Jak zaplanować swoją karierę zawodową?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Planowanie kariery zawodowej jest bardzo ważne, ponieważ sprawia, że mamy pewność co do swojego zatrudnienia i przyszłości. Zanim podejmiemy decyzję, co chcemy robić i gdzie pracować, należy zaplanować sobie kilka punktów oraz zadać pytania, które mają na celu lepsze zaplanowanie kariery zawodowej.

Planowanie kariery zawodowej krok po kroku

Planowanie kariery zawodowej jest ważne z kilku względów. Przede wszystkim będziemy mieć wtedy pewność co do naszej stabilnej sytuacji finansowej. Co najważniejsze, będziemy również wykonywali zawód, który naprawdę nam się podoba.

Przed planowanie swojej ścieżki rozwoju należy zadać sobie następujące pytania:

  1. Co lubię robić?
  2. W czym jestem dobry/dobra?
  3. Jakie mam wykształcenie lub kursy, które mogłyby przybliżyć mnie do wymarzonego zawodu?
  4. Jakie mam kompetencje?
  5. Jakie mam umiejętności miękkie?
  6. Czy moja sytuacja życiowa pozwoli mi na wykonywanie wymarzonego zawodu?
  7. Jaka jest konkurencja na rynku pracy, biorąc pod uwagę wymarzoną branżę? 

Wszystkie te pytania są bardzo ważne w planowaniu swojej zawodowej przyszłości. Przede wszystkim należy szukać pośród branż i zawodów, w których się widzimy i które byśmy polubili. Thomas Edison często podkreślał, że: „Nigdy nie przepracowałem choćby dnia. Zawsze to była zabawa”. Wybierając zawód, który jest naszą pasją, będziemy znacznie bardziej zmotywowani nie tylko do samego wykonywania swojej pracy, ale również do rozwijania się w tym kierunku. Mając tak ogromną motywację mamy też pewność, że praca nie będzie przykrym obowiązkiem, a zadania będziemy wykonywać szybko. To będzie również częścią naszego zawodowego, ale i osobistego sukcesu.

Również bardzo ważne jest, czy posiadamy umiejętności, które pomogą nam w wykonywaniu wymarzonego zawodu. Chodzi przede wszystkim o nasze kompetencje, wykształcenie oraz ukończone kursy. Dzięki tej wiedzy wiemy, w jakim zawodzie będziemy się dobrze czuli, ale również stanie się on dla nas znacznie przyjemniejszy i łatwiejszy. Jeśli nie mamy wystarczającej ilości kursów czy nie czujemy się zbyt pewnie, warto przeanalizować, co będzie przydatne w naszym zawodzie, a później można postarać się o zdobycie doświadczenia.

Nie bez znaczenia jest również nasza sytuacja osobista. Jeśli mamy małe dzieci lub nie jesteśmy w stanie pracować fizycznie, warto wybrać taką ścieżkę zawodową, która nie będzie kolidowała z naszymi prywatnymi celami i marzeniami. Posiadamy różne priorytety w życiu, a dzięki uświadomieniu sobie, na jakie problemy musimy znaleźć rozwiązanie, na pewno łatwiej nam będzie wybrać pracę, która pomoże nam się realizować.

Fot. JESHOOTS.com/Pexels

Co zrobić, kiedy nie wiemy, jaki wybrać zawód?

Wiele młodych osób nie wie, jaki zawód chcą wykonywać. Dobrym sposobem na znalezienie własnej drogi kariery jest spróbowanie kilku zawodów i nie zamykanie się na oferty pracy. Doświadczenie w różnych branżach pomoże nam sprawdzić się w nich oraz podjąć później ostateczną decyzję, czy taka ścieżka zawodowa jest dla nas odpowiednia.

Można wcześniej skorzystać z darmowych staży oraz praktyk zwłaszcza podczas studiów, ponieważ dzięki nim na pewno znacznie łatwiej będzie nam znaleźć swój wymarzony zawód. Łatwiej również nawiązać kontakty z różnymi firmami, które po ukończeniu przez nas stażu wypiszą referencje. Po zdobyciu wykształcenia łatwiej będzie zdobyć pierwsze doświadczenie w firmach, w których już wcześniej odbyliśmy praktyki studenckie, czy zawodowe.

Nie bez przyczyny wiele młodych osób bierze udział w konkursach na uczelni lub biurach karier, ponieważ także dzięki nim można zdobyć miejsce w wymarzonej firmie. Z początku praca na stażu może nieco różnić się od naszych oczekiwań, jednak z biegiem czasu na pewno zyskamy dostęp do szkoleń oraz kursów.

Kariera zawodowa mocno wpływa na naszą późniejszą przyszłość, dlatego warto jak najwcześniej zająć się planowaniem naszej drogi życiowej. Pomocne są spotkania z praktykami zawodu, którzy opowiedzą nam, jak wyglądała ich droga oraz doradzą, co warto zrobić, aby i w naszej branży odnieść sukces. W wielu miejscach są organizowane również indywidualne spotkania z coachami oraz doradcami zawodowymi. Po przeprowadzonym z nami wywiadzie będzie im znacznie łatwiej odnaleźć dla nas indywidualne rozwiązanie oraz przedstawić ofertę praktyk i staży. 

Fot. Lukas/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym jest freeganizm?
/
Czym jest freeganizm?
Nurkowanie w śmieciach nie musi się wiązać z nędzą i brakiem środków do życia. Może być też przejawem odmiennego stylu życia. Freeganizm – czy coś Ci to mówi? Jeśli nie, zapraszamy do lektury!
Jak wybrać dopasowane okulary ochronne korekcyjne?
/
Jak wybrać dopasowane okulary ochronne korekcyjne?
Wykonywanie pracy, która wymaga spędzania codziennie kilku godzin przed monitorem komputera, z pewnością nie wpływa pozytywnie na wzrok.
Jak wyznaczać sobie cele i dążyć do ich realizacji?
/
Jak wyznaczać sobie cele i dążyć do ich realizacji?
Czy dobrze wyznaczasz swoje cele? Oto podpowiedź, jak robić to sprawniej.