Sposoby na lepszą koncentrację

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Brak koncentracji w pracy może być ogromną przeszkodą dla wydajności. W życiu codziennym również może znacząco uprzykrzyć normalną aktywność. Co zrobić, żeby być bardziej skupionym? Najprostszy sposób, czyli wypicie kawy, można uznać za niezbyt korzystny dla zdrowia. Jakie są inne?

Zdrowa dieta

Przede wszystkim, choć może to nie być intuicyjne, liczy się zdrowa dieta. Musi być nie tylko odpowiednio bogata, ale także regularna – chodzi zwłaszcza o znaczenie śniadania dla dobrej koncentracji podczas dnia pracy. Trzeba też zwrócić uwagę na niektóre produkty – polecane i te, których trzeba unikać.

Śniadanie to podstawa!

Zjedzenie pierwszego posiłku w ciągu dnia to doskonała inwestycja w to, żeby dobrze się czuć i poprawić stan pamięci krótkotrwałej, oddziałuje także na koncentrację. Zamiast posiłku wysokokalorycznego lepiej jest spożyć śniadanie bogate w pełnoziarniste pieczywo, nabiał i owoce. Ważne jest też to, żeby się nie przejadać. Zbyt nasyceni uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego i raczej będziemy myśleć o drzemce niż o czekających nas zadaniach.

Produkty, które warto spożywać 

Dieta powinna być bogata zwłaszcza w witaminy C i E, selen i beta-karoten. Właśnie tutaj przydaje się spożycie owoców, warzyw, orzechów i pełnoziarnistych produktów spożywczych. Kwasy tłuszczowe omega-3 to kolejny składnik, którym powinna być przesycona dieta sprzyjająca koncentracji. Znajdziemy go między innymi w tłustych rybach morskich. Kwasy te korzystnie wpływają na przekazywanie impulsów między neuronami. Przyda się także kwas foliowy. Nie jest również bez znaczenia dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Bez niego częściej będziemy się czuli osłabieni i narazimy naszą koncentrację na znacznie gorsze funkcjonowanie.

Unikanie używek

Wiadomo jednak, że niektórych produktów należy wprost unikać. Chodzi zwłaszcza o używki w postaci kawy zawierającej kofeinę, która źle wpływa na naszą koncentrację, chociaż pobudza. Trzeba też odstawić mocną herbatę i przede wszystkim alkohol. Kawę i herbatę poleca się zastąpić zieloną herbatą. 

Fot. Ben White/Unsplash

Ćwiczenia poprawiające koncentrację

Pamięć i koncentracja mają się dobrze wtedy, gdy są regularnie ćwiczone. Warto więc chociażby uczyć się języków, co każe nam przyswajać ciągle pewne partie materiału. Dobre są też niektóre gry komputerowe, szachy, gry logiczne, sudoku czy krzyżówki. Taka aktywność ma tym większy sens, gdy wykonywana jest w regularny sposób. 

Dobre wysypianie się 

Sen to zdrowie? Jeśli chodzi o zachowanie koncentracji, to z całą pewnością tak. Zła higiena snu to nie tylko niższy poziom koncentracji, ale także zwiększone narażenie na różnego rodzaju choroby. 

Aktywność fizyczna

Często przed trudnym zadaniem warto jest zrobić kilka podstawowych ćwiczeń na rozciąganie. Będzie to miało korzystny wpływ także na koncentrację. Uprawianie sportu ogólnie może być dobrą alternatywą np. dla długich godzin spędzonych w pracy i pozwoli na uzyskanie odpowiedniego balansu. Bardzo dobrze jest też, gdy ćwiczymy na świeżym powietrzu, co pozwala dobrze dotlenić nasz mózg. 

Odpowiednia organizacja pracy

Łatwiej jest o koncentrację wtedy, gdy nie zostawiamy wszystkiego na ostatnią chwilę, tak żeby gonił nas deadline. Lepiej jest dzielić zadania, wykonywać je etapami i robić pomiędzy nimi dłuższe lub krótsze przerwy. Pomieszczenie, w którym pracujemy, warto też dobrze wywietrzyć przed pracą i w przerwach. Przestrzeń wokół nas powinna być uporządkowana i pozbawiona zbędnych akcentów, które dodatkowo będą nas rozpraszać. Wszystko, co potrzebne, powinno być za to pod ręką. 

Relaks

Nie można żyć wyłącznie pracą – zwłaszcza w czasie wolnym – bo poziom koncentracji w nieunikniony sposób się obniży. Trzeba więc umieć nagrodzić się w taki sposób, by zapewnić sobie rozrywkę i odrobinę relaksu. To element właściwego dbania o higienę naszej pracy. Warto również skupiać się na możliwej nagrodzie, która będzie na nas czekać, gdy zrealizujemy cel. 

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Strój do jogi – jaki wybrać?
/
Strój do jogi – jaki wybrać?
Planujesz zakup stroju do jogi, ale nie wiesz, jaki model wybrać? Przeczytaj ten artykuł.
Jak aktywny wypoczynek i poznawanie kultury wpływa na budowanie przyjaźni?
/
Jak aktywny wypoczynek i poznawanie kultury wpływa na budowanie przyjaźni?
Odkryj, jak podróżowanie i aktywny tryb życia mogą sprzyjać tworzeniu trwałych przyjaźni poprzez poznawanie różnych kultur.
Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe – poradnik dla początkujących
/
Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe – poradnik dla początkujących
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych może stanowić wyzwanie. Dowiedz się, jak dokładnie dopasować rodzaj, wielkość i moc soczewek do swoich indywidualnych potrzeb i stylu życia.