Czym jest homeopatia?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy leczenie homeopatyczne ogranicza się do ziołolecznictwa? Na czym polega homeopatia? Czy jest skuteczna? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Homeopatia często błędnie określana jest jako ziołolecznictwo, podczas gdy obejmuje ona znacznie szerszy zakres metod leczenia niż tylko zioła. W leczeniu homeopatycznym stosuje się substancje pochodzenia naturalnego, w tym zioła, minerały, a także substancje pochodzenia zwierzęcego. 

Od kiedy jest stosowana?

Historia homeopatii w świecie zachodnim sięga przełomu XVIII i XIX wieku, prowadząc do nazwiska niemieckiego lekarza Christiana Friedricha Samuela Hahnemanna. Tłumaczył on literaturę medyczną pochodzącą z innych części świata oraz prowadził badania nad działaniem substancji naturalnych. To doprowadziło go do opublikowania książki „Organon der Hailkunst” („Wykładnia sztuki leczenia”), w której opisał zasady stosowania homeopatii oraz jej teorię. Podręcznik ten jest stale aktualnym źródłem wiedzy dla homeopatów.

Na czym polega homeopatia?

Leczenie homeopatyczne bazuje na zasadach opracowanych przez Hahnemanna, które stosuje się do dziś.

Zasada podobieństw

Podstawową zasadą homeopatii jest zasada podobieństw, według której podobne należy leczyć podobnym. Substancja, która w dużych dawkach wywołuje objawy choroby, w niewielkich ilościach może je niwelować. Dobrym przykładem może być tutaj działanie cebuli. Podczas krojenia wydzielany sok podrażnia błony śluzowe nosa, co wywołuje katar i łzawienie oczu. Zaś sok z cebuli rozcieńczony z wodą i z dodatkiem cukru jest świetnym lekarstwem na katar lub kaszel. Cebula może więc zarówno wywoływać katar, jak i go leczyć, zależnie od ilości i sposobu podania. Na podobnej zasadzie działają leki homeopatyczne.

Teoria sił witalnych

Drugim istotnym elementem homeopatii jest teoria sił witalnych. Zgodnie z nią same leki nie wystarczą, aby wrócić do dobrej formy i odzyskać zdrowie. Oprócz środków medycznych człowiek powinien skupić się na swojej energii duchowej, która może uzdrowić organizm i ma kluczową rolę w utrzymywaniu go w dobrym stanie.

Zasada minimum

Trzecią istotną zasadą leczenia homeopatycznego jest zasada minimum, czyli stosowanie możliwie jak najmniejszych dawek przy jednoczesnym śledzeniu reakcji organizmu. W ten sposób stymuluje się organizm do uruchomienia własnych mechanizmów obronnych. Zbyt duża dawka substancji mogłaby nasilić objawy choroby.

Indywidualizm

Kolejną regułą stosowaną w homeopatii jest indywidualizm. W leczeniu tym podkreśla się bowiem, że każdy człowiek jest inny i każdy organizm funkcjonuje nieco inaczej. Dlatego nawet przy podobnych objawach dwie różne osoby mogą otrzymać inne leki czy też lek podawany będzie w innych dawkach.

Jakie opinie ma leczenie homeopatyczne?

Podczas szukania opinii na temat homeopatii natkniemy się na wiele sprzecznych zdań odnośnie jej skuteczności. Jako powód takich różnic często podaje się m.in. działanie na własną rękę – chorzy próbują stosować leczenie homeopatyczne samodzielnie, dobierając leki oraz dawki według własnego uznania. Takie praktyki nie mają dużych szans powodzenia, a mogą nawet skończyć się pogorszeniem stanu chorego. Aby homeopatia zadziałała, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą – homeopatą, który najpierw przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie indywidualnie dobierze dla niego leki oraz ich dawki.

Zdj. główne: Louis Hansel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Medytacja od podstaw – bezpłatny webinar
/
Medytacja od podstaw – bezpłatny webinar
Medytacja ma wiele zalet. Sprawdź, jak wprowadzić ją do swojego życia!
Jak proces wypalania wpływa na smak i aromat kawy Nicaragua Colibri Azul?
/
Jak proces wypalania wpływa na smak i aromat kawy Nicaragua Colibri Azul?
Odkryj, jak proces wypalania ziaren kawy może wpływać na unikalny smak i aromat Nicaragua Colibri Azul. Przekonaj się, czy intensywność wypalania może rzeczywiście wydobyć najlepsze nuty smaku z tej egzotycznej kawy.
Jak zwiększać swoją wiedzę jako architekt?
/
Jak zwiększać swoją wiedzę jako architekt?
Dowiedz się, jakie wykształcenie oraz uprawnienia są potrzebne, aby zostać architektem i rozwijać swoje umiejętności.