Olej z pestek dyni – właściwości i zastosowanie

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Olej z pestek dyni przez wiele osób nazywany jest zielonym złotem. Dziś podpowiadamy, jak można go wykorzystać.

Jak powstaje olej z pestek dyni?

Ten dobroczynny produkt powstaje w wyniku tłoczenia na zimno nieprażonych pestek dyni. Cechuje go charakterystyczny, lekko orzechowy zapach oraz podobna nuta smakowa. 

Właściwości

„Zielone złoto” jest bardzo doceniane ze względu na stosunkowo wysoką zawartość pełnowartościowych tłuszczów roślinnych – aż 80% kwasów tłuszczowych zawartych w oleju z pestek dyni to kwasy nienasycone. Jak dobrze wiemy, kwasy nienasycone są niezwykle ważne dla naszego organizmu – są niezbędne między innymi do budowania witaminy D czy ścianek komórkowych. Najważniejszym składnikiem oleju z pestek dyni jest jednak kwas omega 6. Jego niedobór może powodować obniżoną odporność lub nawet w skrajnych niedoborach bezpłodność. 

Olej z pestek dyni jest także źródłem witamin A, E oraz H. Skład oleju to także bardzo potrzebne organizmowi składniki mineralne takie jak cynk, selen czy magnez. Warto wiedzieć, że „zielone złoto” jest także bogate w skwalen; jest to więc produkt antybakteryjny, przeciwgrzybiczy i przeciwutleniający. 

Olej z pestek dyni pomaga w leczeniu wielu schorzeń, na przykład w walce z pasożytami układu pokarmowego, może być także stosowany przez mężczyzn przy schorzeniach związanych z prostatą – olej z pestek dyni jest bowiem solidnym źródłem fitosteroli. Sprawdzi się także w chorobach i zapaleniach układu moczowego u kobiet. Może także pomóc w obniżaniu nadciśnienia tętniczego. Warto także wiedzieć, że olej ten może być także przydany przy problemach ze snem i słabym samopoczuciem – wszystko dzięki zawartości magnezu, który odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Olej z pestek dyni poprawi pracę mózgu, sen, nastrój, ale także koncentrację. Z tego względu olej z pestek dyni bardzo często polecany jest osobom starszym. 

Olej z pestek dyni na włosy i nie tylko

Olej z pestek dyni znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w lecznictwie czy kuchni, ale także w kosmetyce. Z powodzeniem może być stosowany w walce z trądzikiem i zmianami skórnymi. Sprawdzi się w walce z rozstępami lub do tego, aby pozbyć się blizn, a nawet cellulitu! Produkt przyda się także w kosmetyczce osób, które borykają się z suchą cerą oraz zmarszczkami; regularne wmasowywanie go w skórę spowoduje spłaszczenie zmarszczek, a także pomoże w nawilżeniu. 

Przy stosowaniu tego oleju trzeba jednak pamiętać, że ma on dosyć ciemny kolor i może zabarwiać skórę, w takim wypadku warto go rozcieńczyć z innym, jaśniejszym olejem bądź wodą. 

Najpopularniejszym kosmetycznym zastosowaniem oleju z pestek dyni jest stosowanie go na włosy. Nawilży je, odbuduje, zabezpieczy końcówki przed rozdwajaniem się, a także spowoduje piękne błyszczenie się włosów. Podobnie jednak, jak z nakładaniem go na cerę, trzeba uważać na barwienie – olej z pestek dyni będzie więc polecany raczej szatynkom i brunetkom aniżeli blondynkom. 

Przeciwskazania

Warto wiedzieć, że olej z pestek dyni w nadmiarze może być jednak szkodliwy. Zawiera spore ilości kwasów tłuszczowych omega 6, które co prawda są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w nadmiarze jednak mogą one powodować działania prozapalne. Warto więc kontrolować ilości oleju z pestek dyni w swojej diecie.

Źródło: pexels.com/Monstera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Niedojrzałość emocjonalna. Czy wiesz, jak ją rozpoznać?
/
Niedojrzałość emocjonalna. Czy wiesz, jak ją rozpoznać?
Dorosłe dzieci – sprawdź, co cechuje osoby niedojrzałe emocjonalnie.
Szkolenia sprzedażowe – czego można się na nich nauczyć?
/
Szkolenia sprzedażowe – czego można się na nich nauczyć?
W tym artykule przyjrzymy się, czego można się nauczyć podczas takich szkoleń oraz jakie korzyści one przynoszą.
Jak się pozbyć negatywnych emocji?
/
Jak się pozbyć negatywnych emocji?
Negatywne emocje pojawiają się często, ale nie mogą rządzić nami i naszym postępowaniem. Warto z nimi jak najszybciej skończyć i zacząć patrzeć na świat bardziej pozytywnie. Sprawdź, jak to zrobić.