Jakie są rodzaje maseczek?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Choć przez ostatnie lata maseczki ochronne na twarz stały się niemal wyłącznie wyznacznikiem “czasów zarazy”, to nawet poza nimi mają wiele zastosowań. Różne rodzaje maseczek są wykorzystywane i skuteczne w różnych sytuacjach, dlatego warto znać ich właściwości, by odpowiednio dobrać maseczkę do okazji. Opowiadamy o typach i zastosowaniach maseczek ochronnych.   

Maseczki chirurgiczne   

To zdecydowanie najbardziej popularny typ maseczki ochronnej na twarz. Można bez problemu kupić je w aptekach, a teraz nawet w popularnych sklepach spożywczych i wielobranżowych. Są stosowane przede wszystkim w szpitalach i placówkach medycznych oraz w gabinetach weterynaryjnych. Zakłada się je do przeprowadzania zabiegów inwazyjnych, gdyż doskonale filtrują one powietrze wydobywające się z ust, dzięki czemu drobnoustroje z układu oddechowego nie przedostają się do rany pacjenta. Ze względu na swój splot oraz materiał wykonania są one świetnym rozwiązaniem w chorobie, jeśli nie chcesz zarazić innych osób w swoim otoczeniu. Nie chronią jednak przed zarażeniem osoby zdrowej, mającej kontakt z chorą. Filtrują bowiem tylko powietrze wydychane na zewnątrz maseczki, nie wciągane z otoczenia.   

Maseczki przeciwpyłowe   

Maski typu FFP2 i FFP3 posiadają specjalny filtr antypyłowy, który wyłapuje z wdychanego powietrza szkodliwe drobinki o naprawdę mikroskopijnej średnicy. Te maseczki sprawdzają się doskonale w miejscach, w których jakość powietrza, z różnych powodów jest niska. Są to przede wszystkim miejsca pracy, takie jak place budowy, lakiernie, fabryki. Maseczki z filtrem FFP2 i FFP3 chronią także przed transmisją chorób. Dzięki dużo bardziej drobnemu splotowi taka maska jest w stanie zatrzymać również patogeny z wdychanego powietrza, przez co chroni Cię w otoczeniu chorych osób. Takie maseczki możesz kupić w aptece lub, w większej ilości, przez Internet, na przykład na stronie https://rcmedical.pl/. Taka maseczka zazwyczaj jest wielorazowa i można korzystać z niej 3 do 5 razy przed utratą jej właściwości. Zależy to jednak od producenta i takiej informacji zawsze szukaj na oryginalnym opakowaniu.   

Maseczki materiałowe    

Maseczki ochronne wykonywane są także z różnego rodzaju tkanin o drobnym splocie, na przykład bawełny, satyny bawełnianej czy jedwabiu. Takie maseczki nie zatrzymają bakterii czy nie ochronią Cię przed zarażeniem się od innej osoby, ale są w stanie ograniczyć ilość pyłu wdychanego z powietrzem. Są one z tego powodu stosowane przede wszystkim w branży beauty. Takie maseczki można najczęściej spotkać w gabinecie manicurzystki, ponieważ opiłki żelu i akrylu fruwają tam w powietrzu praktycznie przez cały czas. Całkiem dobrze filtrują też one zapachy, dlatego można natknąć się na nie też u fryzjera, na przykład na keratynowym prostowaniu włosów, przy którym wydzielają się bardzo intensywne zapachy.   

Maseczki materiałowe możesz uszyć samodzielnie w domu lub kupić w większości sklepów. Jest to opcja najbardziej ekologiczna ze wszystkich i najbliżej jej do ruchu zero waste. Pamiętaj jednak, że materiałowe maski trzeba regularnie prać, najlepiej po każdym, a obowiązkowo po dwóch-trzech użyciach. Wilgoć, jaka osadza się na maseczce sprawia, że jest to idealne siedlisko dla bakterii i grzybów, więc pierz swoją maskę w wysokiej temperaturze regularnie.   

Fot. Kobby Mendez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poranna medytacja – na co zwrócić uwagę, aby była efektywna
/
Poranna medytacja – na co zwrócić uwagę, aby była efektywna
Zaczynasz swoją przygodę z medytacją? Oto sposoby, aby jej poranna dawka była efektywna.
Serce czy rozum, czyli czym się kierować, podejmując najważniejsze decyzje?
/
Serce czy rozum, czyli czym się kierować, podejmując najważniejsze decyzje?
Serce czy rozum? Okazuje się, że podejmowanie trudnych decyzji często zmusza nas do odpowiedzi na to pytanie.
Jak dobrać idealny pierścionek zaręczynowy?
/
Jak dobrać idealny pierścionek zaręczynowy?
Pierścionek zaręczynowy to jeden z najważniejszych symboli miłości i przywiązania w związku. Dlatego tak ważne jest, aby był on nie tylko piękny, ale również idealnie dopasowany do gustu przyszłej panny młodej. W dzisiejszych czasach, projektanci biżuterii oferują nie tylko tradycyjne modele z białego złota czy platyny, ale również wiele nowoczesnych i oryginalnych propozycji, które są w stanie zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających klientów.