Nie możesz wytrzymać bez telefonu? To może być fonoholizm!

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Smartfon zaczął odgrywać w Twoim życiu zbyt dużą rolę? Najwyższy czas uporać się z destrukcyjnym nawykiem XXI wieku, który przejawia się ciągłym sprawdzaniem swojego telefonu, i zacząć żyć w realnym świecie.

Fonoholizm – choroba XXI wieku

Telefony komórkowe w naszym kraju stały się popularne około 15 lat temu. Właśnie wtedy upowszechniła się wśród mieszkańców sprzedaż elektronicznych gadżetów. Praktycznie każdy uzyskał dostęp do nowiutkiego aparatu. W miarę upowszechniania się telefonii komórkowej malała też popularność aparatów stacjonarnych, wypartych ostatecznie przez smartfony.

W odróżnieniu od tradycyjnych telefonów komórkowych smartfony są nie tylko środkiem łączności, ale też multimedialnym centrum rozrywki, które ponadto pozwala prowadzić swoiste życie towarzyskie. Sieci społecznościowe, takie jak Instagram i Facebook otworzyły nowe możliwości przed swoimi użytkownikami. Obecnie o wielu wydarzeniach dowiadujemy się nie przez bezpośredni kontakt z ludźmi, a za pośrednictwem sieci społecznościowych. Tym sposobem telefony komórkowe zawładnęły niejako życiem wszystkich użytkowników. I dlatego takiego rozmachu nabrało zjawisko fonoholizmu.

Warto zauważyć, że nie jest to wyimaginowany problem, lecz w pełni udokumentowana przypadłość, nie mniej poważna niż uzależnienie od gier komputerowych czy alkoholu. Psycholodzy określają fonoholizm mianem choroby XXI wieku i czynią zeń poważny problem, który upośledza normalne funkcjonowanie, a także wpływa na zachowanie człowieka.

Fonoholizm – czym jest?

Fonoholizm to strach i niepokój wywołany myślami o tym, że z jakichś powodów nie będziesz mógł skorzystać ze smartfona. Osoba dotknięta fonoholizmem może lękać się o to, że telefon zostanie skradziony, rozładuje się w nim bateria albo wyczerpią pieniądze na koncie. Czasem niewiele trzeba – telefon może leżeć w sąsiednim pokoju – aby fonoholik zaczął odczuwać objawy typowe dla tej przypadłości. Zaliczamy do nich lęk, panikę, trudności z oddychaniem, dreszcze, wzmożoną potliwość, przyśpieszone bicie serca, a nawet utratę orientacji przestrzennej.

Fot. cottonbro/Pexels

Fonoholizm – objawy

Poniżej przedstawiamy zachowania typowe dla osoby dotkniętej fonoholizmem. Zastanów się nad wprowadzeniem zmian w swoim życiu, jeśli: 

• nie jesteś w stanie ani na chwilę rozstać się ze swoim telefonem. Starasz się go mieć stale na widoku, a najlepiej się czujesz, trzymając gadżet w kieszeni;  

• rzadko wypuszczasz telefon z rąk. Wydajesz dużo pieniędzy na zakup nowych aktualizacji, a także aplikacji służących do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów;  

• na czas snu kładziesz telefon pod poduszkę lub na nocny stolik;  

• wolisz rozmawiać przez telefon niż w cztery oczy;

• w czasie rozmowy w cztery oczy czujesz się nieswojo i masz problem z właściwym doborem słów. Nie zdarza Ci się to w czasie rozmów przez telefon;

• dużo łatwiej Ci się rozmawia przez telefon niż w cztery oczy, dlatego stale obawiasz się utraty telefonu i sprawdzasz, czy jest na swoim miejscu;  

• bardzo dużo uwagi poświęcasz selfie, które często publikujesz na Instagramie i innych portalach społecznościowych. Chcesz prezentować się na zdjęciach jak najlepiej: w modnych ciuchach, olśniewającym makijażu, choć w realnym życiu specjalnie nie dbasz o wygląd.

Wszystko to jest oznaką fonoholizmu, uzależnienia od smartfonu, z którym koniecznie trzeba się uporać. Nadużywanie telefonu ma zgubny wpływ nie tylko na psychikę, lecz także zdrowie fizyczne człowieka, a to z racji tego, że wytwarza określone pole elektromagnetyczne, zdolne do uszkadzania komórek mózgowych. Taki obrót sprawy może się skończyć wystąpieniem poważnej choroby.

Chociażby z tego względu staraj się trzymać telefon z dala od siebie, używaj go tylko do konkretnych celów. Fonoholizm jest dość poważną przypadłością, którą można postawić na równi z alkoholizmem czy otyłością. Tak jak alkoholik czy palacz ma problem z odstawieniem używki, tak fonoholik z trudem może się obejść bez gadżetu w ręku czy w kieszeni.

Fonoholizm – jak z nim zerwać

Żeby uwolnić się od nałogu, trzeba zrezygnować z używania smartfona. Nie jest to z początku łatwe dla osoby cierpiącej na fonoholizm. Na początkowym etapie specjaliści radzą przestać chodzić z telefonem po mieszkaniu.  

• Połóż go w jakimś trudno dostępnym miejscu, na przykład na szafie lub w torebce wepchniętej w głąb szuflady. Korzystaj z niego tylko w ostateczności.  

• Żeby wejść do Internetu, korzystaj wyłącznie z komputera. Kiedy wychodzisz na ulicę, na spacer z dzieckiem lub ukochaną osobą, zostawiaj telefon w domu. Częściej bywaj w miejscach, gdzie nie ma zasięgu.  

• W czasie weekendów czy urlopu staraj się nie korzystać ze smartfona. Wyłączaj telefon i staraj się do niego zaglądać możliwie najrzadziej. Mniej czasu spędzaj w Internecie i staraj się dzwonić tylko w razie konieczności.  

• Ogranicz do minimum swój kontakt z telefonem. W żadnym wypadku nie kładź go na noc pod poduszkę lub na szafkę nocną.

Stosując się do tych zaleceń, stopniowo ograniczysz czas spędzany w towarzystwie gadżetu. Z czasem zaczniesz go postrzegać wyłącznie jako środek komunikacji ze światem zewnętrznym. Zrozumiesz, że życie nie kończy się na smartfonie i że można się bez niego łatwo obejść. To z kolei przełoży się na Twoje nawyki społeczne, pomoże Ci otworzyć się na ludzi w realnym świecie.

Fot. Giftpundits.com/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przed Tobą matura? Ekspertki podpowiedzą Ci, jak skutecznie radzić sobie ze stresem przed egzaminami
/
Przed Tobą matura? Ekspertki podpowiedzą Ci, jak skutecznie radzić sobie ze stresem przed egzaminami
Matura nie musi być stresująca! Dzięki tym poradom ekspertów, uda Ci się pokonać egzaminacyjny stres.
Wiosenna joga dla seniorów online!
/
Wiosenna joga dla seniorów online!
Chcesz poznać podstawy jogi? Szkoła Jogi "Halasana" zaprasza na zajęcia wszystkich seniorów.
5 piosenek idealnych na dobre rozpoczęcie dnia
/
5 piosenek idealnych na dobre rozpoczęcie dnia
Jak w jesiennej aurze znaleźć radość życia i chęć do porannego wstawania i stawiania czoła obowiązkom? Nic prostszego! Wystarczy posłuchać tych pięciu piosenek!