Co oznacza kinesiotaping?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kinesiotaping to jedna z popularnych nowoczesnych metod terapeutycznych stosowanych w medycynie, sporcie i kosmetologii. Na czym polega mechanizm działania kinesiotapingu i jakich korzyści można się po nim spodziewać – o tym wszystkim przeczytasz w naszym materiale!

Kinesiotaping – czym jest?

Kinesiotaping to metoda medycyny alternatywnej uzupełniająca tradycyjne leczenie farmakologiczne, która polega na naklejaniu na powierzchnię ciała specjalnych elastycznych taśm. Plastrowanie dynamiczne przynosi korzyści sportowcom w okresie intensywnych treningów i w czasie rekonwalescencji po odniesionych urazach i przebytych chorobach, a także zwykłym ludziom w celach profilaktycznych i przy schorzeniach układu ruchu.

Plastry do kinesiotapingu

Plastry dynamiczne są wykonane z bawełny z domieszką lycry lub nylonu oraz pokryte z jednej strony specjalnym klejem, który wbrew obiegowej opinii nie jest nasączony żadnym środkiem przeciwbólowym czy przeciwzapalnym. Klej posiada właściwości hipoalergiczne i uaktywnia swe działania pod wpływem ciepła ludzkiego ciała. Plaster dobrze przepuszcza powietrze, szybko schnie i rozciąga się do 130–140% swojej początkowej długości – ich sprężystość jest podobna do stopnia rozciągliwości mięśni i skóry. Plastry dynamiczne można nosić przez kilka dni.

Kinesiotaping – mechanizm działania

Umiejętnie naklejony plaster naciąga skórę i oddziałuje na mięśnie, układ nerwowy i limfatyczny, powięzi oraz stawy. Plaster delikatnie unosi skórę nad mięśniami i powięziami, co stwarza dodatkową przestrzeń i ułatwia przepływ krwi i limfy. Taki mechanizm działania:

– zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów,

– ogranicza wykonywanie ruchów niepożądanych i sprzyja wypracowaniu prawidłowych wzorców ruchowych,

– usprawnia krążenie krwi i drenaż limfatyczny,

– zmniejsza obrzęki, stany zapalne i ból,

– obniża ryzyko przeciążeń i urazów.

Kinesiotaping jest zalecany głównie przy urazach i schorzeniach stawów i narządów ruchu. Lista wskazań do zastosowania plastrów dynamicznych stale się poszerza. Metoda znalazła już zastosowanie w ginekologii, kosmetologii, neurologii i innych gałęziach medycyny. Można się spotkać z opinią, że skuteczność kinesiotapingu sprowadza się do placebo. W rzeczywistości jednak korzyści płynące z plastrowania dynamicznego zostały potwierdzone przez szereg badań klinicznych.

Kinesiotaping – korzyści 

Jakie jeszcze korzyści wiążą się ze stosowaniem plastrów dynamicznych? Po pierwsze, właściwie nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, a ich użycie nie pociąga za sobą żadnych skutków ubocznych. Po drugie, plastry są wygodne w noszeniu i niewidoczne pod ubraniem. Po trzecie, są przystępne cenowo i można je łączyć z innymi, w tym konwencjonalnymi, metodami leczenia. Jedynym przeciwwskazaniem do założenia plastra jest otwarta rana, a także bardzo cienka, wrażliwa i skłonna do podrażnień skóra w miejscu nałożenia plastra.

Jak prawidłowo założyć plaster?

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo prosto, w praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Istnieją różne techniki zakładania plastrów, które różnią się między sobą stopniem ich naciągnięcia, umiejscowieniem czy liczbą zastosowanych tejpów. Z całą pewnością zabieg powinien wykonać przeszkolony terapeuta, który potrafi przeprowadzić dokładny wywiad, zbadać siłę mięśniową czy dokonać pomiaru zakresu ruchomości stawów. Nieumiejętnie nałożony plaster może się okazać bezużyteczny, a nawet szkodliwy.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nawyki ludzi sukcesu, które warto wprowadzić do swojego życia
/
Nawyki ludzi sukcesu, które warto wprowadzić do swojego życia
Zapoznaj się z uniwersalnymi radami, aby dobrze żyć. Sprawdź, czy przestrzegasz tych prostych zasad!
Korzyści i zastosowanie kolagenu dla zdrowia i urody
/
Korzyści i zastosowanie kolagenu dla zdrowia i urody
Kolagen jest jednym z najważniejszych białek w organizmie człowieka. Ma kluczowe znaczenie dla zdrowia skóry, stawów, kości i włosów.
Czy tworzenie e-biznesu może wpływać na twoje codzienne nawyki?
/
Czy tworzenie e-biznesu może wpływać na twoje codzienne nawyki?
Dowiedz się, jak tworzenie e-biznesu może zmienić twoje codzienne nawyki. Artykuł wyjaśnia znaczenie kultury pracy, stabilności i zdolności adaptacyjnej w kontekście prowadzenia biznesu online.