Dlaczego warto sięgać po zieloną herbatę. Poznaj jej wyjątkowe właściwości

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zielona i czarna herbata pochodzą z tego samego krzewu. Różnica polega na tym, że liście zielonej herbaty poddawane są minimalnej fermentacji. To właśnie znikomej obróbce zawdzięczamy delikatny smak, a co najważniejsze lecznicze właściwości napoju. O jakich właściwościach mowa? Przeczytaj!

Wzmacnia kości

W świetle wyników badania opublikowanego w czasopiśmie „Nutrition Research” zielona herbata spowalnia tempo ubytku tkanki kostnej u osób w podeszłym wieku i zmniejsza ryzyko złamań spowodowanych osteoporozą. Uczeni zaobserwowali, że wśród kobiet, które piją 3 filiżanki napoju dziennie, ryzyko osteoporotycznego złamania biodra jest o 30 procent niższe niż wśród kobiet, które go nie piją.

Zapobiega nowotworom

Według danych Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland (UMMC) w krajach Azji, gdzie zielona herbata jest szczególnie ceniona, poziom zachorowań na nowotwory jest znacznie niższy niż w innych rejonach świata. Uczeni przypisują tę zależność antyoksydacyjnym właściwościom zielonej herbaty. Jest źródłem gallusanu epigallokatechiny (EGCG) – związku, który chroni komórki przed wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za wzrost komórek rakowych. Ponadto zielona herbata zmniejsza skutki uboczne promieniowania UV, uważanego za główną przyczynę raka skóry.

Sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi

Jedno z 12-tygodniowych badań, którego wyniki przedstawiono w amerykańskim czasopiśmie naukowym „The American Journal of Clinical Nutrition (AJCN)”, potwierdziło, że ekstrakt z zielonej herbaty pomaga rozwiązać problem otyłości i przybierania na wadze w przebiegu cukrzycy typu 2.

Pomaga obniżyć poziom cholesterolu

Zielona herbata sprzyja obniżeniu poziomu lipoproteiny o niskiej gęstości, czyli tzw. złego cholesterolu. O tym przeczytamy w „American Journal of Clinical Nutrition”. Co więcej, osoby, które regularnie sięgają po zieloną herbatę, mają niższy poziom cholesterolu LDL niż ci, którzy jej nie piją.

Zapobiega próchnicy i chorobom dziąseł

Wysoka zawartość fluoru w liściach zielonej herbaty czyni z niej doskonały środek zapobiegawczy przeciwko próchnicy. Niektórzy stomatolodzy rekomendują płukać nią jamę ustną po każdym posiłku. Ten prosty zabieg poprawia też stan szkliwa i dziąseł. Japońscy uczeni ustalili, że osoby regularnie sięgające po zieloną herbatę są mniej podatne na choroby dziąseł. Z ich obserwacji wynika, że ci spośród badanych, którzy wypijali więcej herbaty, mieli zdecydowanie mniejsze objawy parodontozy.

Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych

Polifenole zawarte w liściach zielonej herbaty zapobiegają zakrzepom krwi, a jednocześnie wzmacniają i uelastyczniają ściany naczyń krwionośnych. Ta właściwość zmniejsza ryzyko wylewów wewnętrznych i usprawnia pracę układu krwionośnego.

Daje zastrzyk energii

Zielona herbata zapewnia nam zdrowy zastrzyk energii – bez ryzyka wystąpienia bólu głowy, skurczy i drżenia mięśni, jak po wypiciu większej ilości kawy. Ilość teiny zawartej w filiżance zielonej herbaty (24–45 mg) zwiększa wydolność organizmu. Jeśli więc wybierasz się na siłownię lub po prostu szukasz czegoś o działaniu pobudzającym, rozważ filiżankę zielonej herbaty zamiast kolejnej „małej czarnej”.

Zdj. główne: Timothy Newman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

3 × 2 =

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szampony bez SLS – co to znaczy?
/
Szampony bez SLS – co to znaczy?
Oto kilka kluczowych informacji na temat szamponów bez SLS.
Jak zbilansować dietę?
/
Jak zbilansować dietę?
Dowiedz się, jak skutecznie zbilansować dietę, aby dostarczyć swojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zdrowe odżywianie nigdy nie było tak proste!
Jak wybrać odpowiednią laskę dla osoby niewidomej?
/
Jak wybrać odpowiednią laskę dla osoby niewidomej?
Laska dla osoby niewidomej jest niezwykle ważnym narzędziem, które pomaga w poruszaniu się w otoczeniu. Wybór odpowiedniej laski może mieć ogromny wpływ na jakość życia osoby niewidomej, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednią laskę dla osoby niewidomej.