Kto musi posiadać kasy fiskalne?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kasa fiskalna nie w każdym przypadku jest obowiązkowa. Są pewne reguły, według których nie trzeba posiadać kasy fiskalnej. Osoby, które sprzedają swoje towary, bądź usługi dla tych ludzi, którzy nie mają swojej działalności, oraz rolników na ryczałcie, mają obowiązek prowadzenia tak zwanej ewidencji sprzedaży i podatku poprzez urządzenia fiskalne. 

Od jakiej kwoty kasy fiskalne są obowiązkowe?

Kwota, od której przedsiębiorcy muszą posiadać w swoich firmach kasy fiskalne, wynosi obecnie 20 000 zł. Dotyczy to obrotów uzyskanych w bieżącym i poprzednim roku podatkowym. Warto wiedzieć, że do tej kwoty nie wliczają się nieruchomości, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. 

Kto musi posiadać kasy fiskalne niezależnie od wysokości obrotów?

Wedle polskich przepisów, kasy fiskalne muszą posiadać niezależnie od generowanych obrotów przedsiębiorcy, którzy sprzedają między innymi:

 • części do silników,
 • gaz ziemny,
 • wyroby tytoniowe,
 • wody toaletowe oraz perfumy,
 • radia, telewizory, sprzęty telekomunikacyjne,
 • urządzenia fotograficzne,
 • kontenery i przyczepy.

Kasy fiskalne muszą również posiadać niezależnie od generowanych obrotów przedsiębiorcy, którzy świadczą wybrane usługi, takie jak:

 • doradztwo podatkowe,
 • przewóz osób taksówkami,
 • przewóz pasażerów w samochodowej komunikacji,
 • wulkanizacja,
 • naprawa pojazdów silnikowych i motorowerów.

Do tej grupy osób, które muszą posiadać kasy fiskalne niezależnie od generowanych obrotów, należą również przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi fryzjerskie, kosmetyczne, czy też takie, które wiążą się z żywnością.

Gdzie można kupić kasy fiskalne?

Kasy fiskalne można zakupić w specjalnych sklepach i punktach, które specjalizują się w sprzedaży takich urządzeń. Kasy fiskalne w Lublinie można zakupić w sklepie https://www.mezametlublin.pl/. Sklep Mezamet posiada w swojej ofercie szeroki wybór kas fiskalnych, a także innych sprzętów, takich jak drukarki fiskalne, wagi sklepowe, urządzenia do inwentaryzacji, drukarki etykiet, terminale płatnicze i wiele więcej.

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online łączą się bezpośrednio i ciągle z Centralnym Repozytorium Kas. Bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas, przekazują informacje na temat obrotu – paragony, raporty, a także dokumenty niefiskalne. W 2023 roku każdy przedsiębiorca, który świadczy usługi, bądź sprzedaje towary osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności oraz rolnikom na ryczałcie, jest zobligowany do posiadania kasy fiskalnej online.

Igal Ness/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Digital marketing – wykorzystaj Amazon Ads dla zwiększenia wydajności!
/
Digital marketing – wykorzystaj Amazon Ads dla zwiększenia wydajności!
Amazon Ads to usługa, która pomoże Ci skutecznie wypromować Twoją markę - poznaj szczegóły!
Jak wybrać idealną suszarkę do włosów i lampkę do manicure dla twojego salonu?
/
Jak wybrać idealną suszarkę do włosów i lampkę do manicure dla twojego salonu?
Poznaj najważniejsze kryteria wyboru suszarek do włosów i lamp do manicure dla salonu kosmetycznego. Dowiedz się, jakie rozwiązania techniczne i parametry są kluczowe.
Doradcy i prawnicy – kiedy warto korzystać z ich pomocy, prowadząc firmę?
/
Doradcy i prawnicy – kiedy warto korzystać z ich pomocy, prowadząc firmę?
Prowadzenie własnej firmy nie należy do najprostszych zadań, zwłaszcza, jeśli nie ma się przy tym odpowiedniej pomocy. Zobacz, kiedy warto skorzystać z porady prawnika lub czy warto zatrudnić księgowego.