Najlepsze zawody dla introwertyka

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesny świat jest zdominowany przez osoby przebojowe, przepełnione pewnością siebie i charakteryzujące się dynamiką działania. Czy introwertycy są poszkodowani na tym polu? Nie, po prostu realizują się w innych dziedzinach. W jakich dokładnie? 

Cechy introwertyka

Introwertyzm to naturalna cecha osobowości, podobnie jak ekstrawertyk, po raz pierwszy zdefiniował je C.H. Jung. Charakteryzuje się kierowaniem swojej uwagi do wewnątrz, na własne myśli, emocje. Taka osoba stroni od zbiorowisk ludzi, często jest uważana za nieśmiałą, choć niesłusznie. Po prostu ceni sobie spokój, nie lubi zbyt dużej liczby bodźców.

Idealny zawód dla introwertyka?

Introwertyk podobnie jak ekstrawertyk będą się idealnie realizować na odmiennych polach zawodowych. Odmienność cech introwertyka należy potraktować jako wartość i wykorzystać w życiu, także zawodowym. Nie jest trudno dobrać dla niego idealną pracę, która byłaby zgodna z jego temperamentem. Wtedy w pełni wykorzysta drzemiący w nim potencjał i rozwinie skrzydła.

Mocne strony introwertyka

Introwertycy charakteryzują się wieloma walorami, o których mogą czasami nie mieć nawet pojęcia. Należy wykonać wiele pracy, aby obudzić w nim ten uśpiony potencjał i przemienić go w siłę. Do mocnych stron należą m.in. kreatywność, dokładność, zaangażowanie, zmysł obserwacyjny, umiejętność analizy i słuchania. Aby dobrze pracowali, potrzebują ciszy. Nie działają pochopnie, potrzebują czasu na dogłębne przemyślenie decyzji.

Fot. pikselstock/Adobe Stock

Pisanie

Dopasowana do charakteru praca dla introwertyka to na pewno wszelkie zawody związane z pisaniem, czyli m.in. redaktor, copywriter, korektor. Jeśli posiada również talent do języków – zdecydowanie tłumacz. Takie zawody wymagają przygotowania edytorskiego, jednak na rynku istnieją odpowiednie kursy, które nadrobią zaległości każdego introwertyka.

Praca z komputerem

Dobrze sprawdzi się jako archiwista lub księgowy, a także w dochodowej i modnej dziedzinie, jaką jest teraz programowanie oraz praca informatyka. A to dzięki swojej skrupulatności i wnikliwości; wrodzonych cechach.

Artyści

Introwertycy sprawdzą się na polu kreatywnym, wybierając zawody takie jak malarz, grafik, projektant czy architekt. Idealni będą na polach artystycznych, są wyjątkowo kreatywni, potrafią podejść do tematu nieszablonowo, mają mnóstwo ciekawych pomysłów na nowatorskie przedsięwzięcia.

Lojalność sprzedawcy

Introwertycy nie lubią chwilowych zleceń i ciągłych zmian. Są niezwykle lojalni, dlatego realizują się jako skuteczni sprzedawcy w wymagających sektorach, w których potrzebna jest wiedza z określonej tematyki. Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, jeśli chodzi o nawiązanie i utrzymanie długotrwałych relacji, zbliżenie się do klienta, poznanie jego potrzeb.

Analityk

Introwertyk potrafi dobrze analizować sytuacje i przewidywać wydarzenia, dzięki czemu dobrym zawodem dla niego będzie również analityk, pilot, mechanik czy inżynier elektryk. Introwertycy często dobrze czują się na technicznych kierunkach.

Zmysł obserwacji

Introwertycy, jak wspomniano wyżej, posiadają świetny zmysł obserwacji, do tego potrafią słuchać, co pozwala im sprawdzić się w takich zawodach jak terapeuta, psycholog czy doradca.

Zawód idealisty

W niektórych zawodach presja czasu i praca w dynamicznych zespołach może być dla takiej osoby zbyt przytłaczająca. Trzeba pamiętać, że nasze cechy charakteru nie są naszymi granicami, a wartościami, którymi powinniśmy się w życiu kierować. Nie znaczy to również, że introwertyk będzie się realizował wyłącznie w tych zawodach, to jedynie wskazówki, które pomogą mu zrozumieć, czym mógłby zajmować się zawodowo.

Zdjęcie główne: Fizkes/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Terapia – szansa na zmianę życia
/
Terapia – szansa na zmianę życia
Myślałeś o udaniu się do psychoterapeuty? Może chciałbyś polecić to rozwiązanie komuś bliskiemu? Sprawdź zatem, czym jest psychoterapia i w jakich zaburzeniach może pomóc.
Jak wybrać buty do biegania – poradnik dla początkujących
/
Jak wybrać buty do biegania – poradnik dla początkujących
Przejrzyj nasz poradnik i dowiedz się, jakie cechy powinny mieć idealne buty do biegania. Odkryj które modele są najlepsze dla początkujących.
Co wyróżnia dobrego instruktora pływania?
/
Co wyróżnia dobrego instruktora pływania?
W tym artykule przyjrzymy się cechom, jakimi powinien się on charakteryzować oraz jakie korzyści można osiągnąć dzięki współpracy z profesjonalistą.