Pozytywne myślenie – jak się go nauczyć?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz częściej mówi się o tym, jak ogromną siłą obdarzone są nasze myśli i wyobrażenia. Ta prawda znalazła odzwierciedlenie w twierdzeniach, takich jak: „Co wewnątrz, to na zewnątrz”, „myśli to materia”, „negatywne myślenie przyciąga negatywne zdarzenia” itd. Wydawałoby się, że świat zewnętrzny i świat wewnętrzny to dwa niezależne od siebie byty. Tymczasem to nie tak.

Pesymistyczne myślenie sprzyja występowaniu niepożądanych zdarzeń w naszym życiu przez sam fakt, że nie dostrzegamy pozytywów i skupiamy się na negatywach. Nasze życie układa się według scenariusza, który stworzyła świadomość. Psychologia uczy, że nasze myślenie działa na zasadzie sita, tzn. sito jest schematem myślenia, na którym pozostaje to, co mu bliższe. Natłok negatywnych myśli rodzi niezdolność do znalezienia wyjścia z trudnej sytuacji, stwarza napięte relacje z otoczeniem, a nawet wywołuje liczne choroby.

Pozytywne myślenie – jak się go nauczyć?

Jak nauczyć się pozytywnie myśleć i zmienić swój ogląd rzeczywistości, jeśli od początku masz skłonność do postrzegania wszystkiego w czarnych barwach? Nie należy stawiać na sobie krzyżyka. Nasza świadomość potrafi stworzyć nową wizję życia pod warunkiem, że będziesz się kierować kilkoma zasadami. Oto one:

Nastaw się na pozytyw

Zawsze nastawiaj się na pozytywne myśli i emocje. Nie pozwalaj negatywnym myślom zbyt długo gościć w Twojej świadomości. Jeśli się pojawiają, znajdź czas na wewnętrzny dialog, postaraj się minusy przekuć w plusy. Jeżeli jest coś, za co możesz się pochwalić, zrób to. Pamiętaj: negatywne myślenie ściąga na Ciebie negatywne zdarzenia.

Nie pozwalaj sobie na rozczarowania

Jeśli napotkasz na swej drodze przeszkody i niepowodzenia, potraktuj je jako doświadczenie życiowe i możliwość rozwinięcia swoich słabych stron. Szukaj alternatywnych dróg rozwiązania problemu. Twoim zadaniem jest osiągnięcie równowagi, stworzenie pozytywnego obrazu świata bez względu na to, jak dużo trzeba będzie w to włożyć wysiłku. Rozczarowania będą ciągnąć Cię w dół i nie dadzą Ci żyć pełnią życia.

Fot. Binti Malu/Pexels

Utrzymuj kontakt z ludźmi pozytywnie nastawionymi do życia

Na pytanie: „jak nauczyć się pozytywnego myślenia?” pomogą Ci odpowiedzieć tacy sami ludzie jak Ty. Staraj się otaczać osobami, które we wszystkim widzą plusy i nie koncentrują się na niepowodzeniach. Jednocześnie odsuń od siebie tych, którzy rozpamiętują doznane krzywdy, chowają w sobie urazę albo w ogóle nie kochają życia. Tacy ludzie odbierają Ci mnóstwo energii i sił duchowych.

Nie trać wiary w siebie

Cokolwiek by się działo, nie trać wiary w siebie i swoje możliwości. Każdego dnia spróbuj wprowadzić do swego życia coś nowego – na przykład pójdź do pracy inną drogą albo zjedz obiad w nowym miejscu. Zainteresuj się życiem ludzi, którzy wiedzą, co to sukces i znają jego cenę. Poznawaj ludzi, którzy uparcie dążyli do celu, i ucz się od nich.

Nastaw się na osiągnięcie celu

Sukces przychodzi do tych, którzy wyraźnie widzą swoje cele i konsekwentnie do nich zmierzają. Zawsze stwarzaj sobie plan osiągnięcia danego celu i nie odstępuj od niego. Zauważaj nawet najdrobniejsze osiągnięcia – Twoja świadomość będzie kodować pozytywne doświadczenia, co ostatecznie umocni Twoją wiarę w siebie i ugruntuje pozytywne myślenie.

Pamiętaj: myśl to materia

Wypracować nawyk pozytywnego myślenia pomoże Ci świadomość, że myśl to materia. Negatywne myślenie jest w stanie zatruć Ci życie i ściągać na Ciebie złe zdarzenia. Każdego dnia znajdź chwilę, by zastanowić się nad tym, co jeszcze możesz zrobić, aby Twoje myślenie było bardziej pozytywne.

Naucz się widzieć dobre w złym

W osiągnięciu równowagi pomocny będzie Twój osobisty stosunek do sytuacji czy problemu. Jeśli nie jesteś w stanie czegoś zmienić, zmień swój stosunek do tego.

Ciesz się małymi rzeczami

Nie warto uzależniać swojego poczucia szczęścia i zadowolenia z życia od daleko posuniętych oczekiwań, takich jak bogactwo czy sława. Naucz się cieszyć drobnymi rzeczami: ładną pogodą, miłym rozmówcą, dobrym filmem itd. Nietrudno wypracować w sobie taki nawyk. Wystarczy, że pomyślisz, jak wielu ludzi pozbawionych jest tego, czego Ty masz pod dostatkiem.

Postaw na ciągły rozwój

Praca nad sobą przynosi wiele korzyści. Z każdym dniem będziesz zauważać, że robisz postępy, jesteś bogatszy o nową wiedzę, a co za tym idzie – szczęśliwszy. Inwestując siły i środki we własny rozwój, umacniasz pewność siebie konieczną do walki z negatywnym myśleniem.

Żyj pełnią życia

Życie pełną piersią oznacza znajdowanie czasu, sił i środków na jak najszersze spektrum obszarów życiowych – rodzinę, życie osobiste, przyjaciół, pracę, hobby, podróże. Wszystko to powinno być obecne w Twoim życiu.

Przyjmij te zasady i zacznij według nich żyć. Dzięki nim zaczniesz się zmieniać, poczujesz się jak nowo narodzony.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kuchnia duńska – co warto o niej wiedzieć?
/
Kuchnia duńska – co warto o niej wiedzieć?
Najlepsza europejska kuchnia XXI wieku? Kuchnia duńska, jakiej nie znacie!
Popularne aplikacje zdrowotne, z których warto korzystać
/
Popularne aplikacje zdrowotne, z których warto korzystać
Zadbaj o swoje zdrowie z nowoczesnymi programami!
Jak wybrać optymalne głośniki do domowego kina dla zapewnienia najlepszego doznania dźwiękowego
/
Jak wybrać optymalne głośniki do domowego kina dla zapewnienia najlepszego doznania dźwiękowego
Wybór odpowiednich głośników do domowego kina to klucz do zapewnienia najlepszych doznań audio. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu dźwięku, aby filmowa rozrywka była na najwyższym poziomie.