Coaching – co warto o nim wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coaching jest obecnie bardzo popularny. Z pomocy coacha może skorzystać każdy z nas, dzięki czemu na pewno zyskamy lepszą perspektywę na nasze cele życiowe oraz zawodowe. Na czym polega coaching i czym się zajmuje?

Kim jest coach i czym zajmuje się coaching?

Coach jest specjalistą od treningu personalnego oraz biznesowego, który pomoże nam w osiąganiu naszych krótko i długoterminowych celów. Dzięki niemu możemy w znacznie lepszy sposób wykorzystać nasz czas, a także potencjał, jaki się w nas kryje.

Coaching można podzielić na:

 • life albo personal coaching – związany jest z naszym życiem osobistym,
 • business coaching – proces coachingu dotyczący naszej firmy,
 • career coaching – pomaga w kierowaniu naszą karierą zawodową oraz jej rozwojem.

Coaching przede wszystkim zajmuje się rozwijaniem indywidualnego potencjału, pomaga w lepszym zarządzaniu naszym zasobami, również czasem. Coach pozwala nam na znacznie lepsze zrozumienie naszych celów, ale również może pomóc nam w ustaleniu priorytetów. Dzięki niemu wiele osób uświadomiło sobie swój potencjał oraz cele.

Na czym polegają sesje coachingowe?

Podczas sesji coachingowych można się dowiedzieć:

 • Jak zarządzać czasem?
 • Jakie są nasze słabe oraz mocne strony?
 • Odkrywamy nasz potencjał w postaci zdolności, czy kompetencji, jakie posiadamy.
 • Zmieniamy nasze nawyki na takie, które pozwolą nam na lepsze planowanie, nie tylko naszej kariery, ale również całego życia.
 • Znajdujemy energię na działanie.
 • Poznajemy sposoby na aktywny i ciekawy sposób spędzania czasu.

Wszystkie te umiejętności są bardzo ważne nie tylko w planowaniu kariery czy zarządzaniu firmą. Również w codziennym życiu planowanie naszych działań jest wyjątkowo ważne. Coaching również może pomóc nam uwierzyć w nasze zdolności oraz umiejętności.

Należy pamiętać, że coaching zajmuje się głównie teraźniejszością oraz planowaniem przyszłości.

Wellcoaches – How Coaching Works

Coaching nie pomoże nam w:

 • pozbyciu się traum, czy uprzedzeń – w problemach psychologicznej natury pomoże nam terapeuta,
 • znalezieniu rozwiązań dotyczących konkretnego problemu – coaching nie jest mentoringiem – to mentor, który ma doświadczenie w danej branży może doradzać w sprawie naszego biznesu, coach jedynie sprawi, że będzie nam łatwiej znaleźć rozwiązanie,
 • znalezieniu uniwersalnego planu czy treningu, który mamy jedynie realizować punkt po punkcie; coaching działa holistycznie, a plan jest dopasowywany do klienta oraz jego potrzeb,
 • uzyskaniu gotowych rozwiązań – da nam z kolei siłę oraz doradzi, jak poradzić sobie z naszym strachem czy brakiem pewności siebie. 

W czym może pomóc nam coach?

Coach pomoże nam w znalezieniu naszego potencjału, a także motywacji. Coach da nam możliwość rozwinięcia się. Niewiele osób uświadamia sobie, jakie posiada cele oraz marzenia. Dopiero po sesji coachingowej mogą znacznie lepiej określić swoje priorytety. To bardzo ważne, ponieważ dzięki nim łatwiej jest planować działania oraz nasz czas.

Coach na pewno będzie motywatorem oraz wsparciem w chwilach zwątpienia. Może dać nam już wypracowane techniki motywacyjne oraz pomysły na lepsze zarządzanie własnym potencjałem, ale również czasem i zasobami takimi jak wiedza. Coach jest również odpowiedzialny za wspieranie nas na każdym etapie dążenia do celu. Może bardzo dobrze pokierować naszymi działaniami oraz pomóc nam w wyznaczaniu sobie nowych celów. Dzięki coachowi wiele osób zarówno w biznesie, jak i w życiu osobistym znacznie lepiej poradziło sobie z przeszkodami i własnymi ograniczeniami. Każdy etap planowania przyszłości oraz realizowania celów wymaga innego nastawienia, ale nieustannie potrzebna jest nam motywacja i chęć zmian.

Coach pomaga też w pozbyciu się negatywnych nawyków, które potrafią bardzo oddalić nas od naszego celu i zmniejszyć pozytywne nastawienie, co oddala nas od zaplanowanych działań. Również identyfikacja problemów oraz zapanowanie nad naszymi nawykami jest bardzo ważne przy dążeniu do celów, dlatego coaching jest często konieczny w lepszym i dokładniejszym działaniu. 

fot. Cottonbro/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Badania, które warto wykonywać regularnie
/
Badania, które warto wykonywać regularnie
Chcesz zawsze być silny i zdrowy? Zobacz, jakie badania wykonywać regularnie.
Gadżety erotyczne dla mężczyzn – przegląd
/
Gadżety erotyczne dla mężczyzn – przegląd
Gadżety erotyczne dla mężczyzn - odkryj ich potencjał do intensyfikacji doznań i eksploracji intymności na nowe poziomy przyjemności.
Masaż dźwiękiem, czyli co mogą zdziałać gongi i misa
/
Masaż dźwiękiem, czyli co mogą zdziałać gongi i misa
Chcesz się zrelaksować i uciec od codziennych zmartwień? Marzysz o odprężającym zabiegu? Sprawdź, dlaczego warto umówić się na masaż dźwiękiem!