Jak dobry sen wpływa na codzienne funkcjonowanie?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sen jest bardzo ważnym elementem, który ma duży wpływ na zdrowie. Zobacz, jak sprawić, żeby był jakościowy oraz dlaczego warto dobrze się wysypiać. 

Korzyści zdrowotne wynikające z wysypiania się 

Przede wszystkim sen wpływa na regenerację. Zarówno na te fizyczną, jak i psychiczną. Pozwala odpocząć po ciężkim dniu i zebrać nowe siły. Jeśli regularnie się wysypiasz, poprawia się Twoja odporność. Stajesz się mniej podatny na wszelkie choroby. Zarówno na te sezonowe, takie jak przeziębienie, jak i te przewlekłe, typu cukrzyca. Dobry sen jest także istotny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. 

Poza tym osoby, które lepiej śpią, są mniej narażone na ryzyko wystąpienia nadwagi. Dzieje się tak, ponieważ tacy ludzie mają później tendencje do jedzenia mniejszej ilości kalorii. Ci, którzy są chronicznie niewyspani, mają zazwyczaj większy apetyt. Przejadanie się źle wpływa na zdrowie oraz na sylwetkę. Powoduje niestrawności oraz choroby układu pokarmowego. Z tego powodu regularny sen jest polecany dla osób, które są na diecie.  

Wysypianie się ma też wpływ na serce oraz na ciśnienie krwi. Dodatkowo pomaga w utrzymaniu zdrowej cery, co skutkuje lepszym wyglądem. Bezsenność prowadzi do zmęczenia i braku koncentracji. Wpływa negatywnie na układ krążenia, obniżając jego wydolność. Działa również negatywnie na pamięć. Po nieprzespanej nocy mogą dokuczać też uciążliwe bóle głowy i ogólne rozbicie. 

Fot. fizkes/Adobe Stock

Jak sen może pomóc w pracy? 

Kolejnym plusem jest wpływ na funkcjonowanie mózgu. Jakościowy sen pomaga bowiem zmniejszyć stres, przez co może zwiększyć się produktywność w ciągu dnia. To duża zaleta, która przyda się z pewnością w miejscu pracy. Wysypianie się ma wpływ na lepszą pamięć. Pozwala szybciej uczyć się nowych umiejętności i szybko zapamiętywać. Wspiera też na kreatywne i analityczne myślenie. 

Sen przyczynia się także do poprawy koncentracji, która również pomoże w efektywniejszej nauce lub pracy. Oddziałuje także na lepsze kontrolowanie emocji, co poprawia interakcje społeczne. Będzie łatwiej dogadać Ci się na przykład z szefem lub ze współpracownikami. Takich korzyści z dobrego snu jest naprawdę wiele.

Jak poprawić jakość snu?

Żeby lepiej spać, warto wprowadzić wieczorami zdrowe nawyki do swojej rutyny. Pomocna będzie rezygnacja ze wszelkiej elektroniki, chociaż pół godziny przed snem. Warto również unikać napojów, które zawierają w swoim składzie kofeinę. Kawę i energetyki spożywaj raczej w godzinach porannych. Pamiętaj, żeby w Twojej sypialni utrzymywała się odpowiednia temperatura. Przed spaniem dokładnie wywietrz pomieszczenie, nawet zimą. Oprócz tego postaraj się wyciszyć i zrelaksować. W ciągu dnia warto uprawiać jakąś aktywność fizyczną. Wpłynie ona również na mocniejszy sen. Pamiętaj oczywiście o spaniu przez odpowiednią ilość godzin. Idealny przedział to 7-8, ale zależy on od indywidualnego zapotrzebowania. Uważaj jednak, żeby Twój sen nie był zbyt krótki.

Dobrze jest też zadbać, aby łóżko na, którym śpisz, było wygodne. W tym celu powinno się dobrać odpowiedni materac. Wybierz go w zależności od swoich preferencji. Ważne jest, żeby nie był ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Wpłynie to bardzo negatywnie na jakość snu. W tym celu możesz wybrać na przykład materace lateksowe. Są one polecane dla osób z niską oraz średnią wagą, mają umiarkowaną twardość. Dodatkową są antyalergiczne. Przynoszą komfort i wygodę, które wpływają na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Dzięki temu, że są bardzo sprężyste, dopasowują się do kształtu ciała, przez co dobrze działają na kręgosłup. 

Zdjęcie główne: fizkes/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ciekawe zwyczaje picia kawy z różnych zakątków świata, które Cię zaskoczą
/
Ciekawe zwyczaje picia kawy z różnych zakątków świata, które Cię zaskoczą
Jeśli chodzi o ciepłe napoje, kawa ma wielomilionową rzeszę swoich wyznawców. Piją i uwielbiają ją ludzie na całym świecie. Poznaj ceremonie, które temu towarzyszą!
Muzyka relaksacyjna – jaką wybierać?
/
Muzyka relaksacyjna – jaką wybierać?
Lubisz relaks przy muzyce? Podpowiadamy, jak wybrać muzykę relaksacyjną.
Uzależnienia – jak z nimi walczyć?
/
Uzależnienia – jak z nimi walczyć?
Jak powstają uzależnienia i jak się z nimi walczy? Oto podstawowe informacje.