Podróże i sport – istotny element równowagi psychicznej

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wbrew pozorom sport i podróże mają ze sobą wiele wspólnego. Obie aktywności pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, poprawiając jego pewność siebie i ogólne zdrowie oraz zmniejszając stres lub niepokój.

Podróże

Budowanie intymności

Doradcy małżeńscy zwykle sugerują parze wyjazd na wakacje, aby wyjaśnić różnice i uzyskać wzajemne zrozumienie. Ich szanse na ponowne zakochanie się rosną, a intymność rośnie, budując ich związek. Polana szymoszkowa to miejsce, w którym na pewno odnajdziesz ze swoją drugą połówką wspólną drogę.

Budowanie więzi

Poczucie wspólnoty rozwija więź emocjonalną, pomaga nam budować relacje. Naszymi partnerami w podróży mogą być przyjaciele, rodzina lub grupa nieznajomych. Więź z osobami, których nie znamy czyni ich przyjaciółmi, a także rozszerza sieci społecznościowe. Interakcja z nieznajomymi sprawia, że ​​stajemy się bardziej rozmowni, co zwiększa nasz poziom pewności siebie. Wspólne podróżowanie pomaga wzmocnić więź między ludźmi.

Odkrywanie nowych zainteresowań

Znajomość różnych kultur pomaga nam odkrywać nasze zainteresowania. Zrozumienie kultur czyni życie interesującym, pozwalając nam zakochać się w sobie. Podróżowanie rozwija nasze umiejętności uczenia się. Niektóre z tych umiejętności mogą pomóc w rozwoju kariery, a inne w zrozumieniu naszego wnętrza.

Nauka

Dzięki dostępnej najnowszej technologii natychmiast uzyskujemy informacje. Ale zawęża informacje, dane są filtrowane zanim do nas dotrą, nie jesteśmy pewni, czego dowiedzieliśmy się w internecie. Nie doświadczamy informacji, więc łatwo znika z naszego mózgu. Gdy już dotrzesz do tego konkretnego miejsca i poczujesz je zmysłami, informacje te są zbierane bezpośrednio przez nas. Nikt go nie przefiltrował i nie jest stronniczy. Otaczający nas świat odczuwamy my sami i taka informacja na pewno pozostanie w pamięci. Warto poznać i poczuć polskie miasta, takie jak Kraków, Warszawa lub Gdańsk. 

Zanim wyruszysz w podróż, warto zapoznać się z atrakcjami, jakie oferuje dane miasto, np. miasto Łódź, o którym dowiesz się na stronie https://lodz.travel/.

Poprawa zdrowia

Wędrówka po lesie oczyszcza umysł, chłodzi, leczy lęk i depresję, gdy jesteśmy zdrowi psychicznie, poprawia się też nasze zdrowie fizyczne. W ten sposób podróżowanie prowadzi do zdrowego życia. Świeże powietrze również odgrywa rolę w uczynieniu nas szczęśliwymi i zdrowymi. Ponadto podróże mogą ukoić ból po przykrych przejściach.

Uwalnianie od stresu

Rutynowe, nudne, monotonne życie sprawia, że ​​jest ono nieszczęśliwe, a najlepszym sposobem na wyjście z niego są podróże. Może to być duży lub krótki dystans, przełamanie rutyny wzmacnia naszą zdolność do podejmowania nowych wyzwań w naszej karierze i życiu.

Zmęczony szyderczymi słowami szefa w biurze, rodziców i małżonka w domu, dzieci doprowadzających nas do szaleństwa. Zanim wybuchniesz, spakuj torbę i zaplanuj wakacje! To odmładza i wzmacnia zdolność radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Fot. stokpic/Pixabay

Sport

Łączenie sportu z podróżą, a tym samym korzyści zdrowotnych, wynikających z obu aktywności, jest sposobem na szczęśliwe życie. Możesz zabrać się za takie dyscypliny, jak kajakarstwo lub SkiTouring. Dzięki zwiększonej aktywności fizycznej, możesz zauważyć takie efekty, jak:

Łagodniejsze objawy depresji

Udział w sporcie może sprawić, że poczujesz się mniej przygnębiony. Zespół badawczy pod kierownictwem dr Michaela Babyaka wykazał, że osoby z depresją, które uczestniczyły w zorganizowanych zajęciach sportowych przez 4 miesiące, częściej zgłaszały minimalne objawy depresji lub ich brak, niż grupy porównawcze, które albo przyjmowały leki na depresję, albo stosowały oba – leki i ćwiczenia. American College of Sports Medicine zaleca ćwiczenia fizyczne jako sposób na złagodzenie depresji u nastolatków, przytaczając jako dowód badanie z 2006 roku w „Journal of Abnormal Psychology”.

Mniejszy niepokój

W 2005 roku pojawiło się badanie, w którym naukowcy chemicznie wywołali atak paniki w dwóch grupach pacjentów cierpiących na zaburzenia lękowe: jedna, która właśnie skończyła ćwiczyć przez 30 minut, a druga, która odpoczywała w tym czasie. Po wstrzyknięciu obie grupy stały się bardziej niespokojne, jednak znacznie mniej członków grupy ćwiczącej miało atak paniki w porównaniu z grupą kontrolną będącą w stanie spoczynku.

Większa samoocena

Jedną z fizycznych korzyści uprawiania sportu jest to, że ludzie mają tendencję do utraty wagi i przyrostu masy mięśniowej, poprawiania wyglądu i samooceny. Association for Applied Sports Psychology oficjalnie wymienia lepszą samoocenę jako psychologiczną korzyść z ćwiczeń. Twierdzenia takie jak te zyskały dodatkową wiarygodność w badaniu z 2000 roku opublikowanym w czasopiśmie „Pediatric Exercise Science”, na dużej próbie 6 923 nastolatków. Zarówno u nastolatków płci męskiej, jak i żeńskiej, poziom ćwiczeń wiązał się z lepszym poczuciem własnego obrazu ciała.

Zwiększona pewność siebie

Jeśli czujesz się mniej przygnębiony i niespokojny oraz postrzegasz siebie bardziej pozytywnie, to ogólnie czujesz się bardziej pewny siebie. Specjaliści wskazują, że osoby wysportowane mają zwiększoną energię, co ułatwia im codzienne wykonywanie zadań i obowiązków.

Fot. SplitShire/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przechowywać premixy do liquidów w odpowiednich warunkach
/
Jak przechowywać premixy do liquidów w odpowiednich warunkach
Pamiętaj, że przechowywanie premiksów do liquidów w odpowiednich warunkach jest kluczowe, aby zachować ich jakość i smak.
Jak dobrze dobrać biustonosz – praktyczne porady dla każdej kobiety
/
Jak dobrze dobrać biustonosz – praktyczne porady dla każdej kobiety
Odkryj praktyczne porady, aby odnaleźć idealnie dopasowany biustonosz. Idealne porady dla każdej kobiety, aby poczuć się komfortowo i pewnie.
Realizacja noworocznych postanowień przychodzi Ci z trudnością? Zobacz, jak to zmienić
/
Realizacja noworocznych postanowień przychodzi Ci z trudnością? Zobacz, jak to zmienić
Postanowienia noworoczne już spisane, ale masz problem z ich konsekwentną realizacją? Sprawdź, jak zwiększyć swoje szanse na zrealizowanie wszystkich marzeń i planów!