W czym tkwi sekret zdrowego snu?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Praktycznie każdy żyjący dziś człowiek miewa deficyty snu. Jego brak w dłuższej perspektywie wyniszcza organizm. Najważniejsza jest przy tym nie ilość godzin snu, ale jego jakość. Jak zadbać o zdrowy sen? Podpowiadamy!

Organizuj swój dzień

Naucz się ustalać priorytety: najważniejsze sprawy załatwiaj rano i za dnia, a te najprzyjemniejsze i niewymagające dużego wysiłku fizycznego i umysłowego zostawiaj na wieczór.

Przeznaczaj na sen wystarczającą ilość godzin

Ile godzin powinien trwać sen? Na to pytanie już sam musisz sobie odpowiedzieć. Śpij tyle, byś czuł się wypoczęty. Jednemu wystarczy 6, drugiemu 9 godzin, ale przyjęło się, że optymalna długość snu to 8 godzin na dobę.

Wypracuj regularny tryb snu

Jedną z zasad zdrowego wypoczynku nocnego jest zasypianie i wstawanie o jednej i tej samej godzinie. Twój organizm szybko dostosuje się do ustalonych pór, a Ty będziesz zasypiać i budzić się szybko i bez zbędnego wysiłku.

Jak określić swoją idealną porę na sen i pobudkę? Najlepiej drogą prób i błędów. Kładź się spać i wstawaj o różnej porze i uważnie obserwuj swoje samopoczucie. W końcu dojdziesz do tego, o której kłaść się spać i wstawać, by być w pełni sił i mieć więcej energii.

Nie najadaj się na noc

Jak wiadomo, przewód pokarmowy pracuje na pełnych obrotach tylko za dnia. Stąd się wzięła znana rada ekspertów od żywienia, by ostatni posiłek zjadać o szóstej wieczorem. Jeśli nie udaje Ci się zjeść kolacji przed godziną ósmą, zadbaj o to, by ten ostatni posiłek był lekki, a po nim powstrzymuj się przed podjadaniem. Jeśli już naprawdę nie możesz wytrzymać, wypij pół szklanki kefiru lub mleka.

Odpręż się przed snem

Gdy miewasz problemy z zasypianiem, wykonaj kilka ćwiczeń z treningu autogennego, które pomogą Ci się odprężyć, uspokoić i zatrzymać nieprzerwany bieg myśli. Na przykład wykonaj takie ćwiczenie: leżąc na plecach, zamknij oczy i przegoń wszystkie tłoczące się w głowie myśli. Poczuj w głowie pustkę. Wyobrażaj sobie, jak z każdym wydechem wszystkie napięcia w ciele zapadają się pod ziemię. Następnie „przeskanuj” całe ciało od stóp do czubka głowy. Wyobrażaj sobie, jak Twoje ciało ciąży niczym ołów. Nie zapominaj z każdym wydechem odpuszczać wszystkie napięcia i myśli. Wspomagaj się przy tym afirmacjami: „Jestem spokojny i całkowicie odprężony. W mojej głowie panuje pustka. Moje ciało jest ciężkie i odprężone”. Wykonuj takie ćwiczenie każdego wieczora, gdy już położysz się do łóżka.

Zadbaj o komfort fizyczny

Przed snem weź ciepły prysznic lub zażyj kąpieli z dodatkiem kilku kropel olejku z lawendy czy jaśminu. Ubranie, w którym śpisz, powinno być luźne i przyjazne dla ciała. Paniom z długimi włosami zalecamy spać w rozpuszczonych włosach: wszelkie związywanie i zaplatanie włosów może naruszyć krążenie krwi w głowie.

Przewietrz sypialnię

Przed snem dobrze jest przewietrzyć sypialnię. Zadbaj też o regularną wymianę pościeli i odpowiednią grubość kołdry, która zapewni Ci komfort termiczny w czasie snu.

Nie zrywaj się rano z łóżka

Sztuką jest też właściwe wstawanie. Zamiast gwałtownie zrywać się z pościeli, wyłącz budzik i pozwól sobie na 5-10 minut błogiego relaksu. Organizm powinien wybudzać się stopniowo, aby mózg mógł przestawić się na tory aktywnej pracy. Dobrym nawykiem, który pomoże Ci się w pełni przebudzić, jest poranna gimnastyka. Wystarczy, że wykonasz parę ćwiczeń rozciągających lub kilka rundek z psem wokół domu.

Zdjęcie główne: Ivan Oboleninov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Potęga podświadomości, czyli jak wykorzystać moc swojego umysłu?
/
Potęga podświadomości, czyli jak wykorzystać moc swojego umysłu?
Chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać moc swojego umysłu? Sprawdź, jak potężna jest siła podświadomości!
Zabezpieczenie ryzyka w prowadzeniu badań i eksperymentów w dziedzinie medycyny – jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie
/
Zabezpieczenie ryzyka w prowadzeniu badań i eksperymentów w dziedzinie medycyny – jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie
Artykuł porusza temat zabezpieczenia ryzyka w medycynie przez odpowiedni dobór ubezpieczenia. Dowiesz się więcej o przeprowadzaniu badań i eksperymentów oraz jak odpowiedzialnie zarządzić ryzykiem.
Techniki tatuażu – wprowadzenie do świata trwałej sztuki ciała
/
Techniki tatuażu – wprowadzenie do świata trwałej sztuki ciała
Tatuaż to nie tylko modny trend, ale także forma wyrażenia swojej osobowości i indywidualności. Jeśli rozważasz zdobycie trwałego tatuażu, warto poznać różne techniki i metody, które stosuje się w tym fascynującym świecie.