Kolorowanki antystresowe – dlaczego warto z nich korzystać?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stres najlepiej wyładowywać na powietrzu, podczas wysiłku. Co jednak pomoże w covidowych czasach? Zamknięci w domach jeszcze bardziej potrzebujemy reduktorów stresu. Czy kolorowanki mogą pomóc?

Kolorowanki antystresowe to nie całkiem nowy temat, jednak w dobie lock downu i konieczności siedzenia w domu, znów aktualny. Każdy sposób redukowania stresu jest dobry, o ile jest dla nas skuteczny. Dlaczego więc nie spróbować kolorowanek?

Kolorowanka kojarzy się raczej z dzieciństwem. Z jednej strony ma uczyć najmłodszych precyzji, cierpliwości i dokładności, będąc odległym wstępem do nauki pisania. Z drugiej strony to po prostu miłe, relaksujące zajęcie uprzyjemniające czas. W dorosłym świecie mechanizm jest taki sam. Kolorowanki mają dać nam odprężenie, ucieczkę od codzienności i głęboki relaks.

Kolorowanka antystresowa dla dorosłych

Czym taka kolorowanka różni się od tych dedykowanych dzieciom? Przede wszystkim wielkością pół do kolorowania. Malowanki dla dorosłych są znacznie bardziej precyzyjne i wymagające. Dzięki temu także efekt finalny jest dużo bardziej interesujący. Po drugie kolorowanki dla dorosłych zawierają dużo bardziej abstrakcyjne kształty. Wzory mają charakter bardziej futurystyczny. Dużo inspiracji zaczerpniętych jest z motywów roślinnych oraz mandali.

Wspomniana mandala mogła być inspiracją do stworzenia koncepcji kolorowanek dla dorosłych. Ta pochodząca z buddyzmu technika opiera się na tworzeniu wzorów np. z kolorowego piasku, a następnie ich niszczeniu. Tworzenie mandali jest formą medytacji, a więc w dużym uproszczeniu także można uznać, że walką ze stresem.

Rodzaje kolorowanek antystresowych

W księgarniach i Internecie można nabyć całe książeczki ze wzorami do kolorowania. Na rynku dostępne są różne rozmiary i rodzaje tematyczne:

 • motywy botaniczne,
 • motywy zwierzęce,
 • pejzaże,
 • mandale,
 • ubrania i fashion,
 • wzory charakterystyczne dla kultur np. skandynawskie, japońskie,
 • abstrakcja i futurologia.

Można wybrać nie tylko temat przewodni kolorowanek, ale także odpowiedni rozmiar. Można kupić większe albumu np. A3 czy A4, ale także wersje bardziej kompaktowe.

W zależności od tego, jakim narzędziem będziemy kolorować, warto wybrać odpowiedni papier. Dla zwykłych kredek grubość papieru nie ma takiego znaczenia. Jeżeli chcemy kolorować cienkopisami, flamastrem czy bardziej mokrym narzędziem, warto wybrać kolorowankę na grubszym papierze – technicznym albo tekturce.

Zalety kolorowania

 • Uniwersalne zajęcie – dla każdej płci i każdego wieku. Motyw przewodni można dobrać do własnych zainteresowań.
 • Tania rozrywka – kolorowanki można za darmo pobrać w sieci i samodzielnie wydrukować. Ceny gotowych zeszytów z kolorowankami to koszt od 5 zł w górę.
 • Piękna pamiątka – samodzielnie tworzone obrazki można powiesić na ścianie lub dać komuś w prezencie. Kolorowanka może posłużyć jako np. urodzinowa kartka dla bliskiej osoby.
 • Mało wymagające – do takiego relaksu nie potrzebujemy dużo miejsca ani dodatkowych sprzętów. Cienkopisy, kredki lub flamastry i kawałek stolika czy podkładkę.
 • Wszechstronnie rozwijające – kolorowanie rozwija wyobraźnię i kreatywność. To także trening cierpliwości i staranności.
 • Łagodzące stres – kolorowanie to pochłaniające zajęcie, które głęboko odpręża i pozwala oderwać się od rzeczywistości.

Ciekawym rodzajem kolorowanek dla dorosłych jest malowanie po numerach. Mechanizm jest podobny jak w przypadku kolorowanki, ale efekt finalny jest bardziej spektakularny. Kupujemy zestaw, w skład którego wchodzi podobrazie ze wzorem, którego pola są ponumerowane. Dodatkowo otrzymujemy farby (również ponumerowane) i pędzle, a także instrukcję jak malować.

Kolorowanki antystresowe są bardzo poręcznym instrumentem odstresowującym. Z powodzeniem można zabrać je ze sobą w podróż. Można kolorować w łóżku i przy śniadaniu. Kolorowankę można wypełniać podczas rozmowy telefonicznej, czy słuchając wykładu.

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zapewnić najwyższy komfort noclegu dla pracowników w podróży służbowej?
/
Jak zapewnić najwyższy komfort noclegu dla pracowników w podróży służbowej?
Odkryj praktyczne wskazówki dla pracowników podróżujących służbowo, które pomogą zapewnić wygodę i komfort noclegu. Sprawdź kluczowe czynniki, aby osiągnąć maksymalne zadowolenie z wyjazdów!
Prezenty pod choinkę dla dzieci – co kupić na Święta?
/
Prezenty pod choinkę dla dzieci – co kupić na Święta?
Aby ułatwić Ci wybór prezentu pod choinkę dla dziecka, przygotowaliśmy krótkie zestawienie najlepszych pomysłów!
Wesele w Lublinie – porady dla narzeczonych
/
Wesele w Lublinie – porady dla narzeczonych
Aby pomóc narzeczonym w organizacji wesela, przygotowaliśmy poradnik dotyczący wyboru sali weselnej w Lublinie.