyspiesza wydalanie z mózgu toksycznych produktów przemiany materii. Innymi słowy, trwająca od 20 do 30 minut drzemka pełni funkcję detoksykacyjną, „oczyszczając mózg” w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jednym z usuwanych produktów jest tak zwany amyloid – białko, z którego powstają złogi charakterystyczne dla choroby Alzheimera.

Drzemka zwalcza stres

Na pierwsze 20 minut drzemki przypada maksymalna produkcja serotoniny – hormonu szczęścia, który nie tylko rozszerza naczynia krwionośne, poprawia krążenie i funkcje mózgu, ale też stymuluje ośrodek przyjemności. Dlatego po krótkiej drzemce człowiek czuje się nadzwyczaj rześko i dobrze. Drzemka po obiedzie pomaga w walce ze stresem, a także zwiększa wydajność organizmu i możliwości poznawcze mózgu.

Kiedy drzemka może zaszkodzić?

Nie bez powodu pisaliśmy wcześniej o drzemce trwającej od 20 do 30 minut. Taki sen przynosi wspomniane wyżej korzyści. A co, jeśli człowiek zasypia na ponad 30 minut?

Drzemka trwająca około godziny sprawia, że po przebudzeniu czujemy niepewność i niepokój. Dlaczego tak się dzieje? Otóż po pół godzinie zapadamy w fazę snu głębokiego. W tym czasie nasz oddech ulega spłyceniu, bicie serca – spowolnieniu, włącza się układ przywspółczulny, rozluźniają się mięśnie i nagle… dźwięk budzika. Człowiek wstaje całkowicie rozbity.

Do ponownego uruchomienia wszystkich procesów potrzebny jest czas – bywa, że nawet dwie godziny. Człowiek wytrącony z fazy snu głębokiego nie jest w stanie aktywnie działać i pracować. Nie ma mowy o rześkości, wzroście wydajności czy dobrym nastroju. Godzinny sen to jeden z najgorszych wariantów drzemki.

Drzemka trwająca półtorej godziny to taki sen bez odpoczynku. Z jednej strony faza snu głębokiego dobiegła końca, z drugiej – człowiek budzi się trochę zdezorientowany. Mięśnie nie zdążyły wrócić do formy, nie są gotowe do działania. Człowiek chciałby jeszcze poleżeć, jest jak gdyby zawieszony między snem a jawą. W takim stanie nie może wrócić do rytmu pracy.

Co złego w dwugodzinnej drzemce? Hormon snu

Pozostała nam do omówienia drzemka trwająca dwie godziny, choć właściwie mówimy w tym wypadku o śnie, bo dwie godziny mieszczą w sobie wszystkie zmieniające się po sobie fazy. Po dwóch godzinach człowiek wstaje w dobrym nastroju, wypoczęty, pełen sił i energii. Jest jednak jedno „ale”.

Problem w tym, że dwugodzinna drzemka narusza rytm dobowy człowieka. Hormon snu – melatonina – produkowany jest w ciągu dnia w określonej ilości. Przy dwugodzinnej drzemce człowiek wyczerpie zasadniczą część dobowej melatoniny, której nie wystarczy na nocny wypoczynek. W efekcie, gdy nadejdzie pora snu, pojawi się problem z zaśnięciem. Nocny sen będzie niepełny, nie przyniesie pożądanego odpoczynku.

Wniosek nasuwa się jeden: mocno i długo należy spać w nocy, a w dzień – jeśli czujesz zmęczenie – pozwól sobie na ożywczą, trwającą do 30 minut drzemkę.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

16 − sześć =

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wyjazd do pracy za granicę – jak się przygotować?
/
Wyjazd do pracy za granicę – jak się przygotować?
O czym pomyśleć przed wyjazdem za granicę i jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia przed podjęciem nowej pracy? Sprawdź, jak przygotować się do tej wielkiej zmiany!
Dlaczego warto sięgać po zieloną herbatę. Poznaj jej wyjątkowe właściwości
/
Dlaczego warto sięgać po zieloną herbatę. Poznaj jej wyjątkowe właściwości
Od dawna wiadomo, że zielona herbata to cudowny napój, ale mało kto wie, jakim właściwościom zawdzięcza swoją popularność. Dowiedz się, dlaczego warto pić ją każdego dnia!
3 podcasty, które ułatwią Ci prowadzenie życia w stylu eko
/
3 podcasty, które ułatwią Ci prowadzenie życia w stylu eko
Zastanawiasz się jak zadbać o siebie i planetę? Te programy pomogą Ci zmienić codzienne przyzwyczajenia!