Jak radzić sobie z samotnością?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z samotnością borykają się najczęściej młodzi ludzie. Ten stan jeszcze bardziej się pogłębia przez panującą pandemię. Na szczęście istnieją sposoby na samotność. 

Nie zamykaj się na nowe znajomości

Osoby samotne mają problem z otworzeniem się na nowe znajomości. Często problemem jest brak zaufania, który utrzymuje się po np. zakończeniu związku. Takie osoby nie chcą zaufać nowo napotkanej osobie, trzymają w sobie niepewność oraz żal. Chcą żyć w samotności, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Brak zaangażowania w nowe znajomości sprawia, że stan samotności stale się pogłębia. Z jednej strony odczuwa brak bliskiej relacji, ale z drugiej obawia się jej. Taka blokada emocjonalna wpływa na przyszłe związki, co skutkuje odsunięciem się od potencjalnych partnerów.

Przed rozpoczęciem nowej znajomości, warto zmienić swoje podejście oraz zapomnieć o przeszłości. Jeśli czujesz się samotna i nie chcesz, by twoje życie upłynęło w poczuciu braku ukochanej osoby, musisz zaryzykować. Nie każdy nowo poznany partner jest dla ciebie potencjalnym zagrożeniem. Po nieprzyjemnych doświadczeniach z przeszłości pewnie pozostał Ci niesmak, ale nie zamykaj się na nowe znajomości. Daj sobie czas na rozmowę oraz lepsze poznanie się nawzajem. W zamian możesz otrzymać naprawdę cenną przyjaźń i stworzyć perspektywy na nowe relacje oraz związki w przyszłości. To pozwoli budować Ci pewność siebie. 

Poszukaj nowych pasji i zainteresowań

Aby twoje życie stało się pełniejsze, warto również mieć własne pasje, które pozwolą wypełnić czas wolny. Nie musisz szukać daleko. Wystarczy znaleźć w twojej okolicy klub sportowy, zacząć chodzić na spacery, czy odkrywać okolicę. Jeśli samotnie spędzasz wieczory w domu, można też znaleźć ciekawe hobby, które rozwiniesz również bez wychodzenia. Wiele osób zaczyna naukę języka, poznaje dzięki temu nowych ludzi, nawet z innych kontynentów. Istnieje wiele stron www, oferujących kursy z native speakerami. Także aplikacje na smartfona umożliwiają chatowanie z wieloma osobami w wybranym przez ciebie języku.

Joshua Earle/Unsplash

Odpocznij i zrób plany na przyszłość

Samotność potrafi bardzo zdołować. Osoba samotna zamyka się w swoich czterech ścianach, nie szuka pomocy, bo nie widzi takiej potrzeby. Długotrwała samotność odbija się na psychice i poczuciu własnej wartości. Postaraj się wykorzystać samotnie spędzony czas na snuciu planów na przyszłość oraz odpoczynku od codzienności. Zrób coś, co lubisz – przeczytaj książkę lub obejrzyj serial. Pomyśl, jak widzisz siebie za rok, czy dwa lata. Warto marzyć i mieć plan na przyszłość. To daje nadzieję na lepsze jutro i siłę do walki z przeciwnościami losu.

Znajdź pozytywy bycia samotnym

Czasem samotność może dać Ci pewne pozytywy. Skupiasz się na sobie oraz swoich pasjach. Bycie w związku ma też wiele plusów, jednak chwilowe bycie singlem pozwala na rozwijanie tych zainteresowań, na które wcześniej miało się mniej czasu. Skupienie się na sobie, swoich potrzebach oraz problemach dobrze wpłynie na twoje samopoczucie. Spoglądasz na rozterki i kłopoty z innej perspektywy i możesz dostrzec więcej niż wcześniej. Dzięki samotnym chwilom szybciej znajduje się rozwiązania sytuacji, które wcześniej wydawały się niewyobrażalnie skomplikowane i trudne.

Pamiętaj, że samotność jest chwilowym stanem. Nim się obejrzysz, na twojej drodze pojawi się ktoś, kto wywoła uśmiech na twarzy. Wystarczy być otwartym na nowe znajomości.  

Fot. Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
3 ciekawe psychologiczne podcasty, które warto znać
/
3 ciekawe psychologiczne podcasty, które warto znać
Audycji można słuchać za pomocą platformy You Tube, Spotify czy iTunes.
Jak połączyć pasje z pracą zawodową?
/
Jak połączyć pasje z pracą zawodową?
Zastanawiasz się jak połączyć swoje zainteresowania z pracą zawodową? Dowiedz się, jak uczynić swoje hobby źródłem dochodu i czerpać radość z codziennych obowiązków.
Naturalne metody i produkty do maskowania siwych włosów
/
Naturalne metody i produkty do maskowania siwych włosów
Poznaj naturalne metody maskowania siwych włosów, dowiedz się jakie produkty mogą Ci pomóc zachować młody wygląd i odkryj sekrety bardziej trwałego efektu.