Aloes – poznaj jego niezwykłe właściwości

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aloes jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, znaną już starożytnym Chińczykom i Egipcjanom jako środek do leczenia ran, oparzeń czy zbijania gorączki. Jakie jeszcze właściwości wykazuje aloes?

Aloes – właściwości i działanie

Mięsiste liście aloesu zawierają witaminy (A, C, E, a także z grupy B), mikroelementy (mangan, miedź, cynk, potas), enzymy, polisacharydy, kachektyny, aloinę, fitoncydy, kwasy organiczne (cynamonowy, kumarowy, bursztynowy, izolimonowy, cytrynowy i jabłkowy), fenole, estry i żywicę.

Sok z aloesu wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, dzięki czemu wspomaga leczenie chorób skórnych (wrzodów, egzemy, wysypek alergicznych i zapalenia skóry) organów wewnętrznych (przewodu pokarmowego, wątroby i nerek).

Aloes jest też wykorzystywany w celu zwiększenia wydzielania soków żołądkowych i żółci. W przypadku ran i zadrapań nacięty wzdłuż liść jest stosowany jako środek odkażający i powstrzymujący krwawienie. Za sprawą swoich właściwości regeneracyjnych aloes odmładza i nawilża skórę, dodaje jej sprężystości i elastyczności.

Aloes na trądzik

Sok z liści aloesu to skuteczny sposób na trądzik i zmiany potrądzikowe. Ma działanie oczyszczające, przeciwzapalne, antybakteryjne i regenerujące. Stosując aloes leczniczy, możesz uniknąć blizn i przebarwień, które zwykle pojawiają się po trądziku. Do leczenia stanów zapalnych skóry wystarczy regularnie przecierać twarz kawałkiem aloesu – tym miejscem, gdzie nacięto miąższ. Aloes nałożony na twarz działa łagodząco na wszelkiego rodzaju podrażnienia.

Aloes na oparzenia

Aloes to także jeden z najpopularniejszych składników wykorzystywanych do leczenia oparzeń o różnej etiologii. Ta zielona roślina udzieli pierwszej pomocy w razie niegroźnych oparzeń, którym towarzyszy ból i zaczerwienie. Uszkodzony naskórek należy potraktować sokiem z aloesu lub specjalnym żelem aloesowym. Możesz też użyć rośliny doniczkowej: świeżo ścięty liść sparz wrzątkiem, a następnie natnij go wzdłuż i przyłóż do skóry.

Aloes na włosy

Aloes ma dobroczynny wpływ na skórę głowy, pomaga zwalczyć łupież i łysienie, a także nadmierne wypadanie włosów. Roślina odżywia mieszki włosowe i stymuluje je do wzrostu, a także zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem. Stosując aloes na włosy, przywrócisz im gęstość, blask i siłę. W leczeniu i pielęgnacji włosów sok z aloesu wcierany jest codziennie w skórę głowy. Po uzyskaniu poprawy można ograniczyć jego stosowanie do 1–2 razy w tygodniu. Efekty leczenia stają się widoczne po 2–3 miesiącach stosowania.  

Aloes – naturalny środek nawadniający

Uzupełnienie codziennego jadłospisu o sok z liści aloesu to doskonały sposób na właściwe nawodnienie organizmu. To z kolei przekłada się na regularność wypróżnień, pracę mózgu, sprawność fizyczną, prawidłową gospodarkę wodną i temperaturę ciała. Aloes do picia zapewnia też niezbędną dawkę elektrolitów, antyoksydantów i witamin. To szczególnie ważne po intensywnym treningu, żeby przyspieszyć regenerację mięśni i uzupełnić wydalone wraz z potem sole mineralne.

Zdj. główne: pisauikan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kuchnia duńska – co warto o niej wiedzieć?
/
Kuchnia duńska – co warto o niej wiedzieć?
Najlepsza europejska kuchnia XXI wieku? Kuchnia duńska, jakiej nie znacie!
Aqua aerobik – jakie są jego zalety?
/
Aqua aerobik – jakie są jego zalety?
Aqua aerobik to w pełni bezpieczna forma fitnessu, praktycznie dla każdego. Dowiedz się, ile korzyści wiąże się z uprawianiem aqua aerobiku!
Jak zwiększać swoją wiedzę jako architekt?
/
Jak zwiększać swoją wiedzę jako architekt?
Dowiedz się, jakie wykształcenie oraz uprawnienia są potrzebne, aby zostać architektem i rozwijać swoje umiejętności.