Nadmiar obowiązków, duże zmiany w życiu, problemy osobiste i zawodowe — wszystkie te czynniki mogą spowodować wyczerpanie emocjonalne. Jak rozpoznać ten stan i jak z nim walczyć? Podpowiadamy!
Stres jest jedną z głównych przyczyn wyczerpania emocjonalnego. Jednak warto być świadomym, że nie każdy stres do niego prowadzi. Wyczerpanie emocjonalne ma miejsce, gdy nasza psychika nie może sobie poradzić z nadmiarem nie tylko stresu, ale też emocji, napięcia, obaw i lęków.
Często prowadzi do tego nadmiar obowiązków czy duże zmiany w życiu osobistym lub zawodowym. Stres jest więc jedną z głównych przyczyn wyczerpania emocjonalnego, ale zdecydowanie nie jest przyczyną jedyną. Co więcej, aby pojawiło się wyczerpanie emocjonalne, człowiek musi być narażony na długotrwały stres i napięcie.
Kiedy możemy mówić o długotrwałym stresie? Dla każdej osoby może to być bardzo indywidualny termin, który trudno jednoznacznie określić. Jednak warto wiedzieć, że wyczerpanie emocjonalne pojawia się, gdy nasz organizm nie potrafi przez dłuższy czas samodzielnie opanować podwyższonej ilości hormonów stresu.
Aby móc jednoznacznie określić, czy dolegliwości, z którymi się zmierzamy, wynikają z wyczerpania emocjonalnego, musimy wziąć pod uwagę nasze samopoczucie z ostatnich kilku miesięcy (najlepiej 5 lub nawet 6). Co musisz przeanalizować? Zobacz, jakie objawy wskazują na wyczerpanie emocjonalne:
Objawy wyczerpania emocjonalnego są bardzo męczące dla osoby, która się z nimi boryka. Niestety skutki tego stanu są jeszcze bardziej dotkliwe. Długotrwałe wyczerpanie emocjonalne prowadzi do wielu różnych chorób, wśród których najczęściej wymienia się zaburzenia depresyjne i ataki lękowe (w tym ataki paniki), wrzody żołądka czy też problemy żołądkowo-jelitowe.
Wbrew pozorom nie pozostajemy bezsilni wobec wyczerpania emocjonalnego. Pierwszym krokiem do walki z nim jest oczywiście uświadomienie sobie problemu. Zobacz, co możesz zrobić, by skutecznie poradzić sobie z wyczerpaniem emocjonalnym:
zdj. główne: StockSnap/pixabay.com