Co może świadczyć o depresji?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Depresja należy do zaburzeń afektywnych, które stanowią zbiór chorób wpływających na nastrój. Występujące przy niej zaburzenia nastroju to na przykład zniechęcenie, złe samopoczucie, brak energii życiowej, smutek, przygnębienie i apatia. Na świecie na depresję choruje prawie 350 milionów ludzi i tym samym znajduje się ona w czołówce najpopularniejszych chorób na Ziemi.

Jakie są przyczyny depresji?

Choroby psychiczne mają swoje źródło w zaburzeniach funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu i rdzenia kręgowego. Depresja jest pod tym względem jedną z lepiej przebadanych chorób, ale środowiska naukowe wciąż nie mają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące fizjologicznego mechanizmu jej rozwoju. Dzięki obserwacji pacjentów leczonych farmakologicznie, można stwierdzić, że zmiany zachodzące w organizmie podczas chorowania na depresję ogólnie obniżają ilość niektórych neuroprzekaźników – noradrenaliny, serotoniny, dopaminy – w ośrodkowym układzie nerwowym. Co powoduje takie zmiany? Przyczyny mogą być różne. W niektórych przypadkach depresja może być dziedziczona genetycznie (znane są już konkretne geny odpowiedzialne za zaburzenia związane z tą chorobą), mówi się również o ogromnym wpływie czynników środowiskowych na jej zainicjowanie lub rozwój. Należą do nich między innymi stres, długotrwałe wywieranie presji psychicznej – na przykład w toksycznym związku, niektóre leki, zmiany hormonalne u kobiet – po porodzie albo w trakcie menopauzy, uzależnienia – głównie od narkotyków lub alkoholu, a także część chorób – astma, cukrzyca, zapalenie jelit, niedoczynność tarczycy.

Jak leczy się depresję?

Depresja jest chorobą, dlatego jej leczenie powinien prowadzić lekarz albo psycholog. Ten ostatni może pomóc zdiagnozować zaburzenie i określić, czy trudności, z którymi się zmagasz, to rzeczywiście depresja.  Metody leczenia powinny być każdorazowo dobierane indywidualnie, odpowiadając na potrzeby konkretnego pacjenta. Leczenie depresji jest ważne, a występowanie tej choroby nigdy nie powinno być lekceważone, ponieważ wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia osoby chorej. W przypadku poważnych zaburzeń, konieczna może być farmakoterapia, należy jednak pamiętać, że antydepresanty są lekami, które powinny być przyjmowane wyłącznie pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. 

Rola wsparcia w trakcie leczenia

Leczenie depresji to długotrwały proces, który poza osobą chorą angażuje również jej otoczenie. Wsparcie rodziny jest często kluczowym elementem terapii, a nieotrzymanie go może skutkować dużymi problemami z powrotem do zdrowia. W takich sytuacjach warto skorzystać pomocna może okazać się grupa wsparcia depresja. Grupa jest otwarta zarówno dla osób chorujących na depresję, jak i jej otoczenia – jeśli więc żyjesz z osobą z depresją, masz taką osobę w swojej rodzinie albo opiekujesz się nią i czujesz, że potrzebujesz pomocy, by udźwignąć swoją codzienność, dołącz. Grupy wsparcia są niewielkie, liczą zazwyczaj od kilku do kilkunastu osób i pomagają Ci zmierzyć się ze swoimi problemami poprzez regularne spotkania, psychoedukację i wymianę doświadczeń. Mogą okazać się rozwiązaniem, które całkowicie odmieni Twoje życie.

Zdjęcie główne: pexels.com/Engin Akyurt

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zaplanować swoją karierę zawodową?
/
Jak zaplanować swoją karierę zawodową?
Dobrym sposobem na znalezienie własnej ścieżki zawodowej jest uświadomienie sobie, w czym jesteśmy dobrzy, jakie mamy oczekiwania oraz pasje. Zobacz, jak zaplanować karierę zawodową!
Sukienka plus size – jak dobrać ją adekwatnie do swojej figury?
/
Sukienka plus size – jak dobrać ją adekwatnie do swojej figury?
Z nami dowiesz się, jak idealnie dopasować sukienkę plus size do swojego typu sylwetki. Pokaż swoją pewność siebie i styl poprzez dobranie odpowiedniego fasonu i wzoru, który podkreśli Twoją naturalną urodę.
Psychoterapia – na czym polega?
/
Psychoterapia – na czym polega?
Czym jest psychoterapia, na czym polega i kiedy warto po nią sięgnąć? O tym właśnie opowiadamy w tym artykule.