Dlaczego warto pić wodę z cytryną?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Do zdrowotnych właściwości tego napoju przekonało się już wielu. Co takiego dzieje się w naszym organizmie po wypiciu szklanki wody z cytryną? 

Rozpoczynanie dnia od szklanki wody z cytryną może zdziałać więcej, niż Ci się wydaje. Poza dawką witaminy C napój ten posiada mnóstwo innych dobroczynnych właściwości. Przekonaj się, dlaczego warto pić wodę z cytryną każdego dnia.

Zdrowotne właściwości wody z cytryną

Zalet picia wody z cytryną jest wiele, a niektóre z nich mogą znacząco poprawić stan Twojego organizmu.

  1. Oczyszczanie z toksyn i odkwaszanie organizmu – spożywanie dużej ilości płynów pomaga pozbyć się zanieczyszczeń z organizmu. Wyrobienie sobie nawyku picia wody o poranku jest pierwszym krokiem do właściwego nawodnienia organizmu. Woda z cytryną dodatkowo wpływa na jego odkwaszanie. Cytryna ma właściwości zasadotwórcze i skutecznie neutralizuje kwaśne produkty przemiany materii. 
  1. Codzienna dawka przeciwutleniaczy – sok z cytryny posiada flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające. A zatem chronią białka komórek i DNA przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Tym samym mogą zmniejszyć ryzyko nowotworów i chorób układu krążenia. 
  1. Obniżenie ciśnienia krwi – to jeszcze nie koniec pozytywnych właściwości soku z cytryny, obecne w nim flawonoidy obniżają ciśnienie krwi i poprawiają wrażliwość insulinową tkanek, przez co zapobiegają cukrzycy. 
  1. Nawodnienie organizmu z samego rana – woda zmieszana z cytryną może lepiej nawadniać Twój organizm niż sama woda. Sok z cytryny wzbogaca napój o elektrolity, dzięki czemu skutecznie uzupełnia niedobór płynów w organizmie po nocy. 
  1. Wspomaganie trawienia – właściwe nawodnienie organizmu sprzyja szybszemu trawieniu. Ponadto sok z cytryny może powodować przyspieszone wydzielanie żółci, która wspomaga trawienie tłuszczów z pokarmów.
  1. Mniejsze ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych – obecny w soku z cytryny kwas zapobiega wiązaniu się wapnia, a tym samym powstawaniu kamieni nerkowych. Wskazuje się również na jego możliwość rozpuszczania obecnych już kamieni, dzięki działaniu estrów obecnych w kwasie cytrynowym. 
  1. Wsparcie w odchudzaniu – jeżeli próbujemy pozbyć się zbędnych kilogramów, to szklanka wody z cytryną okaże się świetnym sprzymierzeńcem naszej diety. Wypicie jej przed każdym posiłkiem zapewni uczucie wypełnienia, dzięki czemu łatwiej będzie nam zmniejszyć porcję posiłku.

Kiedy pić wodę z cytryną?

Aby uzyskać pożądane efekty, najlepiej pić szklankę wody z cytryną na czczo, tuż po przebudzeniu, przynajmniej około pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Po mniej więcej dwóch tygodniach regularnego picia napoju powinniśmy odczuć jego pozytywny wpływ na nasz organizm.

Ile soku z cytryny na jedną szklankę wody?

Zaleca się wycisnąć co najmniej połowę cytryny do standardowej szklanki (200–250 ml). Jeżeli nie przeszkadza nam zbyt kwaśny smak, możemy oczywiście dodać więcej soku z owocu. Ponadto, przygotowując ten zdrowotny napój, możemy też wzbogacić jego smak o odrobinę miodu, dodatek cynamonu, imbiru czy mięty. 

Woda ciepła czy zimna?

Można powiedzieć, że w kwestii temperatury wody panuje spór. Jedni twierdzą, że woda zdecydowanie powinna być ciepła, przegotowana. Inni sugerują, że temperatura nie ma znaczenia – możemy pić zarówno wodę zimną, jak i ciepłą. Dlatego w tej kwestii najlepiej zdać się na własne doświadczenie i po prostu sprawdzić, jaka temperatura wody najlepiej nam odpowiada.

Zdj. główne: Francesca Hotchin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Największe plusy pracy na produkcji
/
Największe plusy pracy na produkcji
Warto szerzej przeanalizować ten obszar i poznać główne zalety pracy na produkcji.
Pozycjonowanie dla opornych
/
Pozycjonowanie dla opornych
Pozycjonowanie sklepów stanowi zdecydowanie najważniejsze narzędzie do walki z niską popularnością danej witryny.
Zdjęcia biznesowe: co powinniśmy wiedzieć na temat sesji biznesowych?
/
Zdjęcia biznesowe: co powinniśmy wiedzieć na temat sesji biznesowych?
Co warto wiedzieć o sesjach biznesowych?