Jak dbać o swój stan psychiczny?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zdrowie psychiczne jest równie ważna co zdrowie fizyczne. Tak jak dbasz o swoje ciało, tak również musisz zadbać o swoją psychikę. Zobacz, jak to zrobić. 

Czym jest zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to dobrostan fizyczny, społeczny i psychiczny człowieka. Jest to także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Te pojęcia mają bardzo szerokie znaczenie, dlatego ich rozumienie jest uwarunkowane środowiskowo, kulturowe i odbierane subiektywnie. Zdrowie psychicznie nie jest zatem tylko brakiem chorób. Przejawia się one także w:

  • zaangażowanie w życie społeczne, związek, pracę; 
  • odpowiedzialności za swoje życie, trudności, decyzje i sukcesy; 
  • zdolności do własnego rozwoju;
  • poczuciu własnej wartości.

Jeśli zmagasz się ze złymi myślami, nie zwlekaj zbyt długo, tylko udaj się po specjalistyczną pomoc, którą znajdziesz na przykład tutaj: https://medicenter.pl/

Jak zadbać o zdrowie psychiczne? 

Pierwszym krokiem, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, jest odpowiednia higiena snu. Najlepiej, jeśli spałbyś 7-9 godzin na dobę. Zbyt krótki, odbije się nie tylko na twojej psychice, ale także na zdrowiu fizycznym. 

Kolejnym aspektem będzie zdrowe odżywianie. Energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami dodają ci prawidłowe nawyki żywieniowe. Pamiętaj, aby swoje menu dostosowywać do siebie indywidualnie. To, co działa u innych, nie zawsze będzie skuteczne u kogoś drugiego.

Zacznij uprawiać aktywność fizyczną. Wybierz taką, która sprawi ci radość. Może to być kurs tańca, jazda na rowerze czy spacer. Ważne, aby ruszać się regularnie, a najlepiej na świeżym powietrzu. Zacznij od małych kroków — na początek wystarczy 30 minut dziennie. 

Przede wszystkim unikaj wszelkich używek, to jest substancji pobudzających twój organizm. Są nimi narkotyki, alkohol, papierosy, ale także kawa czy napoje energetyzujące. Po ich spożyciu mogą utrzymywać się negatywne skutki — przez kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy.

Gdzie zasięgnąć wsparcia specjalisty?

Szukanie pomocy u specjalisty nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie. Jednak, gdzie szukać tej pomocy? Zgłosić możesz się bezpośrednio do poradni zdrowia psychicznego, to jest do psychiatry lub psychologa. Znajdziesz ich także na stronach internetowych, takich jak http://siedemzrodel.pl/. Taki specjalista pomoże ci we wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki, a ponadto przedstawi rozwiązania dostosowane do twojej sytuacji.

Fot.: Patrick Hendry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Domowe przetwory do zrobienia dla każdego – co najlepiej przygotować na zimę?
/
Domowe przetwory do zrobienia dla każdego – co najlepiej przygotować na zimę?
Nie trzeba być mistrzem w gotowaniu, aby przyrządzić marynatę, kiszonkę czy też dżem
Techniki radzenia sobie ze stresem w pracy
/
Techniki radzenia sobie ze stresem w pracy
Jeśli stres wywołany pracą jest zbyt silny i przestajesz sobie z nim radzić, nie bagatelizuj tego. Poznaj techniki radzenia sobie ze stresem w pracy!
Jak różne metody parzenia wpływają na smak i aromat kawy z Ameryki Łacińskiej?
/
Jak różne metody parzenia wpływają na smak i aromat kawy z Ameryki Łacińskiej?
Odkrywaj jak subtelne różnice w metodach parzenia kawy mogą wpływać na jej smak i aromat. Czy proces parzenia może zmaksymalizować zalety łacińskoamerykańskich ziaren?