7 nawyków, które pomogą Ci w walce ze stresem

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stres wpływa negatywnie na nasze życie i samopoczucie. Długotrwałe odczuwanie napięcia nerwowego może doprowadzić nawet do nerwicy oraz depresji. Walka ze stresem jest trudna, jednak warto ją podjąć. Poznaj najlepsze sposoby na stres.

1. Walcz z prokrastynacją

Stres najczęściej dopada nas wtedy, kiedy jesteśmy świadomi ilości obowiązków, jakie czekają w biurze lub w domu. Wiele osób, zamiast od razu zająć się rozwiązywaniem problemów, odkłada w czasie zmierzenie się z twardą rzeczywistością. To z kolei pogłębia nasze zaniepokojenie. Walka z prokrastynacją, czyli odkładaniem wykonywania obowiązków na później, jest trudna, ale nie niemożliwa. Mając trudne zadania do zrobienia, postaraj się uporać z nimi jak najszybciej, by znaleźć czas na odpoczynek i przyjemności. Poczujesz ulgę po każdym wykonanym przez Ciebie zadaniu, co znacznie zmniejszy stres i napięcie. 

2. Wychodź z domu

Lockdown niestety mocno ograniczył nasze życie towarzyskie. Mimo zamkniętych restauracji czy kin koniecznie znajdź czas na wyjście z domu. Wybierz spacer lub ćwiczenia na świeżym powietrzu. Staraj się jak najczęściej opuszczać cztery ściany, spędzaj czas na łonie natury, co bardzo relaksuje i pozwala na uspokojenie. Spacer po lesie da wiele satysfakcji, a także dotleni organizm, co wpłynie na Twoją kondycję fizyczną i psychiczną.

3. Self-care przede wszystkim

Dbanie o siebie jest bardzo ważne, jeśli chcesz uniknąć stresu lub go zniwelować. Self-care obejmuje m.in. troskę o wygląd zewnętrzny, czas tylko dla siebie, pielęgnowanie swoich pasji oraz hobby. Osoby, które zajmują się jedynie rodziną oraz pracą zawodową, szybko się wypalają. Nie mając czasu dla siebie, zaniedbujemy własne potrzeby, a nawet zdrowie. Koniecznie ustal podział obowiązków w domu oraz przypilnuj, by chociaż raz w tygodniu znaleźć kilka chwil tylko dla siebie.

4. Ruch na świeżym powietrzu

Nawet krótkie ćwiczenia, spacer lub taniec pozwalają odprężyć się i zadbać o własne zdrowie. Trening wyzwala w organizmie serotoninę – hormon szczęścia. Wpływa ona pozytywnie na codzienne funkcjonowanie, zmniejsza poziom stresu oraz ułatwia skupienie i zasypianie. 

5. Wyjazd na wakacje

Nawet krótka zmiana miejsca zamieszkania, np. na czas weekendu lub wakacji, może znacznie obniżyć poziom stresu. Poznasz nowe miejsca, odnajdziesz motywację oraz chęć do działania. Mózg stymulowany jest bodźcami, przez co wyrywasz się z codziennej monotonii. Krótki odpoczynek w nowym miejscu pozwala na zmniejszenie napięcia nerwowego, a także jest dobrym momentem na przemyślenie dotychczasowego życia. 

6. Unikaj toksycznych ludzi

Stresująco działają na nas osoby, które stale się denerwują, poganiają nas lub krzyczą. Narzekający malkontent nie tylko sprawia, że mniej wierzysz w siebie, ale również zaczynasz się stresować. Osoba, która motywuje, dostrzega zagrożenia, ale widzi tzw. światełko w tunelu oraz znajdzie odpowiednie wyjście z sytuacji. „Toksyk” będzie podkopywał Twoje poczucie własnej wartości i stresował Cię apokaliptycznymi wizjami przyszłości. Zwłaszcza w pracy zawodowej warto unikać takich osób, które nie wspierają nas, a jedynie dołują. 

7. Dostrzegaj pozytywy

Niewiele osób potrafi znaleźć pozytywną stronę nawet najgorszej sytuacji. Nie zawsze mamy wpływ na sytuacje, jakie nas otaczają. Każda z nich daje nam jednak szansę zmiany perspektywy oraz docenienia tego, co już mamy lub mieliśmy. Kiedy mamy poważny problem, umiemy znacznie szybciej się zmobilizować i szukać rozwiązań. Stres jest wtedy naszym sprzymierzeńcem, dlatego warto nawet w obliczu tragedii szukać dobrych stron. 

Zdjęcie główne: Polina Zimmerman/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak pomóc bezdomnym zwierzętom, nie opuszczając domu?
/
Jak pomóc bezdomnym zwierzętom, nie opuszczając domu?
Dowiedz się, jak wspierać zwierzęta bezdomne bez wychodzenia z domu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak możemy pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom.
Psychoterapia – na czym polega?
/
Psychoterapia – na czym polega?
Czym jest psychoterapia, na czym polega i kiedy warto po nią sięgnąć? O tym właśnie opowiadamy w tym artykule.
Tyflopedagogika – co warto wiedzieć?
/
Tyflopedagogika – co warto wiedzieć?
Tyflopedagogika to dziedzina edukacji i pedagogiki, która koncentruje się na nauczaniu i wspieraniu osób niewidomych i słabowidzących.