Artykuł sponsorowany
Wózek inwalidzki powinien być pomocą, a nie przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu dla osoby z niepełnosprawnością. Dlatego też wybór takiego sprzętu jest nie lada wyzwaniem. Obecnie na rynku można znaleźć różnorodne wózki inwalidzkie. Na jaki jednak się zdecydować? Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, podczas dobierania wózka.
Wiele osób zastanawia się, jaki wózek inwalidzki wybrać. Czy dobrym wyborem będzie manualny, czy też elektryczny model? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób, które mają sprawne ręce, będzie wózek manualny. Pozwoli on zachować sprawność fizyczną górnych części ciała, co jest bardzo ważne podczas rehabilitacji. Natomiast pacjenci, którzy nie mogą liczyć na siłę własnych rąk, powinni wybrać wózek elektryczny.
Wózek inwalidzki musi być dopasowany do stylu życia danej osoby. Aktywni pacjenci powinni zdecydować się na lekkie wózki aktywne, które wykonane są z aluminium lub włókna węglowego. Umożliwiają one sprawne poruszanie się oraz zapewniają dużą dozę samodzielności. Poza tym, takie modele charakteryzują się zwrotnością i szybkością. Nie są to wózki bardzo komfortowe i stabilne, dlatego poruszania się na nich, trzeba się po prostu nauczyć. Co więcej, wózki aktywne można bardzo łatwo złożyć, a do tego pozbawione są wielu dodatkowych elementów. Z racji tego z łatwością mieszczą się w każdym samochodzie.
Wózki standardowe to opcja polecana natomiast dla osób starszych, które z racji wieku oraz wielu chorób, nie są w stanie poruszać się na własnych nogach. Takie modele sprawdzają się ponadto w czasie okresowej rehabilitacji, złamań kończyn czy w czasie przewozu pacjentów ze szpitala. Wózki standardowe cechują się seryjnością. Oznacza to, że ich dopasowanie do konkretnej osoby jest ograniczone. Najczęściej wykonane są ze stali, dzięki czemu są mniej kosztowną opcją niż w przypadku wózków aktywnych.
Jeśli chodzi o wózki elektryczne, w przypadku tych urządzeń, można liczyć na wiele udogodnień. Podczas wyboru najlepszego modelu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na: pojemność akumulatora, prędkość, ulokowanie sterowników i siedzisko (obrotowe, z regulowanymi kątami podparcia itd.). Czynniki te powinny być dopasowane do aktywności danej osoby i jej stylu życia. Co więcej, istotne jest także maksymalne obciążenie, promień skrętu wózka czy jego zasięg na jednym ładowaniu akumulatora.
Wózki inwalidzkie powinny być dopasowane nie tylko do stylu życia danej osoby, lecz także, przede wszystkim, jej ciała – wzrostu i wagi. Najlepiej wózki dobierać pod okiem doświadczonego pracownika sklepu medycznego lub fizjoterapeuty. Pamiętajmy o tym, że siedzisko nie może być zbyt wąskie, musi uwzględniać np. ubiór zimowy. Jeśli natomiast pacjent będzie głównie poruszał się wózkiem w domu, nie można zdecydować się na sprzęt szerszy od framugi drzwi. Co więcej, warto również mieć na uwadze udogodnienia, np. koła antywywrotne, unoszony podnóżek czy uchwyt na parasol bądź hamulec dla asystenta.
Fot.: Nayeli Dalton/unsplash.com