Rośliny na szczęście – jakie warto mieć w swoim domu?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obecność roślin doniczkowych w domu wiąże się z wieloma pozytywami. Rośliny korzystnie wpływają na samopoczucie, koją nerwy, oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, zwiększają wilgotność i dostarczają tlen. Tyle zalet sprawia, że posiadanie roślin doniczkowych samo w sobie przynosi szczęścia, chociaż można wyłonić kilka gatunków, na które szczególnie powinno się zwrócić uwagę. 

Według chińskiej praktyki planowania przestrzeni feng shui, istnieją gatunki roślin, które odznaczają się wyjątkowymi właściwościami: zapewniają przepływ pozytywnej energii, przynoszą szczęście, bogactwo i sprzyjają przyjaznej atmosferze. Jakie roślinny powinny zagościć w Twoim domu?

Grubosz, „drzewko szczęścia”

Grubosz to mało wymagający sukulent, gromadzący wodę w mięsistych, błyszczących liściach, które na myśl przywodzą monety. Właśnie dlatego roślinę uznaje się za magnes na dostatek i szczęście. Roślina nie wymaga częstego podlewania, wystarczy raz na dwa tygodnie. Drzewko szczęścia należy postawić w nasłonecznionym miejscu, lecz warto unikać działania ostrego słońca. Z tego względu sprawdzi się w południo-wschodniej części mieszkania. 

Dracena Sander, Lucky Bamboo

Lucky Bamboo, jak sama nazwa wskazuje, stanowi symbol szczęścia. W Chinach kryje się pod nazwą “Fu Gwey Zchu”, co oznacza między innymi bogactwo i energię. Mieszkańcy Chin obdarowują najbliższych Lucky Bamboo z okazji chińskiego Nowego Roku, traktują roślinę jako formę talizmanu. Dracena Sander najczęściej spotykana jest w wysokich i wąskich naczyniach, które wypełnione są wodą, Co ciekawe, powyginane pędy roślin są wynikiem specjalistycznej uprawy w szklarniach. Wodę w naczyniu, w którym rośnie bambus, powinno wymieniać się raz na dwa tygodnie. Warto zaznaczyć, że woda z kranu nie jest odpowiednia do podlewania, gdyż zawarty w niej chlor niszczy roślinę. Do podlewania Lucky Bamboo stosuje się wody źródlane lub przegotowaną wodę z kranu, która została pozostawiona na 24 godziny do odstania. Roślina najlepiej odnajduje się w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym.

Szczawik

Szczawik purpurowy jest bardzo dekoracyjną rośliną, posiada ozdobne ulistnienie w kolorze purpury oraz delikatne, białe kwiaty. Roślina uznawana jest za kwiat miłości oraz szczęścia, bo liście szczawika przypominają koniczynę. Oprócz tego szczawik nie należy do trudnych w uprawie. Szczawik purpurowy wymaga rozproszonego światła i wilgotnej gleby. Roślinę należy ostrożnie podlewać, szczawik pod wpływem przelania szybko gnije.

Drzewko cytrynowe

Drzewka pełne owoców symbolizują dostatek i bogactwo, uznaje się, że posiadacz rośliny będzie mieć szczęście i dobrobyt w życiu. Drzewka cytrynowe dzięki zapewnionym warunkom do rozwoju, szczodrze się odwdzięczają, wydając owoce. Cytrusy najlepiej odnajdują się w miejscu jasnym, ciepłym, z rozproszonym światłem.

Warto ustawić drzewko przy oknie, które wychodzi na południe, a w letnie dni ustawić roślinę na balkonie. W okresie intensywnego rozwoju (czyli wiosna-lato), drzewko cytrynowe wymaga nawożenia specjalnym nawozem do cytrusów oraz zraszania liści. Gleba drzewka, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, powinna pozostawać lekko wilgotna.

Rośliny, które przynoszą pecha 

Przeciwwagą dla roślin, które mają zapewnić szczęście, są te, których obecność uznaje się za niekorzystne. Bluszcz oraz hibiskus mają destrukcyjnie wpływać na związki, zaś wrzos ma roztaczać negatywną energię.

Zdj. główne: Vadim L/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
6 pomysłów na wegańskie przekąski do pracy
/
6 pomysłów na wegańskie przekąski do pracy
Kuchnia roślinna sprawdza się także świetnie w formie zdrowych i pożywnych lunchboxów. Dowiedz się, jak je przygotować!
Jakie akcesoria wykorzystać do stymulacji zmysłów dziecka?
/
Jakie akcesoria wykorzystać do stymulacji zmysłów dziecka?
Stymulacja zmysłów jest niezwykle ważna w rozwoju każdego dziecka, ponieważ stanowi podstawę dla zyskiwania nowych umiejętności oraz poznawania świata.
Dlaczego każdy powinien pływać?
/
Dlaczego każdy powinien pływać?
Pływanie jest jedną z najbardziej wszechstronnych i korzystnych form aktywności fizycznej, która przynosi liczne korzyści dla zdrowia i dobrej kondycji.