Jak przygotować się do zmiany pracy?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zmiana pracy, niezależnie od powodów, z jakich musi ona nastąpić, przeważnie jest stresującym doświadczeniem. Jednak rozwój zawodowy jest na tyle ważny, że warto przezwyciężyć strach i na spokojnie przygotować się do poszukiwań nowego miejsca zatrudnienia.

Gdy dotychczasowa praca nie przynosi satysfakcji oraz możliwości do poszerzania swojej wiedzy i kompetencji albo kiedy chcesz spróbować swoich sił w innej dziedzinie, powinieneś rozważyć zmianę pracodawcy. Pamiętając o kilku działaniach, będziesz mógł przejść przez ten etap niemal bezstresowo.

Zastanów się, co chciałbyś robić

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest określenie swoich celów zawodowych. Przemyśl, czego szukasz w pracy i czego od niej oczekujesz – awansów, zdobywania nowych umiejętności, różnorodności zadań czy większej stabilizacji. Jeżeli chcesz się przebranżowić, zastanów się, w jakich zawodach mógłbyś w pełni wykorzystać swoje umiejętności oraz predyspozycje.

Przeglądaj ogłoszenia o pracę

Branżowe i lokalne portale internetowe to najlepsze miejsca, gdzie możesz znaleźć oferty pracy. Również na stronach internetowych firm dostępne są informacje o prowadzonej rekrutacji na konkretne stanowiska. Czytaj je dokładnie, aby sprawdzić, jakich umiejętności oraz jakiego stopnia doświadczenia wymagają pracodawcy. Ofert zatrudnienia możesz również szukać na stronach agencji pracy takich jak https://pracujtu.pl/.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Poszerzaj swoją wiedzę

Zdobywanie nowych umiejętności to ważna cecha. Nawet jeżeli nie masz zbyt wiele doświadczenia, ale potrafisz obsługiwać konkretne programy lub posiadasz wiedzę na temat branży, w której działa Twój potencjalny pracodawca, masz większe szanse na znalezienie pracy. Jeżeli nie wiesz, jakie programy czy aplikacje powinieneś znać na danych stanowisku, w ofertach firm prowadzących rekrutację znajdziesz często o tym informację. 

Warto również zapisać się na kursy. Współcześnie masz wiele możliwości zarówno stacjonarnie, jak i online. Wiele szkoleń w internecie jest bezpłatnych i są prowadzone dla osób o różnym stopniu zaawansowania.

Stwórz profesjonalne CV

Jest ono Twoją wizytówką, powinno zatem być czytelne i musi zawierać informacje, które będą przydatne potencjalnemu pracodawcy. W CV zawrzyj informacje o swoich sukcesach, o tym, jak wyglądały Twoje dotychczasowe obowiązki. Pamiętaj, aby nie pisać wszystkiego szczegółowo – wystarczą krótkie, ale konkretne sformułowania. Jeżeli pracodawca będzie chciał dowiedzieć się więcej o Twoich poprzednich stanowiskach, zapyta o to na rozmowie rekrutacyjnej. 

Nie podejmuj pochopnie decyzji

Praca, która nie przynosi satysfakcji, może rodzić frustrację i chęć jak najszybszego odejścia z dotychczasowego miejsca zatrudnienia. Miej na uwadze, że nawet jeżeli pracujesz w zawodzie, który teoretycznie cieszy się duży zainteresowaniem wśród pracodawców, może zdarzyć się, że będziesz miał problem z szybkim znalezieniem nowego zajęcia. 

Należy więc stworzyć plan działania, w którym określisz, jaki masz okres wypowiedzenia, ile dni zaległego urlopu do wykorzystania – pozwoli Ci to na określenie tego, kiedy będziesz mógł zacząć pracę w nowym miejscu. 

Najlepszym rozwiązaniem jest płynne przejście z jednej firmy do drugiej. W ten sposób unikniesz dodatkowe stresu, który może pojawić się w okresie bycia bezrobotnym. Ponadto, dla pracodawcy również ważne jest to, jak zarządzasz swoją ścieżką zawodową. 

Niezależnie od tego, czy jesteś na początku swojej kariery zawodowej, czy masz już długi staż, do zmiany pracy powinieneś podejść na spokojnie i z dobrym przygotowaniem, polegającym na zapoznaniu się z aktualną sytuacją na rynku pracownika.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Porady dotyczące konserwacji i pielęgnacji mebli kuchennych wykonanych ze stali nierdzewnej
/
Porady dotyczące konserwacji i pielęgnacji mebli kuchennych wykonanych ze stali nierdzewnej
Dowiedz się, jak dbać o meble kuchenne ze stali nierdzewnej, aby służyły Ci przez długie lata. Poznaj profesjonalne wskazówki dotyczące konserwacji i pielęgnacji.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla garażu budowanego jako osobna konstrukcja?
/
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla garażu budowanego jako osobna konstrukcja?
Idealne ubezpieczenie. Jak wybrać najlepszą polisę dla garażu budowanego jako osobna konstrukcja?
Weganizm dla początkujących. Wszystko, co warto wiedzieć
/
Weganizm dla początkujących. Wszystko, co warto wiedzieć
Co musisz wiedzieć, nim przejdziesz na weganizm? Oto kilka ważnych kwestii.