Co oznacza kinesiotaping?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kinesiotaping to jedna z popularnych nowoczesnych metod terapeutycznych stosowanych w medycynie, sporcie i kosmetologii. Na czym polega mechanizm działania kinesiotapingu i jakich korzyści można się po nim spodziewać – o tym wszystkim przeczytasz w naszym materiale!

Kinesiotaping – czym jest?

Kinesiotaping to metoda medycyny alternatywnej uzupełniająca tradycyjne leczenie farmakologiczne, która polega na naklejaniu na powierzchnię ciała specjalnych elastycznych taśm. Plastrowanie dynamiczne przynosi korzyści sportowcom w okresie intensywnych treningów i w czasie rekonwalescencji po odniesionych urazach i przebytych chorobach, a także zwykłym ludziom w celach profilaktycznych i przy schorzeniach układu ruchu.

Plastry do kinesiotapingu

Plastry dynamiczne są wykonane z bawełny z domieszką lycry lub nylonu oraz pokryte z jednej strony specjalnym klejem, który wbrew obiegowej opinii nie jest nasączony żadnym środkiem przeciwbólowym czy przeciwzapalnym. Klej posiada właściwości hipoalergiczne i uaktywnia swe działania pod wpływem ciepła ludzkiego ciała. Plaster dobrze przepuszcza powietrze, szybko schnie i rozciąga się do 130–140% swojej początkowej długości – ich sprężystość jest podobna do stopnia rozciągliwości mięśni i skóry. Plastry dynamiczne można nosić przez kilka dni.

Kinesiotaping – mechanizm działania

Umiejętnie naklejony plaster naciąga skórę i oddziałuje na mięśnie, układ nerwowy i limfatyczny, powięzi oraz stawy. Plaster delikatnie unosi skórę nad mięśniami i powięziami, co stwarza dodatkową przestrzeń i ułatwia przepływ krwi i limfy. Taki mechanizm działania:

– zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów,

– ogranicza wykonywanie ruchów niepożądanych i sprzyja wypracowaniu prawidłowych wzorców ruchowych,

– usprawnia krążenie krwi i drenaż limfatyczny,

– zmniejsza obrzęki, stany zapalne i ból,

– obniża ryzyko przeciążeń i urazów.

Kinesiotaping jest zalecany głównie przy urazach i schorzeniach stawów i narządów ruchu. Lista wskazań do zastosowania plastrów dynamicznych stale się poszerza. Metoda znalazła już zastosowanie w ginekologii, kosmetologii, neurologii i innych gałęziach medycyny. Można się spotkać z opinią, że skuteczność kinesiotapingu sprowadza się do placebo. W rzeczywistości jednak korzyści płynące z plastrowania dynamicznego zostały potwierdzone przez szereg badań klinicznych.

Kinesiotaping – korzyści 

Jakie jeszcze korzyści wiążą się ze stosowaniem plastrów dynamicznych? Po pierwsze, właściwie nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, a ich użycie nie pociąga za sobą żadnych skutków ubocznych. Po drugie, plastry są wygodne w noszeniu i niewidoczne pod ubraniem. Po trzecie, są przystępne cenowo i można je łączyć z innymi, w tym konwencjonalnymi, metodami leczenia. Jedynym przeciwwskazaniem do założenia plastra jest otwarta rana, a także bardzo cienka, wrażliwa i skłonna do podrażnień skóra w miejscu nałożenia plastra.

Jak prawidłowo założyć plaster?

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo prosto, w praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Istnieją różne techniki zakładania plastrów, które różnią się między sobą stopniem ich naciągnięcia, umiejscowieniem czy liczbą zastosowanych tejpów. Z całą pewnością zabieg powinien wykonać przeszkolony terapeuta, który potrafi przeprowadzić dokładny wywiad, zbadać siłę mięśniową czy dokonać pomiaru zakresu ruchomości stawów. Nieumiejętnie nałożony plaster może się okazać bezużyteczny, a nawet szkodliwy.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wielkanocna podróż ze smakiem – warsztaty kulinarne ONLINE
/
Wielkanocna podróż ze smakiem – warsztaty kulinarne ONLINE
Weź udział w warsztatach kulinarnych i zaskocz wszystkich nowymi pomysłami na wielkanocne przysmaki.
Jak wybrać optymalne głośniki do domowego kina dla zapewnienia najlepszego doznania dźwiękowego
/
Jak wybrać optymalne głośniki do domowego kina dla zapewnienia najlepszego doznania dźwiękowego
Wybór odpowiednich głośników do domowego kina to klucz do zapewnienia najlepszych doznań audio. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu dźwięku, aby filmowa rozrywka była na najwyższym poziomie.
Dzień bez elektroniki – czyli jak zrobić sobie cyfrowy detoks?
/
Dzień bez elektroniki – czyli jak zrobić sobie cyfrowy detoks?
Nawet dzienny detoks od elektroniki pomoże nam dostrzec zupełnie inne możliwości, których do tej pory nie zauważaliśmy. Zaplanuj cyfrowy detoks!