Kto musi posiadać kasy fiskalne?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kasa fiskalna nie w każdym przypadku jest obowiązkowa. Są pewne reguły, według których nie trzeba posiadać kasy fiskalnej. Osoby, które sprzedają swoje towary, bądź usługi dla tych ludzi, którzy nie mają swojej działalności, oraz rolników na ryczałcie, mają obowiązek prowadzenia tak zwanej ewidencji sprzedaży i podatku poprzez urządzenia fiskalne. 

Od jakiej kwoty kasy fiskalne są obowiązkowe?

Kwota, od której przedsiębiorcy muszą posiadać w swoich firmach kasy fiskalne, wynosi obecnie 20 000 zł. Dotyczy to obrotów uzyskanych w bieżącym i poprzednim roku podatkowym. Warto wiedzieć, że do tej kwoty nie wliczają się nieruchomości, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. 

Kto musi posiadać kasy fiskalne niezależnie od wysokości obrotów?

Wedle polskich przepisów, kasy fiskalne muszą posiadać niezależnie od generowanych obrotów przedsiębiorcy, którzy sprzedają między innymi:

 • części do silników,
 • gaz ziemny,
 • wyroby tytoniowe,
 • wody toaletowe oraz perfumy,
 • radia, telewizory, sprzęty telekomunikacyjne,
 • urządzenia fotograficzne,
 • kontenery i przyczepy.

Kasy fiskalne muszą również posiadać niezależnie od generowanych obrotów przedsiębiorcy, którzy świadczą wybrane usługi, takie jak:

 • doradztwo podatkowe,
 • przewóz osób taksówkami,
 • przewóz pasażerów w samochodowej komunikacji,
 • wulkanizacja,
 • naprawa pojazdów silnikowych i motorowerów.

Do tej grupy osób, które muszą posiadać kasy fiskalne niezależnie od generowanych obrotów, należą również przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi fryzjerskie, kosmetyczne, czy też takie, które wiążą się z żywnością.

Gdzie można kupić kasy fiskalne?

Kasy fiskalne można zakupić w specjalnych sklepach i punktach, które specjalizują się w sprzedaży takich urządzeń. Kasy fiskalne w Lublinie można zakupić w sklepie https://www.mezametlublin.pl/. Sklep Mezamet posiada w swojej ofercie szeroki wybór kas fiskalnych, a także innych sprzętów, takich jak drukarki fiskalne, wagi sklepowe, urządzenia do inwentaryzacji, drukarki etykiet, terminale płatnicze i wiele więcej.

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online łączą się bezpośrednio i ciągle z Centralnym Repozytorium Kas. Bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas, przekazują informacje na temat obrotu – paragony, raporty, a także dokumenty niefiskalne. W 2023 roku każdy przedsiębiorca, który świadczy usługi, bądź sprzedaje towary osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności oraz rolnikom na ryczałcie, jest zobligowany do posiadania kasy fiskalnej online.

Igal Ness/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
5 ziół skutecznych w walce ze stresem
/
5 ziół skutecznych w walce ze stresem
Jeżeli zmagasz się z nadmiernym stresem, nie musisz od razu sięgać po silne leki. Wypróbuj naturalne sposoby, takie jak zioła. Oto 5 ziół, które pomogą ci złagodzić stres.
Termin do specjalisty za pół roku a kręgosłup boli – jak sobie pomóc?
/
Termin do specjalisty za pół roku a kręgosłup boli – jak sobie pomóc?
Ból kręgosłupa dotknąć może osoby w każdym wieku – zdarza się zarówno osobom w podeszłym wieku, jak i młodym dorosłym pracującym całymi dniami przy biurku.
Jak wzmacniać pewność siebie?
/
Jak wzmacniać pewność siebie?
Nie wierzymy we własne siły, poddajemy się, zanim jeszcze nie spróbujemy. Przedstawiamy kilka sposobów, jak skutecznie pracować ze sobą, aby odzyskać pewność siebie.