Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Przychodzi czas, w którym niemal każdy właściciel domu jednorodzinnego decyduje się zasadzić na swoim ogrodzie różne warzywa i krzewy owocowe. Poświęcanie im masy uwagi i wysiłku prowadzi wreszcie do uzyskania długo wyczekiwanych plonów. W zależności od wielkości uprawy, często w sezonie nie jesteśmy w stanie zjeść tego wszystkiego, co udało nam się zebrać z ogródka. Warto wtedy skorzystać z możliwości robienia przetworów, które to stały się symbolem naszej polskiej tradycji kulinarnej.
Nie trzeba być mistrzem w gotowaniu, aby przyrządzić marynatę, kiszonkę czy też dżem. Być może, w sezonie letnim nie wydaje się to niczym potrzebnym, jednak domowe przetwory zimą smakują znacznie lepiej od tych kupowanych w sklepach. Warto więc przygotować sobie nawet kilka słoików na próbę, a być może już nigdy nie zdarzy nam się kupić gotowych wyrobów w placówkach spożywczych.
Wszystkie przetwory zazwyczaj wykonuje się latem i jesienią. Ważne w tym celu jest posiadanie dojrzałych już warzyw i owoców, które zbieramy wprost z naszego sadu. Dla osób niemających ogródków uprawnych również nie ma powodów do zmartwień – ceny tych produktów w sklepach na przełomie wymienionych wcześniej dwóch pór roku są zazwyczaj niskie, przez co można pozwolić sobie na zakup większych ich ilości. Warto zwrócić też uwagę, iż robienie przetworów jest świetnym zajęciem na deszczowe dni. Tych wczesną jesienią jest zazwyczaj sporo, przez co czynność ta okaże się dobrym sposobem na rodzinne spędzenie czasu.
Przetwarzanie warzyw i owoców jest procesem stosowanym przez naszych przodków od setek lat. W odległych czasach, dla wielu osób był to jedyny sposób na przetrwanie zimy – dziś to znakomity dodatek do różnych dań, zapewniający bezpieczeństwo spożycia przez okres co najmniej kilku miesięcy. Istnieją trzy główne metody robienia przetworów, które stosuje się w zależności od dostępnych składników:
Jak widać, istnieje masa sposobów na dowolne przetwory, mogące świetnie smakować zimową porą. Każdy z nas chciałby od czasu do czasu zjeść coś swojego, bez dodatku regulatorów smaku i sztucznie wykonywanych substancji konserwujących.
Zdjęcie główne: elements.envato.com / furmanphoto