Terapia – szansa na zmianę życia

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Psychoterapia bywa w niektórych społeczeństwach napiętnowana i uznawana za nieprzydatną, ponieważ powszechnie określa się ją jako zwykła rozmowę, tylko że za pieniądze. Na szczęście w Polsce terapie zaczynają przeżywać renesans i coraz więcej ludzi decyduje się na to, by opowiedzieć o swoich problemach specjaliście. Powstało mnóstwo psychoterapii, które mają za zadanie jak najdokładniej poznać Twój problem i pomóc ci go zażegnać.

Rodzaje psychoterapii

Wyróżniamy kilka typów terapii, a jest on dobierany w zależności od stanu i potrzeb pacjenta, rodzajów zaburzeń, np. zaburzenia osobowości itd.:

  1. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) pomaga w leczeniu różnych zaburzeń, w tym lęku, depresji, zaburzeń związanych z traumą, zaburzeń odżywiania. CBT pomoże osobie z depresją rozpoznać i zmienić negatywne wzorce myślowe lub zachowania, które przyczyniają się do depresji.
  2. Terapia interpersonalna (IPT) jest krótkotrwałą formą leczenia, który umożliwia pacjentom zrozumienie ukrytych problemów interpersonalnych, np. nierozwiązany smutek, zmiany w rolach społecznych lub zawodowych, konflikty z innymi osobami. W czasie ITP terapeuta nauczy sposobów wyrażania emocji oraz poprawy komunikacji z innymi. Terapia interpersonalna jest najczęściej stosowana w leczeniu depresji.
  3. Terapia psychodynamiczna zakłada, że na dobre zachowanie i dobre samopoczucie mają wpływ doświadczenia z dzieciństwa oraz niewłaściwe, powtarzające się myśli lub uczucia, które są nieświadome (poza świadomością osoby). Terapeuta pomaga pacjentowi poprawić samoświadomość i zmienić stare wzorce, aby w pełni przejąć kontrolę nad swoim życiem.
  4. Dialektyczna terapia behawioralna pomaga regulować emocje. Jest często stosowana w leczeniu osób z przewlekłymi myślami samobójczymi oraz osób z zaburzeniami typu borderline, zaburzeniami odżywiania i PTSD. Dzięki niej pacjent nauczy się nowych umiejętności, pomagających wziąć osobistą odpowiedzialność za zmianę niezdrowego lub destrukcyjnego zachowania. 
  5. Terapia wspomagająca wykorzystuje wskazówki i zachętę, by pomóc pacjentom w rozwijaniu ich własnych zasobów. Pomaga budować poczucie własnej wartości, zmniejszać lęk, wzmacniać mechanizmy radzenia sobie oraz poprawiać funkcjonowanie w społeczeństwie. Psychoterapia wspomagająca pomaga pacjentom radzić sobie z problemami, związanymi z ich stanami zdrowia psychicznego, które z kolei wpływają na resztę ich życia.
Fot. Alex Green/Pexels

Jak wygląda sesja

Sesje terapeutyczne mogą być prowadzone indywidualnie, rodzinnie, dla par lub w grupie. Jest przeznaczona zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Sesje zwykle odbywają się raz w tygodniu. Pacjent i terapeuta muszą być aktywni i zaangażowaniu. Zaufanie i dobre relacje pomiędzy nimi są niezbędne do efektywnej współpracy i czerpania korzyści z psychoterapii.

Terapia może być krótkotrwała, która może trwać kilka tygodni i długoterminowa, trwająca miesiącami, a nawet latami. Cele leczenia i ustalenia, dotyczące tego, jak często i jak długo się spotykać, planują wspólnie pacjent i terapeuta.

Należy nadmienić, że poufność jest podstawowym wymogiem psychoterapii. Ponadto, chociaż pacjenci dzielą się z innymi własnymi odczuciami i myślami, intymny kontakt fizyczny z terapeutą nigdy nie jest właściwy, akceptowany ani przydatny.

Sposób na fobie i nerwice

Pierwsze objawy zespołu lęku społecznego pojawiają się najczęściej między 10 a 19 rokiem życia. Przyczyniają się do tego czynniki genetyczne i środowiskowe. Dorośli z fobią boją się, że zawstydzą się przed innymi ludźmi, a objawami takiego niepokoju jest suchość w ustach, drżący głos, drżenie, przyspieszone bicie serca, nudności, pocenie się. Dodatkowo występuje lęk przed sytuacjami z udziałem nieznanych osób, który może wywołać napad paniki, płacz, napady złości. Osoby, które są dotknięte tym zaburzeniem, unikają takich sytuacji lub w ich trakcie doświadczają nieustannego cierpienia.

Najlepszą metodą na leczenie fobii społecznej jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT) lub leków. Często potrzeba i sesji terapeutycznej (od 12 do 16 po 60 lub 90 minut każda), i leków. Celem jest zbudowanie pewności siebie i nabycie umiejętności, które pozwolą Ci radzić sobie w sytuacjach stresowych i przerażających. Terapeuci stopniowo narażają pacjentów na przerażającą sytuację i sugerują sposoby radzenia sobie ze strachem.Dzięki terapii fobia społeczna będzie mogła zostać ograniczona lub zupełnie wyleczona. W podobny sposób będzie leczona osoba, u której wystąpiły objawy nerwicy. W tym przypadku również zostanie zastosowana terapia poznawczo-behawioralna.

Fot. Cottonbro/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Porozumienie z własnym ciałem: jak interpretować sygnały wysyłane przez organizm
/
Porozumienie z własnym ciałem: jak interpretować sygnały wysyłane przez organizm
Odkryj, jak poznać i zrozumieć subtelne sygnały, które wysyła Ci Twoje ciało. Dowiedz się, jak prawidłowo interpretować je, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie.
Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?
/
Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?
Jeżeli poszukujesz dobrego psychoterapeuty, koniecznie sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze. W tym artykule dowiesz się, co trzeba wiedzieć, wybierając psychoterapeutę.
Gadżety erotyczne dla mężczyzn – przegląd
/
Gadżety erotyczne dla mężczyzn – przegląd
Gadżety erotyczne dla mężczyzn - odkryj ich potencjał do intensyfikacji doznań i eksploracji intymności na nowe poziomy przyjemności.