Rób to, co kochasz, czyli co zrobić, aby praca była pasją?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób zastanawia się, czy połączenie pracy z pasją jest możliwe. W końcu może chodzić tylko o proste ‘’zarobkowanie’’, które kończy się wraz z opuszczeniem siedziby swojej firmy. Warto spojrzeć na to z szerszej perspektywy: robienie tego, co się kocha, poprawi naszą wydajność. Godziny spędzone na zawodowych obowiązkach przestaną być tak męczące. Może warto spróbować?

Wielkie szczęście – zarabiać na swojej pasji

Idealną sytuacją jest, gdy posiadamy pasje, które można łatwo spieniężyć. Wtedy nie ma wielkiego problemu w łączeniu pracy i hobby, bo właściwie zarabia się na czymś, co przynosi nam radość i nie czujemy się jakbyśmy byli w pracy. Influencerzy, aktorzy, gwiazdy sztuk walki – łączenie ukochanego zajęcia z czerpaniem z niego pokaźnych dochodów wydaje nam się zarezerwowane dla nielicznych. W praktyce nie musi tak być – droga do takiego rodzaju spełnienia bywa jednak niełatwa. 

Co daje łączenie pasji z pracą? 

Warto uzmysłowić sobie, o co tak naprawdę idzie gra. Robiąc to, co kochamy, możemy spełniać swoje marzenia. Steve Jobs w jednym ze swoich przemówień stwierdził, że aby dobrze pracować, musimy kochać swoje zajęcie. Jest w tym wiele prawdy – szczególnie w długiej perspektywie. Na krótką metę da się zmusić się do wielkiej wydajności nawet w zawodzie, który uważamy za bezsensowny. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy jesteśmy młodzi i mamy duży zapał do nowych wyzwań. Z czasem taki stan musi się skończyć wypaleniem. Połączenie pracy i pasji zmniejsza ryzyko wyczerpania zawodowego. Dodatkowo łatwiej będzie nam dalej się uczyć, doskonalić swoje umiejętności i zabiegać o nowe szanse na zawodowej drodze. 

Keith Wako/Pexels

Jak zdobyć pracę marzeń? Najpierw trzeba poznać siebie

Połączenie pracy z pasją jest ważnym życiowym celem. Jak możemy zrealizować taki plan, skoro nie wiemy, dokąd właściwie zmierzamy? Poznanie siebie jest podstawowym czynnikiem, który pozwoli nam połączyć pracę z pasją. Warto odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania:

  • Co w szczególności lubię robić?
  • Czym mam do tego talent, zdolności i potencjał? 
  • Czy istnieje na to rynkowe zapotrzebowanie?

Początki na nowej drodze bywają trudne

Gdy wiemy już, co jest naszą życiową pasją, warto zacząć rozglądać się za wymarzoną pracą. Z jakimi zagrożeniami można się spotkać na tym etapie? Wydaje się, że problemy mogą być dwa:

  • przesadna ostrożność – sytuacja, w której zawsze będziemy tylko marzyć o połączeniu pracy z pasją, zawsze jednak znajdziemy jakieś wymówki, żeby nie realizować swojego celu. Na drodze może stanąć brak czasu, wiary we własne siły lub zwyczajne odkładanie wszystkiego na później.
  • zupełny brak ostrożności – nie można popadać w skrajność i rezygnować ze wszystkich podstaw, na których obecnie opiera się nasze życie. Nie zawsze warto rezygnować z pracy na etacie, by rzucić się w wir własnego biznesu. Lepiej przechodzić do niego stopniowo – najpierw zgromadzić kapitał i posiadać odpowiednie know-how. 

Metoda małych kroków

Trudno osiągnąć sukces w krótkim czasie. Dlaczego warto dzielić drogę do celu na etapy? Jest to bezpieczniejsze i dobrze wpływa na naszą motywację. Widzimy nasze postępy i pragniemy iść dalej, by osiągnąć sukces i połączyć pasję z pracą.  

Odporność na niepowodzenia 

Na drodze do sukcesu zawsze pojawią się mniejsze lub większe niepowodzenia. Traktujmy jej jako lekcje i upatrujmy w nich szans. Dzięki nim możemy modyfikować nasz plan i uczyć się nowych rzeczy. Chodzi w końcu o to, by być szczęśliwym w swojej pracy, nie o wierne trzymanie się raz obranej drogi.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Księga wieczysta online – kiedy się przyda?
/
Księga wieczysta online – kiedy się przyda?
Księga wieczysta jest dokumentem rejestrującym prawa własności nieruchomości. Tradycyjnie była przechowywana w formie papierowej, jednak rozwój technologii spowodował pojawienie się księgi wieczystej online. Ta nowoczesna forma ma wiele zalet i może Ci się przydać w różnych sytuacjach.
Jak zostać tłumaczem?
/
Jak zostać tłumaczem?
Nauka języków obcych to Twoja pasja? Zobacz, co możesz zrobić, by zostać tłumaczem.
Na czym polega niedoczynność tarczycy?
/
Na czym polega niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy – słyszałeś, ale chciałbyś dowiedzieć się więcej? Sprawdź, na czym polega i jakie objawy mogą o niej świadczyć. Postaw na wczesną diagnostykę i nie zaniedbuj swojego zdrowia. Zadbaj o siebie już dziś.