Jak zmienić nawyki żywieniowe?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nieważne, czy do zmiany diety zmusiła nas chęć podjęcia pracy nad sobą, czy problemy zdrowotne – cały proces potrafi być trudny i mozolny dla wielu ludzi. Doradzamy, jak sobie z nim poradzić.

Małymi kroczkami do celu

Nie zaczynaj swojej podróży ze zdrowszym stylem życia od radykalnych zmian. Odczujesz cały proces mocniej i będzie Ci trudno z dnia na dzień przestawić się na zupełnie inny tryb dnia. Kluczem do sukcesu są powolne, stopniowo wprowadzane ulepszenia.

Jeśli Twoim celem jest wyeliminowanie cukru z diety, może Ci być bardzo ciężko nagle przestać konsumować jakiekolwiek słodkie potrawy. Dlatego ułatw sobie ten proces i po prostu zastąp cukier lepszą i zdrowszą alternatywą. Stewia to roślina inaczej nazywana miodowym liściem, która dzięki naturalnym związkom chemicznym zawartym w jej liściach ma słodki posmak. Ludzki organizm jej nie trawi, więc jest niekaloryczna, a do tego bezpieczna dla kobiet w ciąży i cukrzyków, gdyż nie ma wpływu na stężenie glukozy we krwi. Na tym nie koniec jej zalet. Jej słodki smak jest znacznie intensywniejszy od cukru, więc stosowanie jej bardziej się opłaca.

Trzymaj się rutyny

Ustalenie sobie szczegółowego planu dietetycznego pomoże Ci z samodyscypliną. Uparcie trzymając się wyznaczonych godzin i posiłków, z czasem zdasz sobie sprawę, że nie myślisz już aktywnie o konieczności zjedzenia zdrowego posiłku, bo stało się to dla Ciebie codziennym nawykiem. Spożywanie jedzenia o określonym czasie każdego dnia wesprze również metabolizm Twojego ciała.

Pamiętaj, by unikać pomijania posiłków. To doprowadzi do tego, że chcąc nadrobić stracone kalorie, zaczniesz podjadać lub zwyczajnie przygotujesz za dużo jedzenia, bo odczuwasz głód intensywniej.

Fot. Kalim/Adobe Stock

Wykorzystaj narzędzia wokół siebie

Spisanie sobie postanowień dietetycznych sprawi, że będziesz traktować swój nowy styl odżywiania poważniej. Często obiecujemy sobie w głowie różne zmiany tylko po to, by nawet nie próbować ich wcielić w życie. Dlatego prowadź na bieżąco listę tego, co chcesz zmienić w swojej diecie.

Nie zapominaj o korzystaniu z dobrodziejstw technologii. Możesz przecież pobrać całą masę aplikacji przeznaczonych prowadzeniu diety lub mających na celu zwiększenie produktywności w ciągu dnia, które w odpowiednich momentach będą Ci przypominały o Twoich postanowieniach. Chcesz zrezygnować z pustych i kalorycznych tłuszczy? Wpisz sobie oleje ekologiczne na elektroniczną listę zakupów i ustaw, aby w konkretnych godzinach telefon przypominał Ci, że musisz uzupełnić zapasy w lodówce.

Próbuj nowych smaków

Jeśli od jakiegoś czasu mierzysz się ze zmianą stylu życia, ale cały czas wracasz do dawnych rozwiązań, być może problem leży w tym, że to, co jesz, zwyczajnie Ci nie smakuje. Bycie na diecie fit nie znaczy, że masz zmuszać się do ciągłego jedzenia sałatek czy żywności oznaczonej wdzięczną nazwą „0 kalorii”. Zrób mały eksperyment i każdego dnia próbuj innej kuchni, na przykład produkty regionalne Lubelszczyzny, by znaleźć najlepszą dla siebie opcję, która jest nie tylko zdrowa, ale i pyszna. Wybranie regionalnej polskiej kuchni pozwoli Ci także na odkrycie swojskich, a jednak nieznanych Ci dotychczas smaków. Do tego wesprzesz lokalne biznesy.

Zwróć uwagę na to, jak jesz

Niemniej ważne od samego wprowadzenia diety jest zmienienie drobnych nawyków żywieniowych, takich jak oduczenie się brania dokładki. Kiedy dopiero wprowadzasz niskokaloryczną dietę, możesz czuć lekki głód między posiłkami, ale to całkowicie normalne. Z czasem Twój żołądek się skurczy i problem zniknie.

Zwróć uwagę także na to, jak nakładasz jedzenie na talerz. Duże naczynia sprawiają, że posiłek sprawia wrażenie mniejszego, a to z kolei powoduje, że odruchowo nakładamy sobie za dużą porcję. Dlatego używaj jedynie małych talerzy i misek.

Zdjęcie główne: udra11/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pranajama, czyli sztuka oddychania
/
Pranajama, czyli sztuka oddychania
Czy wiesz czym jest pranajama? Przygotowaliśmy garść informacji na temat tej interesującej sztuki.
Jak inwestować w siebie?
/
Jak inwestować w siebie?
Czujesz, że stoisz w miejscu, podczas gdy inni się rozwijają? Myślisz o podniesieniu swoich kompetencji, ale nie wiesz od czego zacząć? A może uważasz, że brakuje Ci czasu lub pieniędzy, aby inwestować w siebie? W tym artykule podpowiemy Ci czy warto i jak zacząć dbać o własny rozwój.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – jak go przeprowadzić?
/
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – jak go przeprowadzić?
Audyt energetyczny to kluczowy proces, który pozwala na identyfikację i ocenę możliwości poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie.